Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ruszają obchody 33. rocznicy Lubelskiego Lipca

Witold Michalak
Ruszają obchody 33. rocznicy Lubelskiego Lipca
Ruszają obchody 33. rocznicy Lubelskiego Lipca Małgorzata Genca/Archiwum
Lipcowe strajki w zakładach pracy Lubelszczyzny w 1980 r. zapoczątkowały falę protestów, które w sierpniu przeniosły się na Wybrzeże. W piątek zaczynają się obchody 33. rocznicy wydarzeń Lubelskiego Lipca.

- Ciągle musimy walczyć o miejsce Lubelszczyzny w historii najnowszej, a niewątpliwie mamy szczególny wkład w dążenie do niepodległości. To tutaj rozpoczął się skuteczny marsz ku wolności i niezależności w naszej ojczyźnie - mówi Marian Król, przewodniczący "Solidarności" na Lubelszczyźnie.

Lubelskim Lipcem nazywa się falę strajków, jaka zalała nasze województwo w 1980 r. Bezpośrednią przyczyną protestów była wiadomość o podwyżce cen żywności. Pierwsi rozpoczęli strajk pracownicy Państwowych Zakładów Lotniczych w Świdniku. Później protesty zaczęły obejmować kolejne zakłady pracy, w sumie ok. 150. Strajki zakończyły się podpisaniem porozumień z władzami, które obiecały podwyżki płac.

- Niestety, większość Polaków nie wie o tamtych wydarzeniach. Trzeba tę historię przekazywać kolejnym pokoleniom - podkreśla przewodniczący Król.

Uroczystości zaczną się w piątek o godz. 14.30 w centrum Świdnika. W planie obchodów jest m.in. przypomnienie podziemnego "Radia Solidarność". Wydarzenia związane z rocznicą potrwają do 25 lipca.

- W tym roku program obchodów jest tak przygotowany, aby docierać do młodego pokolenia - wyjaśnia Marian Król.
Z myślą o młodzieży przygotowano między innymi prezentacje historycznych gier planszowych, grę miejską "Śladami Lubelskiego Lipca 1980" oraz pokaz tworzenia graffiti na Rynku Starego Miasta.

- Nasi grafficiarze przygotowali graffiti nawiązujące do wydarzeń Lubelskiego Lipca. Będzie tam pociąg przyspawany do torów - mówi Michał Sieńko z Lubelskiego Centrum Gier Historycznych.

Plan uroczystości jest dużo bogatszy. Znalazło się w nim także otwarcie (12 lipca) na pl. Łokietka wystawy przygotowanej przez Instytut Pamięci Narodowej, a poświęconej lipcowym strajkom. Odbędzie się także wycieczka autokarowa po zakładach przemysłowych Lublina (24 lipca) oraz wyjazd do dawnego WSK Świdnik (25 lipca). Osoby zainteresowane wyjazdami proszone są o zarezerwowanie miejsc pod nr tel. 508-476-794.

Organizatorzy chcą, aby rocznica stała się też okazją do przypomnienia lublinianom, jak wiele ważnych zakładów przemysłowych działało niegdyś w naszym regionie. Temu także będą służyć pokazy żuków i motocykli WSK zaplanowane na 21 lipca.

Kurier Lubelski na Twitterze i Google+

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski