MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Przy ul. Kameralnej w Lublinie powstaje apartamentowiec z blisko 250 mieszkaniami

Jakub Sarek
Jakub Sarek
Apartamentowiec z 246 mieszkaniami powstaje na działce w sąsiedztwie Orfeusza na Czechowie. Budynek ma być gotowy w 2026 r.

Spółka Immobilia Polska Group rozpoczęła ostatnio budowę apartamentowca na Czechowie. Stanie przy ul. Kameralnej na parceli zlokalizowanej za Orfeuszem.

Ma składać się z 11 kondygnacji i 246 mieszkań. Ich powierzchnia waha się od 32 do 122 mkw. Do dyspozycji mieszkańców przeznaczony zostanie dwupiętrowy parking podziemny na 298 miejsc, wyposażony w stacje ładowania samochodów elektrycznych. Na parterze Nowego Czechowa - bo taką nazwę nosi ta inwestycja mieszkaniowa - znajdą się także dwa lokale usługowe.

- Do mieszkań na parterze będą przylegały ogródki. Lokale na wyższych kondygnacjach będą posiadały balkony lub loggie, natomiast do apartamentów na ostatnich kondygnacjach, na dachu budynków, zostaną wykonane luksusowe tarasy z miejscem na tarasole i jacuzzi, z których będzie można podziwiać panoramę Lublina - czytamy na stronie internetowej Immobili.

Budynek będzie powstawał w dwóch fazach. Zakończenie pierwszej z nich zaplanowano na kwiecień 2026 r., z kolei drugiego na lipiec 2026 r.

- Nasza inwestycja wpisuje się w nurt tzw. osiedla „15 minutowego”, z bogatym zapleczem handlowo – usługowym. W okolicy znajdują się: uczelnie wyższe, szkoły, przedszkola, żłobki, sklepy spożywcze, galerie handlowe, przychodnie lekarskie, przystanki autobusowe oraz tereny zielone. Do każdego z tych miejsc dostaniemy się w kilka minut spacerem. Nowy Czechów to efektywnie wykorzystana przestrzeń - przekonuje Immobilia.

Jak zapowiada inwestor, w ramach przedsięwzięcia przebuduje on także drogę dojazdową - ul. Kameralną wraz z oświetleniem, chodnikiem oraz nowymi miejscami parkingowymi.

To nie wszystko.

- Spółka zrewitalizuje także miejski teren zielony o powierzchni ponad 1 ha. W bezpośrednim sąsiedztwie inwestycji powstanie park ze starodrzewiem, nowymi, licznymi nasadzeniami i ścieżkami. Zadbamy także o małą architekturę w postaci nowoczesnych i eleganckich mebli miejskich. Będzie to wyjątkowa strefa, zachęcająca zarówno do aktywnego wypoczynku, jak i relaksu - podaje Immobilia.

Chodzi o skwer między Orfeuszem a urzędem skarbowym. To północna część będącego w trakcie realizacji parku naturalistycznego w tzw. Wąwozie Czechów (ma się on rozciągać od ul. Kameralnej do ul. Północnej).

- Na podstawie zawartego z miastem porozumienia z lutego 2024 r. spółka Immobilia wykona i nieodpłatnie przekaże miastu ogólnodostępny skwer skomunikowany z osiedlem, z którego po zakończeniu inwestycji skorzystają wszyscy mieszkańcy - informuje Justyna Góźdź z biura prasowego ratusza.

I dodaje:

- Inwestor może na czas budowy i realizacji skweru, jednak nie dłużej niż do końca czerwca 2028 r., korzystać z gruntów miejskich, na których powstanie skwer. Tytułem zabezpieczenia warunków porozumienia inwestor zobowiązany jest do zapłaty kary umownej w wysokości 500 tys. zł w przypadku niewywiązania się z postanowień zawartych w porozumieniu.

Projekt zagospodarowania terenu pod przyszły skwer ma być gotowy do marca 2025 r.

Wąwóz Czechów

W skład parku-wąwozu na Czechowie oprócz wspomnianego skweru wchodzą też Polana Centralna i Leśny Korytarz.

Pierwsza z nich, to największa i najszersza część wąwozu między osiedlami przy ul. Nowowiejskiego, Oratoryjnej i Milenijnej.

- W 2023 roku powstała dokumentacja projektowa dla zagospodarowania tego terenu. Przewiduje ona strefy leżakowania, sad miejski, małą architekturę i eksperymentalną strefę żywej architektury, a także ekstensywne trawniki, dzikie łąki i nowe nasadzenia zieleni - podaje Góźdź.

Natomiast Leśny Korytarz został uruchomiony w 2022 r. i stanowi najwęższa i najbardziej zieloną część wąwozu. Prowadzi od Polany Centralnej do ul. Północnej. Znalazły się tam m.in. domki dla jeży, hotele dla owadów, budki dla drobnego ptactwa czy schrony dla nietoperzy.

od 7 lat
Wideo

Ukraina rozpocznie oficjalne rozmowy o przystąpieniu do UE

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski