OPRAC.:
Łukasz Konstanty
Joanna Kil zajęła 16. miejsce w Ramsau.
Joanna Kil zajęła 16. miejsce w Ramsau. Fot. Pierre Teyssot/Action Plus/Shutterstock
Norweżka Gyda Westvold Hansen wygrywając w Ramsau odniosła 21. zwyciestwo w Pucharze Świata w kombinacji norweskiej. Joanna Kil zajęła 16. miejsce, co jest jej najlepszym wynikiem w karierze. W rywalizacji mężczyzn najlepszy okazał się Austriak Johannes Lamparter.

Ze względu na złe warunki wietrzne odwołany został piątkowy konkurs skoków narciarskich. Dlatego jako oficjalne wyniki uznano rezultaty osiągnięte przez zawodniczki wcześniej w serii próbnej.

Życiowy sukces Joanny Kil

Westvold Hansen wygrała bieg na 5 km czasem 14.41,2. Druga ze stratą 42 sekund była jej rodaczka Ida Marie Hagen. Trzecie miejsce zajęła 16-letnia Minja Korhonen. Reprezentantka Finlandii pierwszy raz w karierze stanęła na podium zawodów Pucharu Świata.

Kil dotarła na metę trzy minuty i 12 sekund po Westvold Hansen, osiągając życiowy sukces (16 miejsce). Zawody ukończyło 28 zawodniczek.

Westvold Hansen na początku grudnia dwukrotnie wygrała w Lillehammer i z kompletem zwycięstw jest zdecydowaną liderką klasyfikacji generalnej.

Johannes Lamparter wygrał w Ramsau

Kombinatorzy rozpoczęli zmagania od biegu na 10 km, w którym najszybszy był Norweg Jens Luraas Oftebro, minimalnie lepszy od swojego rodaka Joergena Graabaka (0,1 s straty) oraz Lampartera i Niemca Vinzenza Geigera (po 0,3 s).

Oftebro przewrócił się jednak po swoim skoku, co skutkowało spadkiem na 29. pozycję. Lamparter na skoczni spisał się natomiast bardzo dobrze (drugi wynik) i awansował na pierwsze miejsce z końcowym rezultatem 139,2 pkt. Riiber miał 135,4, a Faisst - 131,3.

W klasyfikacji generalnej Pucharu Świata po sześciu zawodach nadal prowadzi Riiber - 580 pkt, a Lamparter jest wiceliderem - 480. Trzecią lokatę zajmuje Graabak - 426.