Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Rekrutacja do szkół ponadpodstawowych ma przebiec spokojnie mimo tego, że wezmą w niej udział dzieci z dwóch roczników

Joanna Jastrzębska
Joanna Jastrzębska
Szkolnych ławek wystarczy dla wszystkich. Lubelska kuratorka oświaty zapewnia, że mimo że w rekrutacji do szkół ponadpodstawowych bierze udział pół rocznika więcej, miejsc w szkołach nie zabraknie.

Po raz pierwszy w rekrutacji wezmą udział osoby, które poszły do szkoły w wieku 6 i 7 lat.

– Informacje, że rekrutacja w związku z tym będzie trudniejsza, pojawiają się co jakiś czas, ale przede wszystkim sieją nieuzasadniony niepokój. Ze spokojem czekamy na szczegółową ofertę przygotowaną przez szkoły ponadpodstawowe, bowiem w ubiegłym roku szkolnym mieliśmy nadmiar miejsc – mówi Teresa Misiuk, lubelska kuratorka oświaty.

Z jej danych wynika, że w zeszłym roku dyrektorzy placówek w samym Lublinie przygotowali prawie pięć i pół tysiąca miejsc, natomiast w tym roku szkolnym w klasach ósmych są niespełna cztery tysiące dwieście dzieci.

Mimo ubiegłorocznego zapasu szkoły szykują dla uczniów więcej miejsca i przygotowują dodatkowe oddziały: Zespół Szkół Ekonomicznych im. Vetterów zwiększy liczbę klas o dwie, III Liceum Ogólnokształcące im. Unii Lubelskiej o jedną, a Zespół Szkół Chemicznych i Przemysłu Spożywczego o trzy.

– Przygotowaliśmy ofertę dla 320 kandydatów. Myślę, że to niemało, ale jeśli zainteresowanie będzie większe, mamy zgodę na utworzenie kolejnych miejsc – mówi Barbara Sieńko, dyrektorka ZSChiPS w Lublinie. Czy zwiększenie liczby oddziałów będzie wiązało się z utrudnieniami? – Myślę, że logistycznie damy radę. Lekcje powinny się kończyć nie później niż o 17.

W ciągu ostatnich dwóch lat mniej uczniów starało się o przyjęcie do III LO.

– Wraz z wybuchem pandemii zmniejszyła się liczba uczniów spoza Lublina, rodzice woleli, żeby w przypadku zdalnych lekcji i kwarantanny dzieci były na miejscu. Drugim czynnikiem było to, że dzieci po podstawówce są o rok lub dwa lata młodsze od tych, które uczyły się jeszcze w gimnazjum. To również sprawia, że rodzice wolą, żeby nauka była kontynuowana w mniejszym ośrodku – mówi Grzegorz Lech, dyrektor „Unii”. Mimo to na potencjalnych uczniów czekają nie 22, ale 23 oddziały.

Rekrutacja rozpocznie się 16 maja. Będzie poprzedzona wideospotkaniem kuratorki oświaty i doradców zawodowych z rodzicami uczniów klas ósmych. Odbędzie się ono 9 lutego.

– Bogatsi o doświadczenie ubiegłego roku wiemy, że rodzice takiej konferencji potrzebują na długo przed początkiem rekrutacji. Wybraliśmy ostatni tydzień przed feriami także po to, by ten spokojniejszy i wolniejszy od obowiązków szkolnych okres był dobrym czasem na przemyślenie decyzji, jaką szkołę ponadpodstawową wybrać – mówi Teresa Misiuk.

Szczegółowe dane dotyczące spotkania przekażą rodzicom dyrektorzy szkół.

od 7 lat
Wideo

Uwaga na Instagram - nowe oszustwo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski