Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Przylatuje do Polski zaledwie na chwilę. Jest prawdziwą ozdobą dla otoczenia. Taka właśnie jest żołna

Justyna Madan
Justyna Madan
Do Polski przylatuje na chwilę, jest niezwykle ciekawa i warto spróbować znaleźć kolonię, by móc ją zaobserwować.
Do Polski przylatuje na chwilę, jest niezwykle ciekawa i warto spróbować znaleźć kolonię, by móc ją zaobserwować. pixabay.com
To wyjątkowo piękny ptak. Jest tak barwny i niezwykły, że mogłoby się wydawać, że uciekł z zoo, a nie występuje naturalnie w Polsce. A jednak! Żołna wygląda być może egzotycznie, przylatuje do Polski tylko na chwilę, bo jest tutaj od maja do sierpnia, a poza tym występuje tylko w niektórych częściach kraju, ale jest „swojska”. Zjada osy, zanim jednak się do nich dobierze, obchodzi się z owadami dosyć brutalnie. Gdzie trzeba pojechać, żeby móc ją zaobserwować?

Spis treści

- Żołna to rzadki ptak, w Polsce występujący miejscowo, przede wszystkim w południowo wschodniej Polsce, dlatego nie wszyscy mają okazję ją zobaczyć i usłyszeć. Warto jednak wiedzieć, że tak tęczowy, barwny ptak, występuje w Polsce. Żołna odzywa się często, a że zakłada kolonie, najczęściej słychać nie jednego ptaka, a kilka jednocześnie. Jej głos jest przyjemny, bardzo delikatny, nieco wibrujący – wyjaśniają Lasy Państwowe.

Żołna – malowana jak z bajki

Żołna wpada do Polski dosłownie na chwilę. Przylatuje do nas w maju i czerwcu, a odlatuje już w sierpniu, więc niewiele jest czasu na to, żeby ją zaobserwować. Jest to jednak łatwiejsze niż w przypadku zimorodka, który lubi samotność, ponieważ żołna jest niezwykle towarzyska, gniazduje w koloniach i lubi spędzać czas w grupie.

Wygląda jak z bajki przez swoje niezwykłe kolory. Ma długi ogon, czerwonobrązowy wierzch głowy, skrzydeł i grzbiet, brzuch, kuper i lotki są żółto-rude, sterówki metalicznie niebieskozielone, turkusowa pierś z czarną obróżką, żółte gardło i czarną maskę na ciemnoczerwonych oczach.

Tutaj spotkasz tego ptaka

- Żołna wymaga otwartego lub półotwartego terenu z urozmaiconą rzeźbą, z obecnością łąk, pól, pastwisk i ugorów z choćby pojedynczymi drzewami lub krzewami służącymi jej za czatownie. Chętnie osiedla się w dolinach rzecznych lub w pobliżu zbiorników wodnych – wyjaśnia Stowarzyszenie Jestem na pTAK!

Najczęściej spotkać możemy je na Lubelszczyźnie, Kielecczyźnie i Ziemi Przemyskiej. Tutaj obserwuje się najwięcej stałych lęgowisk, ale poza nimi również można trafić na niewielkie żołnie kolonie, np. na Pomorzu, Podlasiu i Suwalszczyźnie.

To jeden z tych ptaków, który wykopuje swoje gniazda. Najchętniej wybiera na to skarpy i urwiska. Potrafią wykopać norkę nawet na płaskim gruncie, ale wolę żwirownie, piaskownie, cegielnie, ściany lessowe, wały i nasypy. Nie pogardzą koleinami po ciężkim sprzęcie.

Źródło: Lasy Państwowe, Stowarzyszenie Jestem na pTAK!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Przylatuje do Polski zaledwie na chwilę. Jest prawdziwą ozdobą dla otoczenia. Taka właśnie jest żołna - Strefa Agro

Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski