MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Ruszyła odbudowa Pałacu Saskiego. Trwa ustawianie ogrodzenia na pl. Piłsudskiego [ZDJĘCIA]

Alicja Glinianowicz
Alicja Glinianowicz
fot. Szymon Starnawski
18 sierpnia ruszyły przygotowania do prac ziemnych związanych z odbudową Pałacu Saskiego. Teren zostanie wygrodzony płotem o łącznej długości 680 metrów. Wiadomo, jak będzie wyglądał pierwszy etap rewitalizacji, który finalnie ma doprowadzić do odbudowy zniszczonych przez Niemców obiektów.

W czwartek 18 sierpnia rozpoczęły się prace nad odbudową Pałacu Saskiego. Przez 10 kolejnych dni trwać będzie wygradzanie terenu pod dawnym Pałacem Saskim. Do postawienia jest ponad 680 metrów samego płotu.

- W tym miejscu będą prowadzone prace ziemne, nie archeologiczne – wyjaśnia w rozmowie z naszą redakcją Sławomir Kuliński, rzecznik Pałacu Saskiego. – Podczas badań, które były prowadzone dawniej, piwnice zostały zasypane piaskiem kwarcowym, teraz planujemy odkopanie ich i sprawdzenie w jakim są stanie. Mury wpisane są do rejestru zabytków, także wszystko odbywać się będzie pod nadzorem konserwatora. Trzeba będzie oszacować, jakie procesy konserwacyjne należy wykonać – dodaje.

Pałac Brühla i prace archeologiczne i tunel, którego nie ma na mapach

Kolejnym etapem w zaplanowanej inwestycji będą prace prowadzone na terenie Pałacu Brühla oraz pod ciągiem kamienic przy ulicy Królewskiej. Działania będą miały już charakter archeologiczny.

- Zakładamy, że badania archeologiczne potrwają ponad rok. W tym czasie zabezpieczone zostaną zabytki, które znajdą archeolodzy. Spodziewamy się, że miejsce to odsłoni wiele. Podczas dawnych prac w Pałacu Saskim wykopano w sumie 29 tys. tzw. okruchów historii. Były to m.in. sztućce czy pierścionek zaręczynowy z brylantem – mówi nam Sławomir Kuliński. – Już dziś wiemy, że w Pałacu Brühla mieści się tunel, którego nie ma w żadnych dokumentach. Przejście odchodzi od północnego skrzydła pałacu i biegnie do ulicy Freta.

Przypomnijmy, że latem zeszłego roku prezydent Andrzej Duda przekazał projekt ustawy dotyczącej odbudowy Pałacu Saskiego, Pałacu Brühla oraz kamienic przy ulicy Królewskiej w Warszawie. Projekt ten został przygotowany przez specjalny zespół powołany przez Szefa Kancelarii Prezydenta RP we współpracy z Biurem Programu "Niepodległa". Ustawa ta jest realizacją zobowiązania Andrzeja Dudy z 11 listopada 2018 roku. Wówczas prezydent podpisał deklarację o restytucji Pałacu Saskiego w Warszawie.

Pałac Saski zrównany z ziemią

W dniach 27-29 grudnia 1944 r. Pałac Saski został doszczętnie zniszczony. Na stronie korzeniemiasta.pl można obejrzeć zdjęcia wykonane z lotu ptaka, na których – we wrześniu 44 r. widać jeszcze istniejący Pałac Saski a w grudniu jedynie jego ruiny. Ocalał tylko fragment arkad z Grobem Nieznanego Żołnierza. Jedna z hipotez mówi, że w tym miejscu nie zostały zainstalowane ładunki wybuchowe.

Dyskusja o odbudowie budynku toczy się już od lat. Przeciwnicy inwestycji argumentują, że prace będą niezwykle kosztowne. Przewiduje się, że łączny koszt odbudowy Pałacu Saskiego i sąsiadujących z nim budynków wyniesie prawie 2,5 mld zł.

od 7 lat
Wideo

Ukraina rozpocznie oficjalne rozmowy o przystąpieniu do UE

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Ruszyła odbudowa Pałacu Saskiego. Trwa ustawianie ogrodzenia na pl. Piłsudskiego [ZDJĘCIA] - Warszawa Nasze Miasto

Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski