Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Rosja: Co oznacza dymisja rządu? Władimir Putin szykuje sobie stanowisko po zakończeniu prezydentury. Będą zmiany w konstytucji?

Kazimierz Sikorski
Kazimierz Sikorski
Propozycja zmian konstytucji rzucona przez Władimira Putina sugeruje, że ma on apetyt na rządzenie po zakończeniu w 2024 roku ostatniej kadencji.

Prezydent Rosji Władimir Putin wyznaczył mało znanego urzędnika na nowego premiera i zaproponował wstrząs konstytucyjny. Ogłaszając głębokie zmiany, podsycił spekulacje na temat jego przyszłych planów.

W szokującym oświadczeniu premier Dmitrij Miedwiediew mówił, że jego rząd ustąpił po tym, jak Putin wykorzystał doroczne orędzie o stanie kraju do zaproponowania reform konstytucyjnych, które wzmocniłyby rolę parlamentu.

Spekulacje na temat tego, w jaki sposób zmiany mogą wpłynąć na system polityczny Rosji, mogą sprzyjać Putinowi po 2024 roku, kiedy ma on ustąpić po czwartej kadencji na Kremlu.

Sugerowano, że może on położyć podwaliny pod nowe stanowisko dla siebie lub pełnić główną rolę w Rosji za kulisami. Putin mówił, że chciałby, aby więcej uprawnień zostało przekazanych parlamentowi, w tym wybór premiera i wyższych urzędników, zamiast prezydenta, jak to jest w obecnym systemie. Uprawnienia Rady Państwa, organu doradczego, zostałyby rozszerzone.

- Dziś w społeczeństwie istnieje wyraźne zapotrzebowanie na zmiany - powiedział Putin. Dodał, że pakiet reform zostanie poddany pod referendum, nie określając, kiedy się odbędzie. - Będziemy w stanie zbudować silną, zamożną Rosję tylko w oparciu o szacunek dla społeczeństwa - mówił 67-letni lider.

Kilka godzin później Miedwiediew i Putin pojawili się w telewizji, aby oznajmić, że rząd ustąpił.

Miedwiediew powiedział, że propozycje konstytucyjne wprowadzą znaczące zmiany do układu sił w kraju, a zatem rząd w obecnej formie zrezygnował. Wszystkie dalsze decyzje będą podejmowane przez prezydenta – dodał.

Putin podziękował Miedwiediewowi, który był prezydentem Rosji przez cztery lata od 2008 roku i zasugerował, by przyjął on rolę zastępcy szefa Rady Bezpieczeństwa Rosji, której przewodniczy Putin.

Zdaniem szefowej agencji analitycznej R.Politik Tatiany Stanowajej Putin przygotowuje się do objęcia stanowiska, które da mu jeszcze większą władzę po zakończeniu prezydentury jako szef Rady Państwa. Miedwiediew w tej sytuacji „stał się toksyczny”, dodała Stanowaja i dlatego musiał zrobić miejsce nowemu premierowi.

Michaił Miszustin, 53-letni kandydat na premiera, jest dość niejasną postacią, kierował rosyjską służbą podatkową od 2010 i postrzegany jest jako technokrata.

Czołowy krytyk Kremla Aleksiej Nawalny jest zdania, że celem Putina jest pozostanie „przywódcą na całe życie” i spodziewa się, że każde głosowanie w sprawie zmian konstytucyjnych będzie „oszustwem”.

Obecna konstytucja kraju przyjęta została w roku 1993 pod rządami poprzednika Putina, Borysa Jelcyna. Putin doszedł do władzy po rezygnacji Jelcyna w 1999 r. Był potem premierem, gdy Miedwiediew objął prezydenturę.

Ponownie wybrany na sześcioletnią kadencję w 2018 roku Putin widział spadające poparcie dla jego osoby, choć wciąż było ono znacznie wyższe od tego jakim mogą się pochwalić zachodni liderzy.

Ostatnie sondaże podniosły poparcie dla Putina o kilka punktów do poziomu 68-70 proc. Jest to jednak o wiele mniej w porównaniu z wysokim wynikiem ponad 80 procent w czasie jego ostatnich wyborów.

Uderzona zachodnimi sankcjami w związku z aneksją Krymu w 2014 roku gospodarka Rosji pogrążyła się w stagnacji, a większość Rosjan odnotowała spadek dochodów.

Frustracja wzrosła latem ubiegłego roku, gdy tysiące ludzi wyszły na ulice Moskwy, by zaprotestować przeciwko wykluczeniu kandydatów opozycji z lokalnych wyborów, co doprowadziło do aresztowań na szeroką skalę i długich więzień dla wielu demonstrantów.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Rosja: Co oznacza dymisja rządu? Władimir Putin szykuje sobie stanowisko po zakończeniu prezydentury. Będą zmiany w konstytucji? - Portal i.pl

Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski