Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Buspasy i zmiany na skrzyżowaniach. Tak ratusz przygotowuje się do otwarcia dworca metropolitalnego. Zobacz zdjęcia z drona

Jakub Sarek
Jakub Sarek
Łukasz Kaczanowski
Łukasz Kaczanowski
Prawie 4 km buspasów przybędzie Lublinowi do końca listopada. W kilku miejscach zmieni się też organizacja ruchu. Jak przekonuje ratusz, rozwiązania te ułatwią dojazd do dworca metropolitalnego. Obiekt ma zostać oddany do użytku na początku 2024 r.

– Przygotowujemy się do otwarcia Dworca Lublin (oficjalna nazwa dworca metropolitalnego - przyp. red.) dla mieszkanek i mieszkańców oraz osób odwiedzających nasze miasto. Dbamy również o to, aby rozwiązania komunikacyjne na ulicach prowadzących do nowego obiektu były przyjazne dla kierowców i pasażerów oraz uwzględniały priorytet dla komunikacji zbiorowej w postaci buspasów. Dlatego wprowadzamy kompleksowe i docelowe zmiany w stałej organizacji ruchu, które pozwolą łatwiej i szybciej dotrzeć do nowego dworca. Drogowcy już pracują w wybranych lokalizacjach – mówi Artur Szymczyk, z-ca prezydenta Lublina.

Buspasy pojawią się na al. Unii Lubelskiej (od mostu na rzece Bystrzycy) i ul. Lubelskiego Lipca '80, aż do zjazdu na teren Targów Lublin – w kierunku Dworca Lublin. Podobne rozwiązanie zostanie zastosowane także w przeciwnym kierunku – od skrzyżowania z ulicami Muzyczną i Stadionową.

Buspasy zostaną także wydzielone na al. Piłsudskiego, na fragmencie od pl. Bychawskiego do skrzyżowania z ul. Dolną Panny Marii. W kierunku pl. Bychawskiego buspas będzie z kolei przerwany na skrzyżowaniu z Al. Zygmuntowskimi.

Nowe buspasy będą miały łącznie ok. 3,6 km długości.

- Tak jak do tej pory, korzystać będą pojazdy komunikacji miejskiej, taxi, policja, Straż Miejska, motocykle oraz samochody elektryczne - przypomina Justyna Góźdź z biura prasowego ratusza.

To niejedyne zmiany, które czekają kierowców. Na dwóch skrzyżowaniach pasy ruchu otrzymają nowe przeznaczenie. Na rondzie Lubelskiego Lipca '80 poruszający się kierunku al. Unii Lubelskiej z zewnętrznego pasa do skrętu w lewo będą mogli pojechać prosto w stronę ul. Lubelskiego Lipca '80.

Z kolei dla jadących od pl. Bychawskiego z obecnego pasa do jazdy w stronę al. Piłsudskiego przewidziano skręt w lewo w ul. Lubelskiego Lipca '80. Dla poruszających się ul. LL'80 od strony ul. Muzycznej, przed skrzyżowaniem z pl. Bychawskim buspas zostanie poprowadzony przez skrajny pas do skrętu w prawo.

- Do tych zmian dostosowane będą także programy pracy sygnalizacji świetlnych na obu tych skrzyżowaniach - tłumaczy Góźdź.

To nie wszystko. Jadący ul. Kunickiego w stronę pl. Bychawskiego będą mogli skręcić w lewo ul. Pocztową.

Jak deklaruje miasto, wyznaczanie nowych pasów oraz montaż znaków ma zakończyć się w drugiej połowie listopada.

Budowa Dworca Lublin zakończyła się 20 października. Kiedy z obiektu będą mogli skorzystać pasażerowie?

- Otwarcie planowane jest z początkiem 2024 r. Obecnie trwa etap odbiorów inwestycji zarówno samego budynku, jak i zmodernizowanego układu drogowego - wskazuje Góźdź.

A te - według szacunków ratusza - potrwają kilka tygodni.

Budynek Dworca Lublin stanął w sąsiedztwie dworca głównego PKP. Składa się z trzech kondygnacji. Nad ziemią powstały dwie, trzecia zlokalizowana jest pod ziemią. To parking dla samochodów osobowych. Pomieści 174 auta. Jego administratorem - podobnie jak całego obiektu - będzie Zarząd Transportu Miejskiego w Lublinie.

- Korzystanie z parkingu podziemnego P+R (parkuj i jedź) będzie bezpłatne i dostępne dla pasażerów korzystających z usług wszystkich przewoźników publicznych transportu zbiorowego operujących na dworcu oraz pasażerów korzystających z dworca kolejowego PKP - opisuje Monika Fisz z ZTM.

I dodaje, że warunkiem pozostawienia pojazdu na miejscu postojowym w jednej dobie parkingowej jest posiadanie biletu lub innej uznawanej formy potwierdzenia wniesienia opłaty za przejazd środkiem zbiorowej komunikacji publicznej.

Osoby, które swoje pojazdy zaparkują bez takich "wejściówek", będą musiały uiścić opłatę dodatkową w wys. 200 zł brutto za każdą kolejną rozpoczętą dobę parkingową.

od 7 lat
Wideo

Uwaga na Instagram - nowe oszustwo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski