Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Raport GUS „Budownictwo w 2022” już opublikowany. Co gospodarczo napędza Lubelszczyznę?

Redakcja Polska Press
Łukasz Kaczanowski
W ubiegłym roku, wg danych GUS, oddawano do użytkowania 27 mieszkań na godzinę. W tym tempie lubelskie osiedle Czuby zostałoby wybudowane w miesiąc! Czy mamy potencjał i możliwości, aby w takim tempie rzeczywiście budować mieszkania? Okazuje się, że branża budowlana takie możliwości ma! I czeka, aż jeszcze bardziej dynamicznie będzie mogła rozwijać region.

Tylko w sierpniu tego roku deweloperzy w całej Polsce ruszyli z budową prawie 11 tys. nowych „m”, choć to wciąż za mało, aby skutecznie odpowiedzieć na kryzys mieszkaniowy. Faktem jest jednak, że Polska budowlanką stoi i w niejednym województwie siła regionu to branża budowlana i pokrewne.

Według danych z raportu GUS „Budownictwo w 2022” w ubiegłym roku w Polsce oddano do użytkowania 238,6 tys. mieszkań. Skalę zjawiska najłatwiej zobrazować rozbijając te dane na godziny. W 2022 roku, co godzinę bowiem, pula lokali poszerzała się o 27 nowych mieszkań.

Sierpień 2023. Prawie 11 tys. nowych „m”

Jak wynika z danych GUS, tylko w sierpniu tego roku deweloperzy w całej Polsce ruszyli z budową 10,8 tys. mieszkań, które uszczęśliwią kolejnych nowych właścicieli. Tempo jest coraz większe: w odniesieniu do lipca, wzrost rozpoczętych budów sięga 16 proc., a porównanie rok do roku daje wynik 107 proc. na plus.

W ciągu pierwszych ośmiu miesięcy 2023 roku w Polsce oddano do użytkowania 145 tys. mieszkań. Z tej puli deweloperzy przekazali do eksploatacji 86,7 tys. „m” – o 1,8 proc. więcej niż przed rokiem. Zaledwie 735 to mieszkania spółdzielcze i 835 komunalne.

Nie jest więc zaskoczeniem, kto buduje najwięcej mieszkań w Polsce. Prym wiodą zdecydowanie deweloperzy. W 2022 roku odpowiadali oni za 60,3 proc. wszystkich nowych lokali. Budownictwo spółdzielcze, komunalne czy socjalne stanowi mniej niż 2 procent na wszystkich rozpoczynanych budowach mieszkań w kraju.

Jest jedno „ale”

Choć statystyki mogą sprawiać wrażenie, że w budownictwie mieszkaniowym jest dobrze, to fakty są takie, że w Lublinie może brakować nawet 10 tysięcy lokali mieszkalnych. Branża deweloperska apeluje m.in. o uwolnienie gruntów czy uproszczenie procedur administracyjnych, które wpłyną na uwolnienie potencjału branży i zwiększą nie tylko dostępność mieszkań, ale w sposób naturalny wpłyną również na obniżenie ich cen.

-Wszyscy widzimy potrzeby w zakresie konieczności wybudowania nowych mieszkań. Te wskaźniki często przerażają, bo nawet biorąc minimalne szacunki okazuje się, że w Polsce – mimo, że pozornie ciągle powstają nowe osiedla, brakuje co najmniej miliona mieszkań. Wiemy czego brakuje, ale zapominamy, że możemy na te potrzeby sprawnie odpowiadać. A antidotum na te wyzwania jest branża budowlana, która może przy zniesieniu pewnych barier budować szybciej i sprawniej, a przy tym zapewni miejsca pracy tysiącom mieszkańców lubelszczyzny. Sektor budowlany to nie tylko nowe mieszkania, to rozwój gospodarczy regionu w szerokim tego słowa znaczeniu. Warto korzystać z tego potencjału – mówi Konrad Płochocki, wiceprezes zarządu Polskiego Związku Firm Deweloperskich.

Regiony silne budowlanką. Nowe bloki, nowe etaty

Oprócz radości nowych nabywców, świeżo oddane mieszkania znacząco „uszczęśliwiają” także krajową gospodarkę. Budownictwo od lat jest jednym z sektorów wywierających znaczący wpływ na rozwój polskiej gospodarki i oddziałujących na polskie PKB.

W zestawieniu Budindexu, uwzględniającym udział budownictwa w PKB poszczególnych krajów członkowskich Unii Europejskiej, Polska znalazła się w czołówce krajów inwestujących w budownictwo i zajęła w rankingu drugie miejsce z udziałem budownictwa wynoszącym 7,4 proc. - o ok. 1,5 pkt. procentowego powyżej średniej unijnej, wynoszącej 5,86 proc. Wyprzedziła nas jedynie Finlandia z wynikiem 8 proc.

Moc budowlanki odczuwa nie tylko gospodarka ogólnokrajowa, ale przede wszystkim regiony, w których budowlany boom widać najmocniej. W 2022 roku, na poziomie kraju, na prowadzenie w branży budowlanej wysunęły się województwa: pomorskie, mazowieckie i dolnośląskie. Na Pomorzu powstało 8,8 mieszkania na 1 tys. ludności. Drugie miejsce z wynikiem 7,8 zajęło województwo mazowieckie. Zaraz za nim uplasowało się województwo dolnośląskie, gdzie na 1 tys. mieszkańców przypadało 7,7 nowych mieszkań.

W pierwszych ośmiu miesiącach 2023 roku najwyższe wartości dla mieszkań oddanych do użytkowania, tych, których budowę rozpoczęto oraz na budowę których wydano pozwolenia lub dokonano zgłoszenia z projektem budowlanym, odnotowano w województwie mazowieckim (odpowiednio: 28,1 tys., 23,9 tys., 26,7 tys. mieszkań). Wysokie wartości zanotowano również w województwie wielkopolskim (15,6 tys., 10,0 tys. i 13,6 tys.) oraz małopolskim (14,5 tys., 12,1 tys. i 16,3 tys.).

  • Cementowania Chełm (Cemex), zatrudnia 1100 osób, producent cementu, przychody całej grupy Cemex za 2021: 1,577 mld
  • Cersanit I Fabryka Ceramiki Sp. z o.o. (Krasnystaw), producent ceramiki łazienkowej,
  • Black Red White, zatrudnia 4601 osób, producent mebli, przychód za 2021: 1434,3 mln zł
  • Aliplast, zatrudnia 1000 osób, producent systemów aluminiowanych dla budownictwa, przychód za 2021: 524,6 mln zł
  • Jobon Sp.z o.o., zatrudnia 1300 pracowników, producent mebli tapicerowanych, przychód za 2021: 435,8 mln zł
  • Swisspor, zatrudnia 199 osób (Chrzanów, Międzyrzecz, Pelplin, Janów Podlaski), producent styropianu, 285,6 mln zł - przychód za 2022

Żywiołowość działań branży budowlanej i deweloperskiej przekłada się także na zwiększoną produkcję w innych gałęziach przemysłu. Sektor budowlany to bowiem nie tylko spełnianie marzeń Polaków o własnym mieszkaniu, ale również kolejne miejsca pracy. W szeroko rozumianej branży budowlanej pracę znajduje około 1 mln 300 tysięcy osób (dane GUS na podstawie Badania Aktywności Ekonomicznej Ludności za III kw. 2022 roku), z czego w samej branży deweloperskiej rynek pracy zyskuje 217 tysięcy etatów. Szacuje się ponadto, że jedno wybudowane mieszkanie to jeden etat w gospodarce.

Największe regionalnie firmy w wielu częściach Polski to te z sektora budowlanego i okołobudowlanego, odpowiedzialne za budowę i wyposażenie wnętrz.

Nic nie wskazuje na to, że statystyki te znacząco spadną. Bo wg danych Polskiego Związku Pracodawców Budownictwa, dziś firmy budowlane pracują w Polsce na pełnych obrotach, a wskaźnik wykorzystania mocy produkcyjnych wynosi 82,5 proc.

emisja bez ograniczeń wiekowychnarkotyki
Wideo

Strefa Biznesu: Czterodniowy tydzień pracy w tej kadencji Sejmu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski