Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Przenieś się w czasie. Zobacz Mełgiew na starych czarno-białych fotografiach

OPRAC.: Anna Paszkowska
Mełgiew, dawny kościół parafialny, fot. T. Ptasiński, 1972 r.
Mełgiew, dawny kościół parafialny, fot. T. Ptasiński, 1972 r. Lubelski Wojewódzki Konserwator Zabytków/Facebook
Zdjęcia archiwalne przedstawiają Mełgiew w latach : 1972, 1976, 1984 i 1989. Zobacz jak wtedy wyglądała miejscowość mieszcząca się obok Lublina.

Mełgiew na archiwalnych zdjęciach. Kliknij w przycisk „zobacz galerię” i przesuwaj w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE.

Wspomniana miejscowość w VX wieku była nazywana Meglew, a posiadali ją Mełgiewscy i Firleje, później na początku XVIII w. należała do rodziny Stoińskich. Prawdopodobnie to oni pobudowali pałac z ok. 1730 r.

- Powstanie murowanej siedziby w połowie XVII w. wpisuje się w okres szczególnego ożywienia działalności budowlanej na Lubelszczyźnie. Budowlę mełgiewską z tego czasu można hipotecznie łączyć z jednym z warsztatów murarskich cechu lubelskiego - informuje na portalu społecznościowym Lubelski Wojewódzki Konserwator Zabytków.

Kolejne rozbudowy mogły nastąpić w latach 20. XVIII wieku. gdyż zmienił się właściciel osady i był nim Jacek Stoiński. Rozbudową pałacu zajął się prawdopodobnie Dominik Stoiński, który odziedziczył Mełgiew po ojcu przed 1747 r. Dominik rozbudował też dwór w Bychawie, dzięki czemu powstał pałac, a okolice miejscowości nazwano Podzamczem.

- Parafia wraz z drewnianym kościołem p.w. św. Wita wymieniana jest już w 1325 r. Kolejny, już murowany kościół parafialny pw. św. Wita z lat 1726-1730, wzniesiony został z fundacji Jacka Stoińskiego, obok niego wybudowano, neogotycki kościół parafialny w latach 1906-1910 r. wg projektu Stefana Szyllera - pisze Lubelski Wojewódzki Konserwator Zabytków.

Na południe od wsi Mełgiew znajduje się zespół pałacowo - parkowy Mełgiew Podzamcze. Był on od 1822 r. był własnością generała Ludwika Kickiego. W 1833 roku należał on do Szlubowskich, a przed 1925 r. Rulikowskich, którzy byli ostatnimi właścicielami majątku.

- Po II wojnie światowej zespół kolejno użytkowali: szkoła rolnicza, hotel robotniczy, spółdzielnia produkcyjna od 1956 r. szkoła podstawowa i rolnicza - wylicza Lubelski Wojewódzki Konserwator Zabytków.

Źródło: Lubelski Wojewódzki Konserwator Zabytków

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Najlepsze atrakcje Krakowa

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski