Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Prezydent Andrzej Duda w Świdniku i Lubartowie. „Tak, będę kandydował"

Sławomir Skomra
Sławomir Skomra
Na spotkanie z prezydentem przyszły tłumy
Na spotkanie z prezydentem przyszły tłumy Małgorzata Genca
Marszałek Sejmu wskazała termin wyborów prezydenckich na 10 maja. Prezydent Andrzej Duda podczas wizyty w Lubartowie potwierdził, że będzie w nich startował.

Andrzej Duda był w środę najpierw w zakładach śmigłowcowych PZL Świdnik, a następnie spotkał się z mieszkańcami Lubartowa.

W Świdniku prezydent był oprowadzany po zakładzie, ściskał dłonie pracownikom, a oni robili sobie z nim zdjęcia.

Z kolei w Zespole Szkół nr 2 w Lubartowie zebrały się tłumy, żeby móc spotkać się z głową państwa. - Andrzej Duda, Andrzej Duda – skandował tłum gdy prezydent wchodził na salę gimnastyczną.

Ewa Sybała, starosta lubartowski dziękowała prezydentowi za przybycie i zaznaczyła, że to pierwsza wizyta głowy państwa w tym rejonie. – To było wielkie pragnienie wielu mieszkańców – dodała starosta.

– Chcę zaręczyć, że to miejsce, gdzie mieszkają ludzie życzliwi, otwarci, gościnni i jak się nawet spieramy, to w sposób kulturalny – przemawiała.

Andrzej Duda, zwracając się do zebranych na sali, mówił że Lubartów to piękna ziemia i przypominał historię miasta. – Tak oto historia Polski z Litwą w tym mieście się zaplotła – mówił wspominając Polskę szlachecką.

- To wspaniała historia państwa, piękna historia państwa rodzin. To państwa ojcowizna, wychowujecie tu kolejne pokolenia lubartowian – przemawiał prezydent dziękując, za wychowanie młodzieży w „pięknej tradycji”.

Ustawa kagańcowa? "Dziękujemy"

- Dzisiaj mamy dobry okres w polskich dziejach – prezydent przeszedł do współczesności. – Mamy te 30 lat kiedy staramy się budować gospodarkę rynkową. Zależy nam, żeby była to społeczna gospodarka rynkowa, w której podział dóbr jest sprawiedliwy. Ciszę się, że od kilku lat udaje nam się taką politykę prowadzić – dodał.

Wyjawił, że chce, aby Polska weszła do grona najbogatszych państw świata - tak aby po zakończeniu jego prezydentury ludzie mówili, że żyje im się lepiej.

– To jest mój cel. "Żyje się nam lepiej" nie oznacza tylko, że jesteśmy bogatsi – tłumaczył i precyzował: - Chodzi też o to, że są miejsca bardziej dostępne dla człowieka; że powstają Centra Usług Społecznych.

Prezydent mówił też o bezpieczeństwie. Zarówno zdrowotnym, jak i społecznym i wojskowym. Wspominał o podpisaniu umowy na zakup samolotów F-35 czy utworzeniu Wojsk Obrony Terytorialnej.

We worek Andrzej Duda podpisał ustawę sądową, która jest nazywana dyscyplinującą albo kagańcową. Kiedy zaczął o tym mówić w Lubartowie, zebrani na sali ludzie zaczęli skandować „dziękujemy”

- Wielkim moim marzeniem jest Polska, którą jej mieszkańcy nazywają państwem sprawiedliwym. Pod każdym względem. Żeby to poczucie sprawiedliwości było – dodał.

Farmy na morzu

Wystąpienie prezydenta zostało zakłócone głosem z sali. Ktoś mówił o terminie wyborów wskazanych na 10 maja. Uśmiechnięty Andrzej Duda odpowiedział wtedy: "Tak będę kandydował w tych wyborach prezydenckich". A na sali rozległy się oklaski.
Prezydent dodał, że każde dobre rozwiązanie rządowe będzie mogło liczyć na jego „odpowiedzialny podpis”.

W pewnym momencie wystąpienie przerwał Bartek Marzec, radny lubelskiej Młodzieżowej Rady Miasta i wolontariusz Greenpeace Polska, który pytał o działania na rzecz klimatu. Miał ze sobą plansze z napisem „chroń klimat”. Andrzej Duda zaprosił go na scenę i mówił o przekształceniach sektora energetycznego, aby był bardziej przyjazny dla środowiska.

- My także inwestujemy w zielona energetykę i będziemy ją rozwijali. Będą budowane farmy wiatrowe, ale na morzu, żeby nie przeszkadzały człowiekowi

– tłumaczył prezydent, zaznaczając, że polski przemysł będzie zmieniany stopniowo, aby nie likwidować miejsc pracy.

W 2015 r. w drugiej turze wyborów w powiecie lubartowskim Andrzej Duda otrzymał 70,9 procent głosów. Wskazało na niego 57,5 tys. osób.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski