Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ruszyły prace przy budowie 12-piętrowego domu studenckiego przy al. Spółdzielczości Pracy. Nowa inwestycja na terenie centrum handlowego

Artur Jurkowski
Artur Jurkowski
Małgorzata Genca
Małgorzata Genca
Wykop o głębokości 8 metrów powstanie w miejscu dawnego biurowca Transhurtu, który stał przy al. Spółdzielczości Pracy. To miejsce, gdzie będzie mieścił się dwukondygnacyjny parking podziemny. Nad nim powstanie 12-piętrowy akademik. Ruszyła nowa inwestycja na terenie centrum handlowego Olimp.

Ruszyły prace przy budowie Zeus Apartments, czyli domu akademickiego, który stanie przy al. Spółdzielczości Pracy. Pojawi się w miejscu rozebranego kilka miesięcy temu biurowca Transhurtu, tuż obok restauracja McDonald’s.
- Zaczęliśmy. Trwają już prace ziemne, wykonywane są wiercenia, które umożliwią wykonanie „ścian berlińskich” - tłumaczy Grzegorz Dębiec, prezes Transhurtu, który jest właścicielem Galerii Olimp. I opisuje: - Wykop będzie wykonany na głębokość ośmiu metrów. Muszą się tu zmieścić dwie kondygnacje parkingu podziemnego.
Łącznie parking pomieści 146 aut. – Do końca kwietnia chcemy zakończyć wszystkie prace związane z przygotowaniami pod wylewanie fundamentów – zapowiada Dębiec.

Ziemia z wykopu będzie wywożona przez ul. Bursaki, następnie przez ul. Do Dysa w kierunku Elizówki. - W związku ze zmniejszonym ruchem na drogach, co jest spowodowane epidemią koronawirusa zakładamy, że ta operacja powinna przebiegać bez kłopotów - mówi Dębiec.

Sam akademik będzie miał 13 kondygnacji nadziemnych. Budynek będzie takiej samej wysokości jak np. biurowiec na terenie dawnej zajezdni trolejbusowej przy al. Kraśnickiej.

Aby tak wysoki obiekt mógł powstać, trzeba było zmienić plan zagospodarowania przestrzennego. Radni miejscy powiedzieli „tak” uchwale w tej sprawie we wrześniu 2019 r. Wcześniejsze rozwiązania zakładały budynki o wysokości do 20 metrów, czyli dwa razy niższe.

- Dopuszczone rodzaje usług to: administracja, handel, gastronomia, funkcje hotelowo-turystyczne, nauki, szkolnictwa wyższego, kultury, motoryzacji, oświaty, ochrony zdrowia – wyliczała na sesji rodzaje zabudowy Małgorzata Żurkowska, zastępca dyrektor Wydziału Planowania Urzędu Miasta Lublin.

Transhurt brał pod uwagę budowę hotelu lub akademika. Zdecydował się na ten drugi rodzaj obiektu.

Powstanie 378 apartamentów. Będą miały od 20 do 49 metrów kwadratowych powierzchni. Trwa już ich sprzedaż. – Nie jest to typowy akademik. Przy czym osoby, które staną się właścicielami będą oferowały je na wynajem na okres krótkoterminowy, z myślą o studentach - tłumaczy Dębiec.

12-piętrowy akademik wyrośnie przy Olimpie. Nowa inwestycja ...

Na lubelskich uczelniach kształci się obecnie 60 315 studentów, 6707 pochodzi z zagranicy. W ciągu ostatnich 10 lat liczba cudzoziemców kształcących się w Lublinie wzrosła prawie czterokrotnie. Wskaźnik „umiędzynarodowienia” lubelskich uczelni wynosi obecnie 11,12 procent.

- To oznacza, że co dziesiąty student na lubelskiej uczeni nie pochodzi z Polski - wskazuje Mariusz Sagan, dyrektor Wydziału Strategii i Przedsiębiorczości Urzędu Miasta Lublin.

Budowa akademika przy al. Spółdzielczości Pracy ma potrwać dwa lata. - Zostanie zakończona w pierwszym kwartale 2023 roku – zapowiada Dębiec.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski