Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Przegląd Muzyki Różnej "Staś": Kim Nowak gwiazdą imprezy (WIDEO)

Paweł Franczak, Agnieszka Goździejewska
Blues podany do smaku z garage rockiem i punkiem - Kim Nowak
Blues podany do smaku z garage rockiem i punkiem - Kim Nowak materiały prasowe zespołu
Jak oni to robią? Przecież, nikomu nic nie ujmując, są zwykłym ogólniakiem w średniej wielkości mieście w południowo-wschodniej Polsce. Nie mają budżetu Open'era, nie mają medialnego wsparcia Offu, a mimo to rok w rok na Przegląd Muzyki Różnej "Staś" w I LO im. S. Staszica przyjeżdżają naprawdę duże nazwiska.

Tym razem wybór padł na Kim Nowak (przypomnijmy, że gwiazdę imprezy zawsze wybierają w demokratycznym głosowaniu sami uczniowie ogólniaka), czyli kapelę braci Waglewskich. I, jakże by było inaczej, Kim Nowak zgodzili się zagrać.

- Tak naprawdę, to od dwudziestu dwóch lat robimy małą-dużą robotę - mówi Jacek Niećko, nauczyciel w "Staszicu" i organizator "Stasia". - Naszym sukcesem jest to, że traktujemy poważnie zespoły biorące udział w konkursie i te, które są gwiazdą. Przyjeżdża do nas, powiedzmy, zespół Armia i rozpowiada po koncercie, że to dobrze zorganizowana impreza, że nie ma problemu z wypłatą pieniędzy, że warto tam przyjeżdżać.

Niećko dodaje jednak, że sama renoma nie wystarczy i że pomoc finansowa ze strony fundacji Jam Session jest nie do przecenienia.

IMPREZY W LUBLINIE - zapowiedzi, relacje, recenzje - klikaj i czytaj

Decyzja o zaproszeniu Kim Nowak specjalnym zaskoczeniem nie jest. Trzyosobowa kapela (wokalista i basista Bartosz "Fisz" Waglewski, gitarzysta Michał Sobolewski oraz grający na perkusji Piotr "Emade" Waglewski) swoją pierwszą i, jak na razie, jedyną płytą zatytułowaną po prostu, "Kim Nowak" podążają za modnym na świecie trendem odświeżania bluesowych tradycji. - To płyta grana na żywo, bez użycia komputerów, gdzie wszystkie brudy zostały pozostawione celowo - czytamy w oficjalnym komunikacie. - Riffy gitarowe, często odnoszące się do klasyki gatunku, współgrają z punkową, garażową sekcją rytmiczną.

Zjawisko, którego częścią są m.in. The Black Keys, The White Stripes, The Dead Wheather, polega na przystosowywania starego dobrego bluesa do zasad nieco młodszego, dobrego punka i garage rocka. Jak opisał to wokalista i gitarzysta amerykańskiego The Immortal Lee County Killers: - Punk i blues są szczerą reakcją na życie. To wciąż blues, to wciąż nasz blues. Tyle tylko, że nieco podkręcony i nieco szybszy - mówił w wywiadzie dla furious.com.

Dodatkowo w przypadku Kim Nowak chodzi o nadanie takiej muzyce lekkiego posmaku psychodelii.

Przypomnijmy jeszcze, na czym polega w ogóle Staś. Początkujące zespoły nadsyłają do "Staszica" swoje demówki i, jeśli są wystarczająco dobre, dostają szansę zaprezentowania się publiczności na żywo. W tym roku będzie to osiem formacji. Ich poziom oceni jury, w skład którego wchodzą z reguły członkowie zespołu-headlinera. Wszystko kończy się happy endem i nagrodą dla najlepszego zespołu edycji.

Piątek, Staś, gwiazda: Kim Nowak, I LO, Al. Racławickie 26, od godz. 16.00, bilety 15 zł

KTO ZAGRA NA XXII PRZEGLĄDZIE MUZYKI RÓŻNEJ "STAŚ"
X-MISSION
Rockowy zespół X-Mission ma już na swoim koncie kilka sukcesów. Ich utwór "Dwa serca" stał się wakacyjnym hitem Radia Lublin. X-mission można było obejrzeć i usłyszeć 24 października 2010 roku na antenie Telewizji Lublin. Grali podczas Nocy Kultury i na koncercie podsumowującym akcję Pomóż Dzieciom Przetrwać Zimę. Zespół koncertuje w składzie: Kamila Witek (wokal), Dominik Sokołek (bas), Daniel Flisowski (perkusja), Alan Abramek (gitara). Razem grają już od pięciu lat. Na próbach spotykają się dwa razy w tygodniu.

TYLKO SZYBKO
Kapela Tylko Szybko rozpoczęła swoją działalność na początku 2009 r. Nazwa zespołu powstała pod wpływem chwili na potrzeby Festiwalu Piosenki Anglojęzycznej. Wokalistka Agnieszka Chrzonstowska, gitarzysta Piotrek Koryciński, Bartek Kamiński (gitara basowa), Maciek Bielak (gitara) i Michał "Łosiek" Sternik (perkusja) - to obecny skład zespołu. Tylko Szybko wykonuje przede wszystkim muzykę bluesową, jednak każdy członek zespołu nadaje temu stylowi niepowtarzalne brzmienie. Można powiedzieć, że obecnie kapela porusza się w "około- bluesrockowym" klimacie.

SERVANTS OF SILENCE
Projekt powstał w 2008 roku, z inicjatywy dwóch przyjaciół: Mateusza Korpysy (keyboard) i Maćka Hampla (gitara). Następnie skład wzbogacił się o Adama Śmiałowskiego (perkusja). Początkowo zespół działał pod nazwą Selektor, ale gdy w 2009 r. do zespołu dołączył Wojtek Kołodziej (gitara basowa), z nowym brzmieniem przyszła też i nowa nazwa kapeli. Grają instrumentalny rock, przechodzący w rock progresywny aż po hard-rock. Inspiruje ich zespół Dream Theater. Zdobyli główną nagrodę podczas ogólnopolskiego przeglądu zespołów rockowych Chełm Rock Attack 2010.

WORKPLACE
Latem 2008 roku gitarzysta i wokalista Karol Iwaniak oraz perkusista Jarek Podolak założyli kapelę Workplace. Niebawem do zespołu dołączył Krzysiek Murat (gitara prowadząca) oraz brat Karola - Maciek (gitara basowa). Gdy Jarek wyprowadził się do Poznania, miejsce perkusisty zajął Michał Szalak. Po tej zmianie zaczął kształtować się obecny styl Workplace. Zespół wykonuje melodyjny, kalifornijski punk. Inspirują się brzmieniem Blink 182, SUM 41 oraz The Offspring. Muzycy zostali ciepło przyjęci przez lubelską publiczność podczas tegorocznego koncertu w pubie Na strychu.

INTROFOBIA
Są jedną z nielicznych żeńskich kapel w Polsce. Nie ma jednej nazwy na gatunek muzyki, jaką wykonuje Introfobia. Dziewczyny określają ją po prostu jako "rock w spódnicy". W repertuarze mają zarówno autorskie utwory, jak i covery. Introfobia gra wspólnie od dwóch lat. W skład zespołu wchodzą: Dagmara (wokal), Kolka (gitara), Milena (gitara basowa), Ola (perkusja). Introfobia ma na koncie kilkanaście koncertów w Sandomierzu i okolicach, Puławach i Stalowej Woli. Brzmienie tego wyjątkowego damskiego zespołu to mieszanka rocka, punk-rocka i muzyki alternatywnej.

KONTRA
Zespół powstał w październiku 2006 r. z inicjatywy Krzyśka Sękowskiego i Grześka Klocka. Pod koniec lipca 2008 r. Kontra zagrała pierwszy koncert. Muzykę, którą gra ten młody zespół można określić jako połączenie jazz-rocka z funkiem i żartami muzycznymi. Główne inspiracje Kontry to muzyka Franka Zappy, Wojtka Pilichowskiego i Leszka Możdżera. Ich styl to głównie rockowo-funkowe szybkie utwory z często żartobliwymi tekstami i dawką improwizacji. Obecny skład zespołu to: Krzysiek - wokal, gitara, saksofon; Dominik - klawisze, efekty; Jarek - gitara basowa; Maciek - perkusja.

APATE
Lubelski
zespół Apate to mieszanka muzyki alternatywnej, folkowej i akustycznej. Nastrojowe kompozycje, w których główną rolę odgrywają flet, skrzypce, gitara akustyczna i bębny, przywołują klimat celtyckich ballad i baśni. Charakterystyczny jest głos Łukasza - wokalisty zespołu, a na co dzień studenta filologii angielskiej. Stąd kompozycje, które śpiewane są w języku Szekspira. Na koncie zespół Apate ma już własny pierwszy krążek "Butterflies of afterglow". Obecnie kapela chce rozbudować sekcję instrumentalną i poszukuje kontrabasisty oraz perkusisty.

SILENT CIRCUS
Lubelski zespół Silent Circus to prawdziwi debiutanci. Jeszcze nigdy nie grali swoich utworów przed publicznością. Występ na tegorocznym przeglądzie będzie dla nich pierwszym koncertem. Żaden z członków zespołu nigdy nie uczęszczał do szkoły muzycznej. Trzech z nich to uczniowie do XIX LO im. M. i J. Kuncewiczów w Lublinie. Starają się stworzyć swój własny, unikalny styl muzyczny. Utwory, które zaprezentują na "Stasiu" na to owoc pracy kilku miesięcy. Silent Circus to dawka ciężkiego brzmienia. Młodzi muzycy eksperymentują na przestrzeni melodyjnej muzyki rockowej i metalowej.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski