Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Religia na maturze? Możliwe, że już w 2021 roku

Agata Wójcik
Mariusz Kapala/Gazeta Lubuska
Wszystko wskazuje na to, że powiększy się liczba przedmiotów dodatkowych na maturze. W 2021 r. może dołączyć do nich religia.

- Jeśli na czas zostaną złożone odpowiednie dokumenty, to za pięć lat religia może być jednym z przedmiotów do wyboru na maturze - powiedział w Radiu Szczecin biskup Marek Mendyk, przewodniczący Komisji Wychowania Katolickiego Konferencji Episkopatu Polski. W wywiadzie wyjaśniał, że uczeń chcąc wybrać ten przedmiot, musi przejść cały cykl edukacyjny. - Od 2017 r. to będą cztery lata, bo podejrzewamy, że tyle będzie trwało liceum. Więc jak Pan Bóg pozwoli to w 2021 r. mogłaby już być matura z religii - mówił Mendyk.

Szkoły nie mówią nie

- Nie jestem przeciw egzaminowi z religii. Wcześniej należy jednak zmienić program w kooperacji z naukowcami, chociażby z naszego katolickiego uniwersytetu - mówi Monika Wrona, dyrektor XIII Liceum Ogólnokształcącego w Lublinie. Jej zdaniem, byłby to ukłon w stronę uczniów, którzy chcą się dostać na studia teologiczne czy do seminarium.

Dyrektorzy spodziewają się, że na taki egzamin decydowałby się niewielki odsetek uczniów. Podobnie jak na historię sztuki, historię muzyki czy język łaciński i kulturę antyczną. Jak pokazują statystyki Centralnej Komisji Egzaminacyjnej, przedmioty dodatkowe, które cieszą się największym powodzeniem wśród maturzystów, to: język angielski, geografia, matematyka i biologia.

- Nie wiem, czy egzamin z religii jest potrzebny. Do seminarium czy na teologię dostają się przecież bez tego. W przygotowanie egzaminu i programu będzie trzeba włożyć mnóstwo pieniędzy, a nie spodziewam się, by na taką maturę zdecydowało się więcej niż dwóch uczniów, o ile w ogóle będzie zainteresowanie - stwierdza dyrektor jednego z lubelskich liceów. Prosi o zachowanie anonimowości. I dodaje: - Religia nie jest poza tym wiedzą naukową.

Jak jest teraz?

- Gdyby na maturze wprowadzono taki przedmiot, to bralibyśmy go pod uwagę przy rekrutacji - podkreśla Katarzyna Bojko z biura prasowego KUL.

Obecnie rekrutacja na teologię odbywa się na podstawie konkursu świadectw dojrzałości. Pod uwagę brany jest język polski i język obcy nowożytny. Kandydata, który chciałby studiować na tym kierunku, czeka także rozmowa kwalifikacyjna. Podczas niej musi wykazać się wiedzą w zakresie teologii dogmatycznej, teologii moralnej i historii Kościoła. Poza tym powinien znać encykliki Jana Pawła II oraz najważniejsze, aktualne wydarzenia z życia Kościoła.

Warto przypomnieć, że temat religii na maturze nie pojawia się po raz pierwszy. Batalia o ten przedmiot rozpoczęła się w czasach, kiedy ministrem edukacji był Roman Giertych. Po raz kolejny usłyszeliśmy o takich planach od Prawa i Sprawiedliwości przed ostatnimi wyborami.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski