Reprezentanci AZS UMCS Lublin walczyli z powodzeniem w zimowych mistrzostwach Polski w pływaniu

szupti
(Zdobywanie medali dla ekipy lubelskiej rozpoczął Adam Mróz)
(Zdobywanie medali dla ekipy lubelskiej rozpoczął Adam Mróz) fot. AZS UMCS Lublin
W niedzielę na krótkim basenie w Bydgoszczy zakończyły się zimowe mistrzostwa Polski seniorów, młodzieżowców oraz juniorów 17-18 lat w pływaniu. Bardzo dobrze w krajowym czempionacie zaprezentowali się przedstawiciele AZS UMCS Lublin, zdobywając w seniorskiej rywalizacji jedenaście medali (1 złoty, 5 srebrnych i 5 brązowych).

– W dalszym ciągu jesteśmy w krajowej czołówce. Na uwagę zasługują wyniki zawodników młodych, takich jak Klara Kowalska, która wskoczyła do poziomu prawie międzynarodowego. Przed nią kolejne sezony ciężkiej pracy i kolejne imprezy seniorskie, a jest przecież jeszcze juniorką. Cieszy nas ten wynik, jaki uzyskaliśmy, gdyż jest on przede wszystkim oparty na wychowankach, osobach, które na co dzień pracują w Lublinie. To one zapracowały na ten sukces –podkreśla Piotr Kasperek, trener lubelskich pływaków.

Pasjonującą walkę na dystansie 200 m stylem grzbietowym stoczyły dwie pływaczki akademickiego klubu. Mistrzynią kraju seniorek została Adela Piskorska, natomiast wicemistrzynią Laura Bernat. Pierwsza z nich uzyskała rezultat 2.05,13, a druga dopłynęła do ściany z wynikiem 2.07,66. Z kolei tuż za podium uplasowała się ich koleżanka klubowa - Martyna Piesko (2.10,73).

Lublinianie w seniorskich zmaganiach zainaugurowali krajowy czempionat od jednego brązowego krążka, który był dziełem Adama Mroza. Pływak AZS UMCS zajął trzecią lokatę na dystansie 400 m zmiennym, uzyskując czas 4.13,76. Lubelski zawodnik musiał uznać tylko wyższość Michała Pieli z UKP Unia Oświęcim (4.08,01) i Krzysztofa Chmielewskiego z Muszelki Warszawa (4.08,59).

Worek z medalami przedstawicieli AZS UMCS zaczął się rozwiązywać w drugim dniu, bowiem lubelskie pływaczki wywalczyły dwa krążki w kategoriach seniorskich. Wicemistrzynią Polski na 50 m stylem grzbietowym została Adela Piskorska, pokonując ten dystans w czasie 27,12. Lublinianka przegrała tylko z Pauliną Pedą z AZS-AWF Katowice (26,60). Brąz dorzuciła ponadto Klara Kowalska, która była trzecia w wyścigu na 200 m dowolnym (1.58,35).

Z kolei w trzecim dniu oprócz wspomnianych wcześniej medali lubelskich grzbiecistek na dystansie 200 m, trzecia w wyścigu na 400 m zmiennym była Klara Kowalska, zdobywając swój drugi brąz w tych mistrzostwach (4.08,54).

W sobotę natomiast dorobek medalowy akademików powiększył się o dwa srebra. Klara Kowalska z czasem 2.09,93 została wicemistrzynią kraju na 200 m motylkowym. Drugi srebrny krążek był zaś dziełem sztafety kobiet AZS UMCS na dystansie 4x200 m stylem dowolnym. Lublinianki popłynęły w składzie Laura Bernat, Natalia Siwko, Aleksandra Wiśniewska i Klara Kowalska, osiągając rezultat 8.17,44.

W ostatnim dniu Adela Piskorska została wicemistrzynią Polski na 100 m grzbietem (58,29), a Klara Kowalska była trzecia na dystansie 1500 m dowolnym (16.28,40).

Wśród młodzieżowców ekipa AZS UMCS zdobyła 16 medali (4 złote, 5 srebrnych i 7 brązowych), natomiast w zmaganiach juniorów - jedenaście (5 złotych, 5 srebrnych i 1 brązowy).

Maksym Chłań: Awans przyjdzie jeśli będziemy skoncentrowani