MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Za nami akcja „Drzewko za surowce wtórne". Łącznie rozdaliśmy 2,5 tys. sadzonek. Zobacz galerię

Małgorzata Genca
Małgorzata Genca
"Drzewko za surowce wtórne": akcja Kuriera Lubelskiego i Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Lublinie.
"Drzewko za surowce wtórne": akcja Kuriera Lubelskiego i Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Lublinie. Małgorzata Genca
Sześć ton makulatury i dwie tony elektroodpadów zamieniliśmy wspólnie z Wami na dwa i pół tysiąca sadzonek drzew i krzewów. Już w przyszłym roku te rośliny wyprodukują pierwsze kilogramy tlenu, a za kilka lat ten tlen będzie już można liczyć w tonach. Za nami kolejna akcja Kuriera Lubelskiego – „Drzewko za surowce wtórne". Rozdaliśmy podczas niej sadzonki w zamian za makulaturę i elektrośmieci.

Akcja odbyła się w sobotę na parkingu zewnętrznym Centrum Handlowego E.Leclerc przy ul. Tomasza Zana w Lublinie. To już dwudziesta edycja tego wydarzenia. Mimo niesprzyjającej pogody, jak zwykle zaskoczyliście nas ogromną frekwencją i ilością oddanych surowców wtórnych. Na dodatek, makulaturę i elektroodpady przyniosły też osoby, które brały udział jeszcze w pierwszej edycji akcji.

- Mam drzewka z pierwszego roku akacji. Były to modrzewie i tak każdego roku, drzewek przybywało. Powstał z tego już spory las, a dziś rosną w nim maślaki – mówi pan Robert.

Dla nas świadczy to o wartości naszej akcji, ale też o zmieniającym się podejściu mieszkańców do środowiska. Podczas sobotniej akcji udało nam się też zobaczyć kolejny ekologiczny postęp naszych czasów. Na parkingu przed Centrum Handlowym E.Leclerc zaparkował, pierwszy w Lublinie i jeden z pierwszych w Polsce, autobus napędzany wodorem. Można było się w nim skryć przed deszczem, a przede wszystkim poznać bliżej nowoczesną technologię zeroemisyjnego napędu wodorowego. Ale to jeszcze nie wszystko. Pan Stanisław, uczestnik naszej akcji, przywiózł makulaturę w bagażniku samochodu eklektycznego.

- Zbieraliśmy makulaturę już od jakiegoś czasu. Chcieliśmy wziąć sadzonki do przydomowego ogródka. Uczestniczymy w akcji już parę lat, widzimy, że te sadzonki doskonale się przyjmują i pięknie rosną. W tym roku przywiozłem makulaturę samochodem elektrycznym, a w domu mam własną stację ładowania, połączoną z instalacją fotowoltaiczną, więc o to środowisko dbamy wielokierunkowo – śmieje się pan Stanisław.

Akcję „Drzewko za surowce wtórne" prowadzimy od początku wspólnie z Regionalną Dyrekcją Lasów Państwowych w Lublinie, która dostarcza dla Was sadzonki drzew oraz krzewów i podpowiada jak skutecznie dbać o nasze środowisko.

- Uczestniczymy w tej akcji od początku i można powiedzieć, że stało się to już kultowym wydarzeniem w regionie lubelskim. Tym razem przygotowaliśmy dwa i pół tysiąca sadzonek. Były to buki, modrzewie, dęby, olchy, czereśnie ptasie oraz krzewy – głóg, dzika róża i bez koralowy. Zainteresowanie sadzonkami jest niezmiennie bardzo duże. Uczestnicząc w akcji widzimy, że oddaje się coraz więcej elektroodpadów, a ilość makulatury maleje – tłumaczy Paweł Kurzyna z Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Lublinie.

Partnerami akcji są również firmy Eco Harpoon Recycling Sp. z o.o., która zagospodarowała przyniesione przez was elektroodpady oraz oraz PSM Sp. z o.o., która zadbała o odbiór makulatury.

- Zajmujemy się utylizacją elektroodpadów już od ponad piętnastu lat. Nasza firma współpracuje z mieszkańcami, gminami, spółdzielniami mieszkaniowymi, firmami i szpitalami. Dzięki współpracy z Kurierem Lubelskim, bierzemy udział w akcji Drzewko za surowce wtórne już drugi raz w tym roku. Tym razem dominuje mniejszy sprzęt, typu odkurzacze, monitory, drukarki, skanery czy suszarki. Przy tej okazji chcielibyśmy uczulić wszystkich na kwestię oddawania i segregacji elektroodpadów. Pamiętajmy, aby ich nie wyrzucać i oddawać do wyspecjalizowanych firm utylizacyjnych, ponieważ część z tych odpadów jest niebezpieczna, chociażby świetlówki, baterie czy akumulatory – podkreśla Andrzej Kraska, z firmy Eco Harpoon Recycling.

Firma PSM Gospodarka Odpadami zadbała o odbiór makulatury podczas akcji. Działa ona na terenie całego regionu lubelskiego, współpracując z dużymi firmami i zakładami produkcyjnymi, szkołami, kościołami i spółdzielniami mieszkaniowymi. Dzięki firmie PSM, akcja Drzewko za surowce wtórne ma również dodatkowy wymiar, ponieważ dochód ze sprzedaży makulatury zostanie przekazany dla Caritas Archidiecezji Lubelskiej.

- Caritas Archidiecezji Lubelskiej, jako organizacja katolicka, zwraca uwagę na troskę o przyrodę. Nie ubóstwiamy jej, ale dbamy o nią, ponieważ jest ona - jak wierzymy - dana pod naszą opiekę. Dziękujemy wszystkim, którzy wzięli udział w tej akcji. Zebrane w trakcie akcji pieniądze przeznaczymy na zakup do naszych ośrodków energooszczędnych żarówek – mówi ks. Łukasz Mudrak, dyrektor Caritas Archidiecezji Lubelskiej.

Drzewko za surowce

Marcin Jaszak

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Tragiczne zdarzenie na Majorce - są zabici i ranni

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski