Premiera w Teatrze im. Andersena. Arabela, Rumburak i spółka...

  Premiera w Teatrze im. Andersena. Arabela, Rumburak i spółka (ZDJĘCIA, WIDEO)

  Sylwia Hejno

  Kurier Lubelski

  Aktualizacja:

  Kurier Lubelski

  Premiera w Teatrze im. Andersena. Arabela, Rumburak i spółka (ZDJĘCIA, WIDEO)
  1/21
  przejdź do galerii

  ©Łukasz Kaczanowski

  Wystarczy mieć go na palcu, pomyśleć życzenie, przekręcić i... czary mary! Przygody Arabeli, dziewczynki posiadającej magiczny pierścień postanowił przenieść na scenę Teatr Andersena.


  Czechosłowacki serial emitowany w telewizji w niedzielne poranki podbijał serca pokoleń. W humorystyczny sposób łączył rzeczywistości - tę najzwyczajniejszą, codzienną oraz tę baśniową. A najmłodszym pozwalał wierzyć, że czary kryją się za rogiem i wszystko jest możliwe.

  Dwa światy


  Igor Gorzkowski marzył o zrealizowaniu „Arabeli” od dawna jest reżyserem przedstawienia i twórcą adaptacji. Przyznaje, że przeniesienie na scenę i przystosowanie serialu stanowiło spore wyzwanie. Siłą rzeczy, konieczne było ograniczenie niektórych wątków i przeniesienie zdarzeń we współczesne realia.

  - Z trzynastu odcinków trzeba było stworzyć adaptację. Postawiłem głównie na wątek wizytacji naszego świata przez postacie bajkowe. Akcja będzie rozgrywać się w dwóch planach rzeczywistym, czyli aktorskim i bajkowym, w którym użyjemy lalek. Przewodnikami po świecie, w którym będziemy się poruszać są dzieci, mają po osiem lat - opowiada Igor Gorzkowski.

  Natalia Sacharczuk wcieli się w rolę postaci tytułowej, jak podkreśla nie głównej, bo głównych bohaterów jest więcej. - Chociażby rodzina Majerów - zauważa. Dodaje, że baśniowa historia dziewczynki jest jej bliska - Z Arabelą znam się od dawna, obejrzałam cały serial. Głównie dzięki moim starszym siostrom, które opowiadały, jak chowały się po krzakach i próbowały używać „magicznego pierścienia” - wspomina.

  Twórcy spektaklu podkreślają, że mają nadzieję, że nie tylko dzieci, ale i dorośli dadzą się porwać magii spektaklu. Oraz że uda się go zaprezentować nie tylko w Lublinie. - Planujemy dalsze pokazy „Arabeli”, także poza miastem, a być może i za granicą, dzięki patronatowi honorowemu Ambasadora Republiki Czeskiej - zdradza Krzysztof Rzączyński, dyrektor Teatru Andersena.

  Arabelę, a także Czarodzieja Rumburaka, Jaśka, Marzenę, Pajdę i innych bohaterów tej produkcji będzie można spotkać także podczas rodzinnego sylwestra w Teatrze Andersena (zapisy już trwają, cena 70 zł od osoby, start o godz. 17. 00). Z kolei w marcu teatr zaprezentuje adaptację filmową - „Podwójne życie Weroniki” w reż. Krzysztofa Rzączyńskiego. Próby już trwają.

  „Arabela”, reż. Igor Gorzkowski, Teatr Andersena, plac Teatralny 1, premiera: sobota, godz. 17.00, niedziela, godz. 15.00


  Czytaj treści premium w Kurierze Lubelskim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (1)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  "Dziewczynki"?

  Vigo (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 1 / 1

  "Arabeli, DZIEWCZYNKI posiadającej magiczny pierścień" - czy autorka tekstu oglądała serial, o którym pisze?

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  O tym się mówi

  Wideo