Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Protest nauczycieli. Czy za dzień, w którym strajkują, mogą otrzymać wynagrodzenie?

Aleksandra Dunajska
Na nasze pytanie odpowiada Adam Sosnowski (prezes ZNP w woj. lubelskim) i Teresa Misiuk (lubelski kurator oświaty).

TAK - Adam Sosnowski, prezes ZNP w woj. lubelskim

Wszystko zależy od dobrej woli dyrektora. Ma on prawo podpisać porozumienie ze związkiem zawodowym. Ważne jest także przyzwolenie na takie działania wyrażone przez organ prowadzący. Wtedy wynagrodzenie pracownika za dzień strajku nie jest potrącane. Mam nadzieję, że przynajmniej część dyrektorów z tego uprawnienia skorzysta. Zwłaszcza że niektórzy nauczyciele mają w tym dniu np. jedną godzinę zajęć.

W poprzednich latach, podczas wcześniejszych strajków, np. w 2008 roku, dyrektorzy korzystali już z takich możliwości. Podobny scenariusz był wykorzystywany także kiedy strajkowali przedstawiciele innych grup zawodowych. Pamiętajmy, że osoby, które decydują się na strajk, działają pod dużą presją, bo zawsze są jacyś przeciwnicy takich działań. Tym razem atmosfera wokół strajku jest szczególnie nieprzychylna. Nie trzeba więc dodatkowo zniechęcać nauczycieli, zapowiadając, że potrąci im się część wynagrodzenia. Tym bardziej że oni nie walczą tylko dla siebie albo dla ZNP. Jeśli postulaty zostaną zrealizowane, jeśli uzyskamy wzrost wynagrodzeń, to skorzystają na tym wszyscy pracownicy szkół - także dyrektorzy.

NIE - Teresa Misiuk, lubelski kurator oświaty

To nie jest kwestia mojego poglądu, ale ustawowego zapisu niedającego żadnych możliwości interpretacyjnych. Za czas strajku wynagrodzenie się nie należy. Odsyłam tu do artykułu 23 Ustawy z 23 maja 1991 roku o rozwiązywaniu sporów zbiorowych.

Zgodnie z tym przepisem, pracownikowi uczestniczącemu w strajku nie przysługuje wynagrodzenie.

Ze swojego doświadczenia pracy związkowej (Teresa Misiuk była przewodniczącą Sekcji Oświaty i Wychowania lubelskiego NSZZ „S” - dop. red.) nie przypominam sobie sytuacji, o których mówią przedstawiciele ZNP, dotyczącej zawierania porozumień między związkami a dyrektorami szkół. Ja takiego porozumienia nie podpisywałam.

Zawarcie porozumienia oczywiście zawsze jest możliwe, ale pytanie brzmi - co ma do rzeczy przyzwolenie organu prowadzącego na konkretne działania dyrektora. Przecież za dysponowanie publicznymi środkami budżetowymi, jak to jest w przypadku szkoły, odpowiada dyrektor placówki. I to jest kwestia jego odpowiedzialności za podjęcie takiej czy innej decyzji. A musi on działać w oparciu o obowiązujące prawo.

Gala z okazji 60-lecia Kuriera Lubelskiego (ZDJĘCIA, WIDEO)
Życzenia dla Kuriera Lubelskiego z okazji 60-lecia istnienia gazety (WIDEO)
Targi Lubdom nie tylko dla fachowców (ZDJĘCIA)
Dzień otwarty na Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej (ZDJĘCIA)
Wybieramy Lekarza Roku i placówkę zdrowia z Lublina
Zaadoptuj psa z lubelskiego Schroniska dla Bezdomnych Zwierząt, cz. IV (ZDJĘCIA)

Jesteśmy też w serwisie INSTAGRAM. Obserwuj nas!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski