Rekordowa zdobycz Sherrona Dorsey-Walkera nie pomogła. Pszczółka Start przegrał w Toruniu z Polskim Cukrem (ZDJĘCIA)

jacek smarz / polska press
Rekordowe 35 punktów Sherrona Dorsey-Walkera nie wystarczyło do wygrania meczu z Polskim Cukrem Toruń. Start po pierwszej połowie przegrywał różnicą aż 18 punktów i chociaż w 10 minut lublinianie odrobili niemal całą stratę, to ostatecznie przegrali 98:104. To trzecia z rzędu porażka „czerwono-czarnych”, którzy w następny weekend rozpoczną rywalizację w fazie play-off.

Dorsey-Walker wziął na siebie ciężar zdobywania punktów w meczu, w którym w składzie Startu znowu zabrakło kontuzjowanego Martinsa Laksy, a całą drugą połowę na ławce przesiedział Yannick Franke. Amerykanin rozpoczął od 7 punktów w pierwszej kwarcie, w drugiej dorzucił 5, w trzeciej 10, a w finałowej aż 13 punktów. Było to 13 ostatnich punktów zdobytych przez Start w meczu.

Dorsey-Walker tym samym dołączył do czterech innych graczy Energa Basket Ligi, którzy w tym sezonie zakończyli mecz z dorobkiem 35 punktów.

Niewiele gorszy w ataku był Donovan Jackson z Polskiego Cukru. To głównie za jego sprawą torunianie, którzy kilka godzin przed meczem stracili podstawowego rozgrywającego Obie Trottera (przyjął ofertę drugoligowej drużyny z Włoch) do przerwy zdobyli aż 63 punkty.

Donovan Jackson w dwóch pierwszych kwartach rzucił 25 punktów, trafiając m.in. pięć razy za trzy punkty. W efekcie po 20 minutach Pszczółka Start przegrywał 45:63! A początek spotkania wcale nie zwiastował takiego scenariusza. Po pięciu minutach goście prowadzili bowiem 14:5, a w ataku obok Dorsey-Walkera świetnie się czuł także Kacper Borowski (do przerwy obaj zdobyli po 12 punktów).

Sytuacja szybko się jednak odwróciła. Gospodarze zanotowali serię 14:0, a po siedmiu minutach prowadzili 22:17. Torunianie trafili sześć pierwszych rzutów zza linii 6,75m.

Na drugą połowę lublinianie wybiegli ze stratą 18 punktów i tę część meczu rozpoczęli od trzech błędów. Start zaczął w końcu jednak odrabiać straty. Gospodarze przestali trafiać, a Donovan Jackson był coraz bardziej sfrustrowany. Pod koniec kwarty skutecznością wykazał się Dustin Ware. Amerykanin miał nawet szansę doprowadzić do remisu, ale trafił tylko jeden z dwóch rzutów wolnych i po 30 minutach goście przegrywali 72:73.

W trzeciej kwarcie, a później także w czwartek ani na chwilę na boisko nie wszedł Yannick Franke. Holender grający z numerem 0, po raz drugi w tym sezonie zakończył mecz bez zdobyczy punktowej.

W decydujących 10 minutach mecz zrobił się bardzo ofensywny. „Czerwoni-czarni” nie potrafili zatrzymać torunian i odzyskać prowadzenia. Na trzy minuty przed końcem przegrywali różnicą 7 punktów. Nie pomogły seryjnie zdobywane punkty przez Dorsey-Walkera, Polski Cukier nie wypuścił już wygranej z rąk.

Do zakończenia rundy zasadniczej koszykarzom Pszczółki Startu pozostały dwa mecze. W czwartek zagrają w Bydgoszczy z Astorią, a w sobotę w hali Globus z Zastalem Zielona Góra. Wciąż nie wiadomo, z której pozycji przystąpią do fazy play-off.

Polski Cukier Toruń – Pszczółka Start Lublin 104:98 (29:19, 34:26, 10:27, 31:26)

Polski Cukier: Jackson 33, Woods 25, Kulig 17, Cel 10, Diduszko 6, Bragg Jr 5, Ramljak 5, Samsonowicz 3, Wieluński. Trener: Jarosław Zawadka

Pszczółka: Dorsey-Walker 35, Davis 14, Ware 14, Borowski 12, Łączyński 9, Dziemba 7, Szymański 4, Jeszke 3, Franke, Searcy. Trener: David Dedek

Sędziowali: Dariusz Zapolski, Tomasz Trojanowski, Michał Kuzia

Cheerleaderki w trakcie turnieju Suzuki Pucharu Polski w kos...

Martins Laksa z Pszczółki Startu Lublin wygrał konkurs rzutó...