MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Regionalne Centrum Zdrowia Psychicznego Dzieci i Młodzieży w woj. lubelskim. Dwa projekty szpitala neuropsychiatrycznego w Lublinie

Anna Paszkowska
Zostały zainaugurowane dwa projekty w zakresie utworzenia i funkcjonowania Regionalnego Centrum Zdrowia Psychicznego Dzieci i Młodzieży. Łączna wartość zadania to prawie 62 mln zł.

Szpital Neuropsychiatryczny im. prof. Mieczysława Kaczyńskiego w Lublinie zainaugurował dwa projekty, które są związane z utworzeniem Regionalnego Centrum Zdrowia Psychicznego Dzieci i Młodzieży. Projekty zakładają m.in. szeroką współpracę podmiotów z zakresu ochrony zdrowia, oświaty, pomocy społecznej oraz szkolenia kadr.

Regionalne Centrum Zdrowia Psychicznego dla Dzieci i Młodzieży ma funkcjonować w pięciu lokalizacjach w woj. lubelskim: przy szpitalu neuropsychiatrycznym w Lublinie (który zawiaduje całym projektem), a także przy placówkach w Cholewiance (pow. puławski), Chełmie, Radecznicy (pow. zamojski) i Suchowoli (pow. radzyński). W ramach RCZP każda placówka posiadać będzie poradnię psychologiczną. Powstaną również zespoły pierwszego kontaktu, dzienne oddziały psychiatryczne, a także warsztaty terapii zajęciowej. Planowane są także zmiany systemowe polegające na: leczeniu szpitalnym w systemie dziennym, stworzeniu poradni zdrowia psychicznego oraz udzielania wsparcia środowiskowego dzieciom i młodzieży szkolnej.

Projekty zakończą się w czerwcu 2026 r.

- Realizacja tych przedsięwzięć przyczyni się do poprawy dostępności do świadczeń zdrowotnych w zakresie opieki psychologicznej, psychiatrycznej i leczenia uzależnień dzieci i młodzieży w naszym regionie. Ochrona zdrowia psychicznego jest niezbędna do zapewnienia prawidłowego rozwoju i dorastania, a także funkcjonowania wśród rówieśników - przekonuje marszałek województwa lubelskiego Jarosław Stawiarski.

Łączna wartość zadania to niespełna 62 mln zł, z czego kwota dofinansowania z funduszy europejskich wynosi blisko 51 mln zł.

od 7 lat
Wideo

Znaleziono ślady ptasiej grypy w Teksasie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski