Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nowa władza w lubelskim PiS szykuje się do wyborów samorządowych

Tomasz Nieśpiał
Tomasz Nieśpiał
Dariusz Stefaniuk i Michał Moskal zostali wiceprzewodniczącymi zarządu wojewódzkiego Prawa i Sprawiedliwości na Lubelszczyźnie. - Zrywamy się do regularnego działania wyborczego – zapowiada Przemysław Czarnek, który niedawno sam stanął na czele regionalnych struktur PiS.
Dariusz Stefaniuk i Michał Moskal zostali wiceprzewodniczącymi zarządu wojewódzkiego Prawa i Sprawiedliwości na Lubelszczyźnie. - Zrywamy się do regularnego działania wyborczego – zapowiada Przemysław Czarnek, który niedawno sam stanął na czele regionalnych struktur PiS. Małgorzata Genca
Dariusz Stefaniuk i Michał Moskal zostali wiceprzewodniczącymi zarządu wojewódzkiego Prawa i Sprawiedliwości na Lubelszczyźnie. - Zrywamy się do regularnego działania wyborczego – zapowiada Przemysław Czarnek, który niedawno sam stanął na czele regionalnych struktur PiS.

Zmiany w lubelskim PiS to konsekwencja wyniku w ostatnich wyborach parlamentarnych. Wprawdzie najwięcej głosów zdobył w nich PiS, to jednak nie uda mu się rządzić kolejnej kadencji. Wszystko wskazuje na to, że powierzona przez prezydenta Andrzeja Dudę w tzw. pierwszym kroku konstytucyjnym misja tworzenia rządu premierowi Mateuszowi Morawieckiemu zakończy się nieuzyskaniem wotum zaufania, a władze przejmie dotychczasowa opozycja. Koalicja Obywatelska, Trzecia Droga i Lewica zawarły bowiem umowę koalicyjną i dysponując bezwzględną większością w Sejmie to właśnie te ugrupowania wybiorą nowego premiera.

W efekcie tego rozstrzygnięcia w regionalnych strukturach PiS doszło do zmian. Zaczęło się od zmiany organizacyjnej. Na Lubelszczyźnie PiS zarządzany był do tego pory w sześciu okręgach, które pokrywały się z wyborczymi okręgami senackimi. Na ich czele stali: Piotr Breś, Sławomir Skwarek, Jarosław Stawiarski, Dariusz Stefaniuk, Ryszard Madziar oraz Tomasz Zieliński.

Po wyborach to się zmieniło. Powstał zarząd wojewódzki PiS, w skład którego wchodzą m.in. posłowie i senatorowie PiS z województwa lubelskiego, europosłowie, marszałek województwa lubelskiego oraz przewodniczący klubów radnych PiS w radzie miasta w Lublinie i w sejmiku. Na czele zarządu, jako jego przewodniczący, stanął poseł Przemysław Czarnek, były minister edukacji i nauki, który w październikowych wyborach zdobył najwięcej głosów z wszystkich kandydatów, ponad 121 tys.

W poniedziałek (4.12) poseł Czarnek poinformował, że na wiceprzewodniczących zarządu regionu powołani zostali poseł Michał Moskal, który ma odpowiadać za okręg sejmowy nr 6 oraz poseł Dariusz Stefaniuk, który został wiceprzewodniczącym ds. okręgu nr 7.

W nowej strukturze i z nowymi twarzami w kierownictwie lubelski PiS już zaczyna przygotowywać się do kolejnych wyborów. Jak powiedział poseł Przemysław Czarnek w partii trwa przedwyborcza analiza samorządowa.

– Przygotowujemy się do następnych dwóch-trzech tygodni prekampanii wyborczej i powołania zespołu, który będzie wojewódzkim sztabem wyborczym na wybory samorządowe – zaznaczył Przemysław Czarnek.

I dodał, że kolejnym zadaniem tego gremium będzie wyznaczenie terminów przygotowania list wyborczych do rad gmin, powiatów, sejmików, jak i na wójtów, burmistrzów i prezydentów miast.

– PiS w województwie lubelskim zrywa się do regularnego działania wyborczego. I ma konkretne plany z tym związane – podkreślił nowy przewodniczący lubelskich struktur PiS.

Ale na razie nie zdradza nazwiska polityka, który wiosną stanie z Krzysztofem Żukiem (ten zapowiedział już swój start) do rywalizacji o fotel prezydenta Lublina.

– Jest wiele propozycji, które będziemy przedstawiać w centrali – powiedział w rozmowie z „Kurierem” Przemysław Czarnek. I dodał, że decyzja w tej sprawie może zapaść jeszcze w tym tygodniu.

od 7 lat
Wideo

Tadeusz Płużański - Dlaczego warto pielęgnować pamięć o wyklętych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski