Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Problemy drogowe w Świdniku. Czy da się coś z tym zrobić? Zdjęcia

Anna Paszkowska
Anna Paszkowska
Ul. Dworcowa
Ul. Dworcowa nadesłane
Kierowcy spotkają z trudnościami związanymi z drogami w centrum miasta. Kłopot polega na tworzących się korkach oraz złym stanie ul. Dworcowej.

RONDO Świdnicki Lipiec 80

Problemy drogowe oraz niejasne rozwiązania wprowadzone w mieście zauważył nasz Czytelnik Stanisław, który codziennie po mieście porusza się samochodem. Pierwszą kwestia, z jaką się do nas zgłosił, była zmiana ruchu na Rondzie Świdnickiego Lipca. Z dwupasmowego ronda zostało zrobione jednopasmowe.

- Czy to nie jest zmniejszenie potencjału ronda, które mogłoby rozładować korki, które powstają, kiedy kończy się zmiana w WSK (przyp. red. Wytwórnia Sprzętu Komunikacyjnego „PZL-Świdnik”)? - pytał Pan Stanisław.

Al. Lotników Polskich i skrzyżowanie to drogi powiatowe. Zapytaliśmy więc, skąd taka zmiana organizacji ruchu.

- Zmiana charakteru ronda z dwupasowego na jednopasowe została podyktowana względami bezpieczeństwa dla jego użytkowników. Układ dwupasowy ronda charakteryzuje się czterokrotnie większą liczbą punktów kolizyjnych niż ronda jednopasowe. Po zmianie na rondo jednopasowe zanotowano znaczący spadek liczby wypadków i kolizji drogowych - wyjaśniła Magdalena Uniłowska, Naczelnik Wydziału Infrastruktury Drogowej Starostwa Powiatowego w Świdniku.

Z zebranych przez urząd danych wynika, że wzmożony ruch jest między godziną 15 a 16. W pozostałych ruch odbywa się płynnie.

- Wprowadzenie zmiany do istniejącego rozwiązania ruchu okrężnego wydaje się więc bezzasadne, mając na uwadze zwiększone bezpieczeństwo i wystarczającą przepustowość skrzyżowania - informuje Magdalena Uniłowska.

Al. LOTNIKÓW POLSKICH / ul. STRUGA

Kolejną kwestią jest odcinek al. Lotników Polskich od kina Lot do dworca na wysokości szpitala. Są tam dwa pasy do jazdy prosto przez skrzyżowanie, z czego lewy przechodzi gwałtownie w lewoskręt w ul. Struga (zaraz za przejściem dla pieszych).

- Kierowcy są zmuszeni do gwałtownej zmiany pasa, na krótkim odcinku ok. 25 metrów od przejścia dla pieszych. W tym miejscu masowo też wjeżdżają samochody z podporządkowanej ul. Niepodległości - zauważa nasz Czytelnik.

Jak się dowiedzieliśmy planowane są remonty na tym odcinku drogi.

- Powiat Świdnicki planuje w najbliższych miesiącach przebudowę całego obszaru skrzyżowania al. Lotników Polskich poprzez ustawienie sygnalizacji świetlnej na wszystkich wlotach skrzyżowania tj. al. Lotników Polskich, ul. Wojska Polskiego i ul. Niepodległości. Przejście dla pieszych na al. Lotników Polskich usytuowane przy wlocie ul. Niepodległości zostanie objęte sygnalizacją świetlną, stanowiąc ważny ciąg komunikacyjny dla pieszych pomiędzy ulicą Struga, a centrum miasta – zapowiada Uniłowska.

ul. DWORCOWA

Ostatnią sprawą z jaką zgłosił się do nas pan Stanisław jest stan drogi na ul. Dworcowej. Jak zauważa, kierowcy często rezygnują z wyboru tej jezdni ze względu na dziury.

W tym przypadku planowane jest częściowe polepszenie sytuacji, ponieważ ulica zostanie poprawiona.

- Odcinek o długości 1,50 km, stanowiący kontynuację istniejącej nawierzchni bitumicznej ul. Dworcowej do ul. Brzegowej, zostanie wybudowany do kwietnia 2025 – informuje Uniłowska.

Ul. Dworcowa zostanie wyposażona w jezdnię o szerokości 6 m, drogę dla pieszych i rowerów, kanał technologiczny oraz oświetlenie drogowe.

od 7 lat
Wideo

Wyniki II tury wyborów samorządowych (sondaż)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski