Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ul. Dworcowa otworzyła się dla kierowców. To jedna ze zmian w organizacji ruchu wokół dworca metropolitalnego

Jakub Sarek
Kierowcy odetchnęli z ulgą. Po ponad rocznej przerwie dla ruchu otworzono ul. Dworcową. Większą uwagę trzeba zachować na skrzyżowaniu tej ulicy z Młyńską. Zmieniło się tam bowiem pierwszeństwo.

Trwają przygotowania do planowanego na początek 2024 r. uruchomienia dworca metropolitalnego w Lublinie. W ich ramach w poniedziałek (13 listopada) wprowadzono stałą organizację ruchu wokół obiektu. Po raz pierwszy od października 2022 r. kierowcy pojechali ul. Dworcową. Zadowolenia z tego powodu nie kryje pan Witold, taksówkarz.

- Od dzisiaj o wiele łatwiej i bezpieczniej dojechać na dworzec, także bezpośrednio z centrum. Wcześniej było to możliwe tylko od strony ul. Pocztowej. Ci, którzy chcieli wrócić z dworca do miasta, musieli skręcać w ul. Kunickiego i tam szukać miejsca do zawrócenia. A to wielu przypadkach było niebezpieczne, ze względu na panujący tam ruch - przypomina pan Witold.

Dzisiaj kierowcy zyskali możliwość przejazdu przez ul. Pocztową i Dworcową na fragmencie od ul. Kunickiego do ul. Młyńskiej.

To niejedyne zmiany, do których doszło w poniedziałek. Na skrzyżowaniu ulic Dworcowej i Młyńskiej zmieniło się pierwszeństwo. Ul. Dworcowa stała się drogą z pierwszeństwem, natomiast ul. Młyńska podporządkowaną.

Ponadto, na pl. Dworcowym oraz ul. Dworcowej udostępniono miejsca postojowe dla taksówek oraz te typu Kiss&Ride. Chodzi w sumie o 25 stanowisk.

Ul. Dworcowa otworzyła się dla kierowców. To jedna ze zmian w organizacji ruchu wokół dworca metropolitalnego
Jakub Sarek

To nie wszystko. Od poniedziałku w rejon Dworca Lublin (oficjalna nazwa dworca metropolitalnego - przyp. red.) można wjechać od ul. Gazowej. Kierowcy napotykają tam jednak na pewną barierę. Jaką? Stojący w tym miejscu znak zakazu zatrzymywania się i postoju, który uniemożliwia wysadzenie pasażerów, którzy zamierzają przesiąść się do pociągu, a w przyszłości do busa.

Ul. Dworcowa otworzyła się dla kierowców. To jedna ze zmian w organizacji ruchu wokół dworca metropolitalnego
Jakub Sarek

- Sytuację mogłoby zmienić wydzielenie tam stref Kiss&Ride - przekonuje Lidia Kasprzak-Chachaj, przewodnicząca zarządu dzielnicy Za Cukrownią.

Swojej lokalizacji - do momentu otwarcia Dworca Lublin - nie zmienią znajdujące się w jego pobliżu przystanki komunikacji miejskiej. Kursujące w tym rejonie autobusy w kierunku centrum będą ruszać z ul. Dworcowej, a w stronę ul. Krochmalnej z ul. Młyńskiej.

Sprawniejszy dojazd do Dworca Lublin mają - według ratusza - zapewnić też buspasy. Pojawią się one m.in. na al. Unii Lubelskiej (od mostu na rzece Bystrzycy) i ul. Lubelskiego Lipca '80, aż do zjazdu na teren Targów Lublin. Zostaną także wydzielone na al. Piłsudskiego, na fragmencie od pl. Bychawskiego do skrzyżowania z ul. Dolną Panny Marii. Ich łączna długość to w sumie ok. 3,6 km. Prace przy malowaniu mają zakończyć się do końca listopada.

Ul. Dworcowa otworzyła się dla kierowców. To jedna ze zmian w organizacji ruchu wokół dworca metropolitalnego
Jakub Sarek

Dworzec metropolitalny stanął w sąsiedztwie dworca głównego PKP. Jego budowa zakończyła się 20 października. To 15 miesięcy później niż pierwotnie zakładano. Zanim obiekt zostanie oddany do użytku i skorzystają z niego pierwsi pasażerowie, musi on przejść etap odbiorów. A te - zgodnie z szacunkami ratusza - potrwają kilka tygodni.

W ramach inwestycji kompleksowej przebudowy doczekał się układ drogowy w rejonie budynku.

- Na ul. Pocztowej wykonano pełną wymianę konstrukcji jezdni wraz z chodnikami. Przebudowę przeszła też ul. Młyńska od ronda Sportowców do skrzyżowania z ul. Dworcową. Powstała na niej ścieżka rowerowa wzdłuż chodnika od strony Dworca (na odcinku od ul. Dworcowej do ronda) oraz dodatkowy prawoskręt przy rondzie - relacjonuje Góźdź.

Między ul. Gazową a Młyńską wykonany został całkiem nowy odcinek drogi wraz z jednostronnym chodnikiem i zatoką postojową dla autobusów.

- Pl. Dworcowy, po całkowitym usunięciu ruchu kołowego, stał się ozdobnym deptakiem połączonym wizualnie oraz funkcyjnie z głównym wejściem do dworca kolejowego - opisuje Justyna Góźdź.

od 7 lat
Wideo

META nie da ci zarobić bez pracy - nowe oszustwo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski