MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Sąd w Lublinie zadecyduje o przeniesieniu miejsca rozprawy w sprawie 4-letniego Leona. Rodzicie oskarżeni o zabójstwo

Julia Zdunek
Julia Zdunek
fot. zdj. pogladowe
Sąd Apelacyjny w Lublinie zadecyduje o ewentualnym przeniesieniu sprawy śmierci 4-letniego Leona z sądu w Siedlcach do innego miasta. O zabójstwo chłopca prokuratura oskarżyła jego matkę - Karolinę W. i jej partnera - Damiana G. Rodzice zaniechali pomocy medycznej po rozległym oparzeniu, po upływie tygodnia doszło do śmierci dziecka.

Rzecznik prasowy Sądu Apelacyjnego w Lublinie sędzia Dorota Janicka potwierdziła PAP, że postanowienie Sądu Okręgowego w Siedlcach w przedmiocie przekazania sprawy do rozpoznania innemu sądowi równorzędnemu wpłynęło w poniedziałek.

- We wtorek zostanie podjęta decyzja, kiedy sprawa będzie rozpoznana – powiedziała sędzia Janicka. Jak dodała, prawdopodobnie nastąpi to w najbliższą lub kolejną środę.

Rzecznik prasowy Sądu Okręgowego w Siedlcach sędzia Agnieszka Karłowicz poinformowała PAP, że wystąpiono o przekazanie sprawy do rozpoznania Sądowi Okręgowemu w Warszawie.

21 października ub. r. prababcia 4-letniego Leona zgłosiła na policję zaginięcie dziecka. Kobieta od dłuższego czasu nie widziała prawnuka i obawiała się, że mogło mu się stać coś złego. Policjanci przez kilka dni sprawdzali różne adresy, pod którymi w ostatnim czasie mogło przebywać dziecko wraz z matką i jej partnerem. Tydzień później w miejscowości Górki koło Garwolina znaleziono zakopane w lesie zwłoki 4-latka. Prokuratura informowała wtedy o zatrzymaniu 19-letniej wówczas matki chłopca i jej 19-letniego partnera. Oboje usłyszeli zarzuty i zostali aresztowani.

Pod koniec września br. Prokuratura Okręgowa w Siedlcach przekazała do tamtejszego Sądu Okręgowego akt oskarżenia przeciwko matce chłopca - Karolinie W. i jej partnerowi - Damianowi G.

- Matka dziecka i jej partner zostali oskarżeni o to, że w okresie od bliżej nieustalonej daty, w drugiej połowie sierpnia 2022 r. do dnia 21 sierpnia 2022 r. jako osoby sprawujące bezpośrednią i dobrowolną opiekę nad 4-letnim Leonem, działając wspólnie i w porozumieniu, ze szczególnym okrucieństwem, w zamiarze pozbawienia go życia, po tym, gdy uległ on rozległemu poparzeniu w miejscu zamieszkania, wbrew prawnemu, szczególnemu obowiązkowi wezwania pomocy medycznej, przewidując i godząc się na śmierć chłopca, przez okres kilku dni zaniechali wezwania pomocy, na skutek czego w dniu 21 sierpnia 2022 r. dziecko zmarło – informowała rzecznik siedleckiej prokuratury Krystyna Gołąbek.

- Dodawała, że z ustaleń śledztwa wynika, że chłopczyk wpadł do niezabezpieczonego brodzika z gorącą wodą i doznał rozległych oparzeń. "Opiekunowie zaniechali wezwania pomocy medycznej, godząc się tym samym na śmierć dziecka. Według oskarżonych chłopczyk zmarł po upływie około tygodnia od tego wydarzenia. Po śmierci dziecka oskarżeni zakopali jego zwłoki w lesie, a następnie miejsce to zalali warstwą betonu - przekazała Gołąbek.

W ocenie biegłych z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego najbardziej prawdopodobną przyczyną zgonu dziecka były następstwa choroby oparzeniowej.

- Zbrodnia zabójstwa może być dokonana nie tylko przez działanie, ale też przez zaniechanie, jeśli na sprawcy ciąży obowiązek prawny i szczególny obowiązek zapobiegnięcia skutkowi, co niewątpliwie w niniejszej sprawie miało miejsce - podkreśliła Gołąbek.

Karolinie W. i Damianowi G. grozi od 12 lat więzienia do dożywocia.

(PAP)/ pin/ apiech/

od 7 lat
Wideo

Zakaz krzyży w warszawskim urzędzie. Trzaskowski wydał rozporządzenie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski