Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zielone światło dla dworca metropolitalnego. Jest pozwolenie na użytkowanie. Jak obiekt wygląda w środku? Zdjęcia

Jakub Sarek
Jakub Sarek
Małgorzata Genca
Małgorzata Genca
Dworzec metropolitalny w Lublinie uzyskał właśnie decyzję o pozwoleniu na użytkowanie od Powiatowego Inspektoratu Nadzoru Budowlanego. W pierwszej połowie stycznia 2024 r. obiekt ma zostać oficjalnie otworzony.
Dworzec metropolitalny w Lublinie uzyskał właśnie decyzję o pozwoleniu na użytkowanie od Powiatowego Inspektoratu Nadzoru Budowlanego. W pierwszej połowie stycznia 2024 r. obiekt ma zostać oficjalnie otworzony. Małgorzata Genca
Dworzec metropolitalny w Lublinie uzyskał właśnie decyzję o pozwoleniu na użytkowanie od Powiatowego Inspektoratu Nadzoru Budowlanego. W pierwszej połowie stycznia 2024 r. obiekt ma zostać oficjalnie otworzony.

Kosztował (wraz z przebudową układu drogowego wokół niego) 340 mln zł, a jego budowa trwała blisko trzy lata i zakończyła się 20 października 2023 r. Chodzi o dworzec metropolitalny dla komunikacji autobusowej, który stanął w sąsiedztwie dworca głównego PKP w Lublinie. Powiatowy Inspektorat Nadzoru Budowlanego w Lublinie zezwolił właśnie na jego użytkowanie.

- Oznacza to, że budynek spełnia wszelkie wymogi prawa budowlanego oraz został zrealizowany zgodnie z projektem - informuje Justyna Góźdź z biura prasowego ratusza.

I podkreśla, że jednocześnie cały czas trwają jeszcze odbiory techniczne inwestycji w poszczególnych branżach.

- Kolejnym krokiem będzie przekazanie obiektu nowemu zarządcy - Zarządowi Transportu Miejskiego, powinno to nastąpić z początkiem grudnia. Od tego momentu ZTM będzie mógł rozpocząć prace adaptacyjne wnętrza budynku - tłumaczy Góźdź.

Pod dachem budynku (od strony ul. Lubelskiego Lipca '80) zainstalowany został podświetlany napis Dworzec Lublin (oficjalna nazwa obiektu - przyp. red.). Koszt jego wykonania i montażu wyniósł ok. 141,5 tys. zł. Prace zrealizował Budimex, która był także odpowiedzialny za budowę obiektu.

Jak przekonuje ratusz, pierwsze autobusy odjadą z niego na początku 2024 r.

- W połowie stycznia planowane są dni otwarte z atrakcjami dla mieszkanek i mieszkańców - zapowiada Góźdź.

ZTM na tę chwilę nie zdradza szczegółów ani konkretnego terminu.

- Zbliżamy się do zakończenia odbiorów technicznych i oczywiście planowane jest zorganizowanie wydarzenia promującego inwestycję ważną dla wszystkich mieszkańców miasta i regionu tzw. dni otwarte. Obecnie trwa rozpoznanie rynku w tym zakresie. Ostateczne decyzje dotyczące zakresu, daty i szczegółów wydarzenia będą podejmowane po zakończeniu odbiorów - wyjaśnia Monika Fisz z ZTM.

Kiedy obiekt będzie gotowy do obsługi przewoźników i pasażerów?

- Samo otwarcie dworca będzie możliwe po zakończeniu procedury trwających odbiorów i adaptacji budynku przez ZTM. Zakładamy, że nastąpi to z początkiem 2024 r. - podaje Fisz.

I zaznacza, że wówczas w okolicę dworca skierowane zostaną kursujące z podlubelskich miejscowości linie nr 5 (Świdnik i Mełgiew), 22 (Pliszczyn), 24 (Nasutów), 52 (Świdnik Mały) i 74 (Ciecierzyn i Rudnik), których bieg kończy się aktualnie w centrum miasta. Wydłużenie trasy tych miejskich autobusów to jeden z elementów nowej siatki połączeń lubelskiej komunikacji miejskiej wymuszonej przez zbliżające się uruchomienie Dworca Lublin. Jej ostateczny kształt ZTM zaprezentował na początku listopada.

Dzięki tym rozwiązaniom w pierwszym etapie funkcjonowania dworca, pasażerowie będą mogli dojechać bezpośrednio do niego aż 12 liniami komunikacji miejskiej.

- Ponadto obsługa tej części Lublina odbywa się także dzięki skomunikowaniu ul. Wolskiej i Kunickiego. Tym samym, po pierwszych zmianach w okolice dworca dojedzie aż 23 linii, w tym jedna linia nocna (1, 3, 5, 6, 11, 13, 17, 20, 22, 24, 25, 29, 30, 34, 45, 52, 74, 151, 154, 155, 160, 161, N3) - wylicza Fisz.

Jak wskazuje Fisz, przewoźnicy z dworca PKS przy ul. Ruskiej na Dworzec Lublin, będą przenosić się stopniowo. Z naszych ustaleń wynika, że ten proces ma zakończyć się w połowie 2024 r.

Dodatkowo, ZTM po rozmowach z przewoźnikami zgodził się, żeby busy zatrzymywały się na przystankach przeznaczonych dla komunikacji miejskiej, m.in. Dworzec Główny PKS 04 czy Tarasy Zamkowe 01.

Zobacz, jak nowy dworzec przedstawia się z zewnątrz i wewnątrz. Kliknij w przycisk „zobacz galerię” i przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE.

od 7 lat
Wideo

Tadeusz Płużański - Dlaczego warto pielęgnować pamięć o wyklętych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski