MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Lubelskie dla ziemi. Będzie wielkie sprzątanie, sadzenie lasu oraz warsztaty i zajęcia terenowe z Saszan

Aleksandra Szymczak
Aleksandra Szymczak
Z okazji Międzynarodowego Dnia Ziemi w najbliższych dniach na terenie Lublina będzie można wziąć udział w wielu akcjach wspierających naszą planetę.

Z okazji Międzynarodowego Dnia Ziemi, w najbliższych dniach odbędzie się społeczna akcja sprzątania Lublina. W tym roku, oprócz Rad Dzielnic, do akcji włączą się uczniowie 27 lubelskich szkół.

– Wspólnie będziemy porządkować wybrane przez siebie tereny publiczne w dzielnicach. Poprzednie edycje akcji „Posprzątajmy Lublin na wiosnę” spotkały się z dużym i pozytywnym odzewem społecznym – zachęca Artur Szymczyk, zastępca prezydenta Lublina ds. inwestycji i rozwoju.

Tegoroczna akcja zaplanowana jest na sobotę, poniedziałek i wtorek (20, 22 i 23 kwietnia) i zostanie zrealizowana przy wsparciu uczniów lubelskich szkół oraz mieszkańców poszczególnych dzielnic. Do tej pory udział w akcji zgłosiło 27 szkół podstawowych oraz 6 rad dzielnic: Dziesiąta, Głusk , Szerokie, Sławinek, Wrotków oraz Czuby Południowe. Miasto czeka na kolejne zgłoszenia od chętnych na włączenie się do akcji.

Tereny wskazane przez Rady Dzielnic:

  • Głusk: ul. Głuska – mostek, teren łąk;
  • Szerokie: Dolina Czechówki, ul. Wądolna, ul. Sławin, pętla autobusowa Lipniak 02;
  • Dziesiąta: teren zielony między ul. Smoluchowskiego a ul. Zemborzycką, okolice Czerniejówki;
  • Sławinek: ul. Jagiellońska, skrzyżowanie al. Solidarności z ul. Jagiellońską, wzdłuż ul. Generała Zajączka;
  • Wrotków: teren nad rzeką Bystrzycą, tereny miejskie wzdłuż kościoła przy ul. Jana Pawła II w kierunku ul. Wapowskiego, ul. Samsonowicza, ul. Uhorczaka (tereny zielone);
  • Czuby Południowe: wąwóz przy ul. Wyżynnej.

Wszyscy wolontariusze zostaną wyposażeni w rękawice i worki, po które należy się zgłosić do siedziby Wydziału Ochrony Środowiska Urzędu Miasta Lublin przy ul. Tomasza Zana 38. Nieodpłatny odbiór zebranych podczas akcji odpadów zadeklarowały w ramach wsparcia edukacji ekologicznej firmy KOM-EKO S.A. oraz KOMA Sp. z o.o.

Szkoły i Rady Dzielnic uczestniczące w akcji „Posprzątajmy Lublin na wiosnę” otrzymają tabliczki „Dbaj o czystość miasta”.

UMCS posadzi las

Wydział Nauk o Ziemi i Gospodarki Przestrzennej UMCS już po raz siedemnasty włącza się w obchody Światowego Dnia Ziemi. W dniach 25–27 kwietnia odbędzie się wydarzenie pod hasłem „Mniejszy ślad – lepszy świat”.

Poza seminariami i wykładami organizatorzy przygotują też warsztaty, wystawy i konkursy, w których udział mogą wziąć uczniowie szkół podstawowych i ponadpodstawowych. Ze względu na limit miejsc, obowiązują zapisy przez stronę internetową, które zostaną uruchomione 18 kwietnia o godz. 12:00.

Natomiast 27 kwietnia pracownicy i studenci WNoZiGP posadzą las w tzw. "Lesie geografów UMCS" na terenie Nadleśnictwa Janów Lubelski.

Podczas wydarzenia uczestnicy będą mieli możliwość otrzymania sadzonki drzew i krzewów przekazanych przez Regionalną Dyrekcję Lasów Państwowych w Lublinie.

Światowy Dzień Ziemi (nazywany też Międzynarodowym Dniem Matki Ziemi) jest wydarzeniem obchodzonym co roku na całym świecie. Ma na celu promowanie idei ochrony środowiska, zwiększanie świadomości ekologicznej mieszkańców naszej planety i budowanie wspólnej odpowiedzialności za życie na Ziemi.

O ekologii z Saszan w Rejowcu Fabrycznym

W poniedziałek (22 kwietnia) w ramach 5. sezonu projektu edukacji ekologicznej „ECO STUDIO ELECTRO-SYSTEM" SP im. Mikołaja Reja w Rejowcu Fabrycznym odwiedzą m.in. piosenkarka Saszan oraz dziennikarz radiowy Kuba Klym. W czasie spotkania dzieci i młodzież wezmą udział w lekcji przyrody w terenie. Będą uczestniczyć w eko quizach z nagrodami przy trójkącie recyklingowym, ekologicznym treningu fitness, a także wysłuchają koncertu gwiazdy muzycznej zaangażowanej ekologicznie.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Zastrzeż PESEL - Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski