MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Przewodnik po polskiej fladze. Jak należycie ją prezentować zgodnie z tradycją? Zapoznaj się zasadami

OPRAC.: Red.
Wywieszanie polskiej flagi wiąże się z określonymi zasadami. Zapoznaj się z nimi, aby nie popełnić błędu >>>
Wywieszanie polskiej flagi wiąże się z określonymi zasadami. Zapoznaj się z nimi, aby nie popełnić błędu >>>Pawel Relikowski
Przewodnik po polskiej fladze. 2 maja to Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej. Z tej okazji przedstawiamy zasady prezentowania biało-czerwonej. Sprawdź, aby uniknąć błędów.

Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej. Co należy o niej wiedzieć?

2 maja obchodzimy Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej. Święto zostało ustanowione w 2004 pomiędzy świętami 1 i 3 maja. Z tej okazji w wielu miejscach w Polsce organizuje się wydarzenia na cześć tego symbolu, a na licznych polskich budynkach dumnie wywiesza się flagi.

POLSKIE BARWY NARODOWE
Każde państwo, uznane na arenie międzynarodowej czy nie, posiada własną flagę, co daje setki wzorów. Flaga Rzeczypospolitej Polskiej składa się z dwóch poziomych pasów równej szerokości, białego u góry i czerwonego u dołu, w proporcjach 5:8.
Jakie kolory ma flaga polski? Biały i czerwony, to oczywiste. Natomiast sprecyzowanie odcieni stanowi wyzwanie.
Jak tłumaczy portal niepodlegla.gov.pl

Z pomocą przychodzi wtedy „Ustawa z dnia 31 stycznia 1980 r. o godle, barwach i hymnie Rzeczypospolitej Polskiej oraz o pieczęciach państwowych”. Właściwe kolory są przedstawione w postaci współrzędnych trójchromatycznych barw. Wynika z nich, że biały nie jest czystym śnieżnobiałym, a kolor czerwony to karmazyn, czyli ciemna czerwień. Ciekawostką jest, że nie zawsze tak było – choć pierwszy opis flagi z 1921 roku wprowadzał karmazyn (o odcieniu nieco jaśniejszym od współczesnego), to od 1927 roku, przez ponad 50 lat obowiązywał cynober, czyli czerwony wpadający w pomarańczowy.

Czy flaga i bandera to to samo?

Istnieją dwa rodzaje polskiej flagi państwowej. Pierwsza, to znany wszystkim biało-czerwony prostokąt. Druga to flaga z godłem RP na białym pasie. Zgodnie z obowiązującą ustawą, tej drugiej wersji mogą używać tylko oficjalne przedstawicielstwa kraju za granicą, cywilne lotniska i samoloty, kapitanaty portów, oraz polskie statki morskie jako banderę - wyjaśnia niepodlegla.gov.pl

Dowiedz się, jak według tradycji powinna być eksponowana flaga Polski!

W przewodniku znaleźć możemy cenne porady, które dotyczą odpowiedniego prezentowania biało-czerwonej. O czym koniecznie należy pamiętać?

 • Flaga lub banner eksponowane publicznie muszą być czyste i mieć czytelne barwy. Nie mogą być pomięte lub postrzępione.
 • Weksylia mogą pozostawać na maszcie od świtu do zmroku. Jeśli mają pozostać dłużej muszą być odpowiednio oświetlone.
 • Na terenie RP flaga państwowa Rzeczypospolitej Polskiej ma zawsze pierwszeństwo przed wszystkimi innymi flagami. Jeśli eksponuje się na masztach więcej flag, flagę państwową RP podnosi się (wciąga na maszt) jako pierwszą i opuszcza jako ostatnią.
 • W dniach żałoby narodowej flaga państwowa RP podniesiona jest do połowy masztu. Na maszt stojący wciąga się ją rano na sam szczyt i po chwili powoli opuszcza do połowy wysokości. Wieczorem podnosi się ją na szczyt masztu, po czym powoli całkowicie opuszcza i zdejmuje.
 • Nie powinno się podnosić i wywieszać weksyliów w dni deszczowe i przy bardzo silnym wietrze.
 • W czasie burzy, bardzo silnego wiatru lub śnieżycy flagi należy jak najszybciej opuścić i zdjąć.
 • Flaga nigdy nie może dotknąć podłogi, ziemi, bruku lub wody.
 • Flagą nie oddaje się honorów żadnej osobie, nie pochyla się jej przed żadną inną flagą lub znakiem.
 • Flagą nie można przykryć pomnika lub tablicy pamiątkowej przed ich odsłonięciem. Podczas uroczystości flagi na odpowiednich podstawach lub stojakach należy umieścić po lewej stronie pomnika (dla patrzącego na pomnik), w kolejności zgodnej z hierarchią.
 • Flaga nie może służyć jako nakrycie stołu lub opakowanie jakiegoś przedmiotu.
 • Na fladze państwowej RP nie wolno umieszczać żadnych napisów i żadnego rodzaju rysunków.
 • Powszechny stał się zwyczaj umieszczania na barwach narodowych nazw miejscowości, z których przyjeżdżają kibice na zawody sportowe (na przykład w skokach narciarskich), aby jednak nie naruszać zasad, powinny to być barwy narodowe, a nie flagi o proporcji 5:8.
 • Godnym sposobem zniszczenia zużytej flagi lub banneru jest niepubliczne spalenie. Możliwe jest także godne zniszczenie flagi przez rozdzielenie barw.

Jak prezentować flagę polską? Zobacz poradnik z ilustracjami

Prezentowanie polskiej flagi w przestrzeni publicznej obwarowane jest konkretnymi zasadami, których należy przestrzegać. Jako niezwykle istotny element identyfikacji narodowej musi być ona pokazywana z godnością. Reguły te dostosowane są do okazji.
MSWiA udostępnia specjalny miniprzewodnik „Biało-Czerwona”, który zawiera zasady prezentowania flagi zgodnie z tradycją i honorem.

Sprawdź w poniższej galerii, jak należy prezentować polską flagę. Naciśnij strzałkę w prawo, aby zobaczyć kolejną pozycję:

Z całością zapoznać się możesz TUTAJ.

Nie przeocz

Musisz to wiedzieć

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Studio Euro odc.4 - PO AUSTRII

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski