Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Rodzice dzieci niepełnosprawnych z Lublina piszą list otwarty

Gabriela Bogaczyk
Gabriela Bogaczyk
To apel rodziców, terapeutów oraz zarządu Fundacji "Tacy Sami", która prowadzi zajęcia terapeutyczne dla dzieci z niepełnosprawnością intelektualną i ze spektrum autyzmu. Chodzi o obcięcie dofinansowania z PFRON o 20 proc.

- Stanowczo przeciwstawiamy się polityce PFRON dotyczącej dystrybucji środków finansowych. Mimo osiągniętego sukcesu przez naszą fundację - trzecie miejsce w Polsce, Zarząd PFRON zmniejszył dotację o 20 proc., łamiąc tym samym zasadę konkurencyjności - czytamy w liście otwartym pod którym podpisali się rodzice dzieci-podopiecznych Fundacji "Tacy Sami".

- Czy nasze dzieci da się zrehabilitować w 80 proc.? I które z nich należy wyrzucić - taka też była sugestia pełnomocnika pana Michałkiewicza. Czy to jest współczesna Góra Target! Naszym dzieciom uniemożliwia się integrację ze społeczeństwem, a przecież nie są nawet "gorszego sortu" - czytamy w liście.

Na koniec autorzy dodają, że oczekują wyrównania dotacji do kwoty 205 tys. złotych.

O sprawie pisaliśmy na łamach Kuriera w zeszłym tygodniu. Chodzi o to, że zamiast 205 tys. złotych dofinansowania z PFRON, Fundacja dostała w tym roku 164 tys. zł.

Lubelska organizacja miała do tej pory pod swoją opieką 19 wychowanków w wieku od 3 do 18 lat z niepełnosprawnością intelektualną i ze spektrum autyzmu.

- Oznacza to, że musiałabym „wyrzucić” z zajęć terapeutycznych czwórkę niepełnosprawnych dzieci. Nie przyłożę do tego ręki. Poprosiłam ministra Michałkiewicza w korespondencji o wskazanie tych czterech nazwisk, które mają zostać pozbawione zajęć rehabilitacyjnych. Nie otrzymałam odpowiedzi - alarmuje Dorota Dutkiewicz, prezes Fundacji na Rzecz Osób Niepełnosprawnych „Tacy Sami”.

Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych tłumaczy, że powodem zmniejszenia kwoty dofinansowania jest potrzeba wsparcia większej liczby organizacji.

- W związku z powyższym podjęta została decyzja o finansowaniu na poziomie 80 proc. wnioskowanych kwot, dzięki czemu wsparcie uzyskało 25 proc. więcej placówek - wyjaśnia Judyta Syrek, rzecznik PFRON.

W tegorocznej edycji konkursu dofinansowanie z PFRON otrzymało 28 lubelskich organizacji pozarządowych na kwotę 13,5 mln zł. Najwięcej - lubelski oddział Polskiego Towarzystwa Stwardnienia Rozsianego - 2,3 mln złotych.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Grupę krwi u człowieka można zmienić, to przełom!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski