Nasza Loteria

Przed nami epoka autobusów elektrycznych. W zamojskim MZK pojawią się w listopadzie

Bogdan Nowak
Bogdan Nowak
Bogdan Nowak
Testy wypadły pomyślnie. Zamojski Miejski Zakład Komunikacyjny kupi 14 autobusów elektrycznych, w tym cztery przegubowe. Umowę w tej sprawie podpisano ze spółką „MAN Truck & Bus Polska”. Zamówione pojazdy właśnie zjechały z linii produkcyjnej. Ich zakup pochłonie ponad 47,7 mln zł. 64 proc. tej kwoty stanowi dofinansowanie z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

O zaletach elektrycznych autobusów dziennikarze mogli usłyszeć na specjalnej konferencji prasowej zwołanej na początku grudnia ub. roku w zamojskim Ratuszu. Miejscowy Miejski Zakład Komunikacyjny od dawna przygotowywał się do takiego zakupy. Dlaczego? Jak podkreślano podczas spotkania, autobusy elektryczne mają wiele zalet. Pracują cicho, są wydajne i nie emitują spalin, co ma ogromne znaczenie dla środowiska naturalnego.

Testy wypadły pomyślnie

Tak poważny zakup nie byłoby jednak możliwy bez zewnętrznego wsparcia. Udało się je pozyskać. Wniosek o dofinansowanie inwestycji został złożony do Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w ramach programu „Zielony Transport Publiczny”. Został zaakceptowany. Potem w siedzibie Ministerstwa Klimatu i Środowiska podpisano umowę pomiędzy NFOŚIGW i MZK w sprawie dotacji na zakup 14 autobusów elektrycznych. Następnie rozstrzygnięto przetarg, po którym została podpisana umowa na zakup owych pojazdów oraz budowę – jak to określono – niezbędnej infrastruktury dla obsługi zielonego transportu publicznego w Zamościu oraz sąsiednich gminach.

- Ta chwila jest bardzo ważna dla mieszkańców Zamościa – podkreślał podczas spotkania z dziennikarzami Andrzej Wnuk, prezydent tego miasta.

Jednak zamojski MZK nie chciał kupować – jak to określono - „kota w worku”. Dlatego w sierpniu odbył się test 18-metrowego, przegubowego autobusu elektrycznego. Był on eksploatowany na miejscowych liniach nr 3, 10, 11 oraz 31. Sprawdzano jak zachowuje się na trasie, jak często trzeba go ładować oraz ogólnie w jaki sposób sprawdza się w zamojskich warunkach.

Próby wypadły pomyślnie. Co dalej? W piątek (15 września) przedstawiciele zamojskiego MZK odwiedzili fabrykę MAN-a w Starachowicach.

Czekamy do listopada

„Z linii produkcyjnej zjechała większość z 14 zamówionych autobusów. Wyprodukowane pojazdy testowane są już w ruchu miejskim” – czytamy w komunikacie nadesłanym po tej wizycie do naszej redakcji z zamojskiego magistratu. „Następnie odbędą się wstępne odbiory techniczne, po których nastąpi wyposażenie pojazdów w systemy informacyjne”.

Autobusy trafią do Zamościa pod koniec listopada. Wtedy zapewne zaczną wozić pasażerów na poszczególnych liniach. Jednak prawdopodobnie dwa z nich: zwykły oraz przegubowy zostaną zaprezentowane mieszkańcom miasta już na początku października.

Ma to być oficjalny początek „epoki” autobusów elektrycznych w Hetmańskim Grodzie.

od 12 lat
Wideo

Aktywiści znaleźli sposób na pozbycie się samochodów w miastach.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski