Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Przed nami cyrkowy tydzień. Nie tylko Carnaval Sztukmistrzów, ale i międzynarodowa wioska w Parku Ludowym

Anna Chlebus
Anna Chlebus
Fot. Malgorzata Genca / Polska Press
Tegoroczne lato upłynie Lublinowi pod znakiem cyrku, cyrku i jeszcze raz cyrku. Czeka nas nie tylko 14. edycja Carnavalu Sztukmistrzów (27-30 lipca) oraz 15. Urban Highline Festival, ale i inne wydarzenie, jeszcze bardziej niezwykłe, o ile to możliwe. Europejska Konwencja Żonglerska (29 lipca - 6 sierpnia), największy tego typu festiwal na świecie do Lublina ściągnie pasjonatów sztuki cyrkowej, którzy stworzą barwną namiotową wioskę festiwalową w Parku Ludowym.

Akrobatyka, plucie ogniem, a może spacer po linie?

Carnaval startuje tak naprawdę dzień wcześniej niż wskazuje na to program. W środę (26 lipca) o 19.00 na parkingu pod Felicity będzie można zobaczyć Carnaval Show, podczas którego wystąpią takie barwne osobowości artystyczne Anna Kawiak (akrobatyka, kontorsja), Ian Deadly (fire show, żonglerka, klaunada), Flash Gonzalez (iluzja, klaunada) czy Marcin Ex Styczyński (plucie ogniem).

Część główna imprezy (w dniach 27-30 lipca, czwartek-niedziela) przejmie jednak we władanie Stare Miasto. Na lubelskich uliczkach zaroi się od artystów i oglądających, na których czekać będzie aż 70 spektaklów cyrkowych zarówno w odsłonie ulicznej, jak i na scenach. Stolicę województwa odwiedzą artyści nie tylko z całej Europy, ale i z Ameryki Południowej.

– Carnaval Sztukmistrzów jest nastolatkiem tak jak wielu uczestników wydarzeń organizowanych w ramach Europejskiej Stolicy Młodzieży 2023. Sporo już przeżył, ale cały czas poszukuje swojej własnej drogi – mówi Iwona Kornet, dyrektorka festiwalu. - Program tegorocznej edycji jest bardzo różnorodny i zachęca zarówno dzieci, młodzież, jak i osoby starsze do poznania tajników sztuki cyrkowej. To wyjątkowe święto cyrku w Lublinie, które, mam nadzieję, również w tym roku oczaruje wszystkich uczestników - zachęca do udziału.

Gwoździem tegorocznej edycji będzie prezentacja długo wyczekiwanego przez wiernych widzów widowiska na placu Zamkowym. Spektakl "Arret d'Urgence" francuskiej grupy Akoreacro to żywiołowa mieszanka muzyki i akrobatyki zaprezentowanej na ruchomej scenie jeżdżącej ciężarówki. Na uwagę zasługuje także pierwszy w wieloletniej historii festiwalu spektakl nie w przestrzeni Starego Miasta, a w lesie, w Starym Gaju. Miejsce to wybrane zostało nieprzypadkowo, bo artyści z Acting for Climate skupiają swoją sztukę wokół zmiany klimatu. Pozostając w klimacie niezwykłych miejsc - podczas festiwalu będzie można odwiedzić także prawdziwy namiot cyrkowy, w którym będzie odbywała się część występów. Wśród zaproszonych artystów znaleźli się także Blackout Paradox, Teatr Novogo Fronta, Sacra Circus, Chillijczyk Mr. Mostacho, Capuchini Circo z Argentyny, Cia. Langostura, Tres de la nada, Ludo & Arsene i kontorsjonistka Marina Cherry.

Dodatkowymi atrakcjami towarzyszącymi będzie konkurs ulicznych grajków (buskerów), wystawa Radka Bułtowicza „Cyrkowe ID”, walka na maczugi „Fight Night Combat”, Miasteczko Cyrkowe FrikArt na placu Litewskim, Bar Żongler, inspirujące dyskusje, a także występy lubelskich lokalnych artystów, którzy nigdy nie zawodzą i również się pojawiają.

Nie można zapomnieć o festiwalu towarzyszącym Carnavalowi, a mianowicie o Urban Highline Festival. Już po raz 15. przyciągnie do Lublina pasjonatów spaceru po linie w powietrzu.

– W tym roku publiczność dołączy do naszych zmagań - zapowiada Marceli Wydra, koordynator Urban Highline Festival. - Planujemy utworzyć specjalną strefę warsztatową na Błoniach Zamkowych, dzięki której każda chętna osoba będzie mogła spróbować pochodzić po taśmie w bezpiecznych warunkach. Dodatkowo pokażemy spektakl trickline’owy, gdzie topowi slacklinerzy Filip Oleksik oraz Mortiz Purer zaprezentują swoje niewiarygodne, synchroniczne akrobacje na taśmie trickline przy akompaniamencie wiolonczeli. Dla miłośników i miłośniczek mocniejszych wrażeń zaplanowaliśmy także pokazy freestyle highline w wykonaniu Davida „Sakalomo” Palomy. Ten niesamowity slackliner, niezaprzeczalnie jeden z najlepszych freestylerów w świecie slackliningu, zaprezentuje swoje umiejętności na taśmie rozpiętej między Bramą Krakowską a Ratuszem - zachęca.

Muzyczny kontrapunkt tegorocznych około-Carnavalowych obchodów stanowi za to koncert zespołu Valeria’s Klezmer Chariot - eklektyczna, żywiołowa muzyka pod wodzą charyzmatycznej klarnecistki Valerii roztańczy plac Po Farze, wieńcząc tym samym finalny niedzielny wieczór. Na większość wydarzeń wstęp będzie bezpłatny, za te biletowane zapłacimy zaś około 40 złotych.

To jednak nie koniec cyrkowych atrakcji - Carnaval jedynie otworzy tygodniowe obchody Europejskiej Konwencji Żonglerskiej, największego na świecie festiwalu żonglerki na który przybywa od 2000 do 7000 artystów, zarówno profesjonalistów jak i hobbystów. Organizowany jest od 45 lat co lato w innym europejskim mieście, (w Lublinie gości już trzeci raz). To idealna okazja dla artystów nie tylko zaprezentowania swoich umiejętności, ale przede wszystkim do bezcennej wymiany doświadczeń pomiędzy uczestnikami. EKŻ potrwa od soboty 29 lipca aż do 6 sierpnia, a bazą wypadową dla jego uczestników będą okolice Targów Lublin i Parku Ludowego, gdzie utworzą międzynarodową wioskę namiotową.

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski