Siatkarze Bogdanki LUK Lublin bez straty seta z GKS Katowice i awansem do ćwierćfinału Tauron Pucharu Polski. Zobacz zdjęcia

(Siatkarze Bogdanki LUK Lublin pierwszą rundę fazy zasadniczej PlusLigi zakończyli zwycięstwem z GKS Katowice 3:0) Wojciech Szubartowski
Siatkarze Bogdanki LUK Lublin domowym zwycięstwem z GKS Katowice 3:0 zakończyli pierwszą rundę fazy zasadniczej PlusLigi. To dziewiąty triumf żółto-czarnych w kampanii 2023/24. Szóste miejsce na półmetku rozgrywek, zapewniło także miejscowym przepustkę do ćwierćfinału Tauron Pucharu Polski.

Faworytem niedzielnej konfrontacji byli podopieczni trenera Massimo Bottiego, którzy przed tym starciem mieli na swoim koncie jedenaście punktów więcej od katowiczan. Rywale po słabym początku sezonu grają jednak coraz lepiej, a do Lublina przyjechali po trzech zwycięstwach z rzędu w krajowej elicie. Zapowiadało się więc niezwykle ciekawe widowisko.

- Na tę chwilę mamy małą serię wygranych i chcemy to kontynuować. W starciach z lubelskim klubem na jego terenie mamy bilans 1:1, W 2021 roku przegraliśmy z nim w trzech setach, aby w kolejnym sezonie wygrać w hali Globus z LUK-iem 3:2, pomimo porażki w dwóch pierwszych setach - podkreślał przed meczem Grzegorz Słaby, szkoleniowiec GKS.

Spotkanie to miało także dodatkowe "smaczki". W składzie Bogdanki LUK gra bowiem aktualnie czterech byłych siatkarzy GieKSy: Marcin Komenda, Jan Nowakowski, Marcin Kania oraz Jakub Nowosielski.

Goście rozpoczęli od prowadzenia 2:0, jednak lublinianie szybko wyrównali, aby za chwilę po kolejnym bloku Marcina Komendy wygrywać już 6:4. GKS dogonił miejscowych, a potem znowu odskakiwał na dwa oczka (10:8, 14:12). W połowie tej części gry, to jednak LUK był na plus dwa (16:14), gdy z przechodzącej piłki zaatakował Niemiec Tobias Brand.

Przy stanie 20:17 dla LUK-u o drugi czas poprosił katowicki trener, gdyż zwycięstwo jego zespołu w premierowej odsłonie oddalało się. Końcówka pierwszej partii była zacięta, ale to drużyna z Lublina zwyciężyła ostatecznie 25:23, obejmując prowadzenie w meczu 1:0.

W drugim secie ekipa ze Śląska odskoczyła co prawda na 7:5, ale potem nastąpił dobry okres gry żółto-czarnych, którzy wypracowali sobie 3-punktową przewagę (11:8). Po przerwie na żądanie dla Grzegorza Słabego, GKS zanotował serię 4:0, odzyskując prowadzenie (12:11).

Potem przyjezdni wygrywali nawet 16:14, ale zaczęli popełniać błędy w ofensywie, LUK dołożył skuteczny blok i po ataku Damiana Schulza miał trzy piłki setowe (24:21). Partię zakończyła zepsuta zagrywka czeskiego przyjmującego, Lukasa Vasiny.

Team Massimo Bottiego poszedł za ciosem w trzeciej i zarazem ostatniej odsłonie starcia, choć goście nie poddawali się i ambitnie walczyli do końca. Od stanu 16:16, zespół z "Koziego Grodu" podkręcił tempo i po ataku Schulza był już bardzo blisko końcowego triumfu (20:17).

Rywale zbliżyli się na 21:23, ale kolejny skuteczny atak Schulza dał gospodarzom trzy piłki meczowe (24:21). Blokiem popisał się jeszcze Sebastian Adamczyk, jednak zepsuty serwis Jakuba Jarosza zakończył pojedynek.

LUK na półmetku rozgrywek PlusLigi zajmuje szóśte miejsce. Dzięki temu awansował do 1/4 Tauron Pucharu Polski. Lubelska drużyna po raz drugi znalazła się w ćwierćfinale tych rozgrywek. Poprzednio miało to miejsce w 2022 roku.

Statuetkę MVP niedzielnego meczu otrzymał Damian Schulz.

Bogdanka LUK Lublin – GKS Katowice 3:0 (25:23, 25:22, 25:22)

LUK: Komenda 4, Kania 5, Ferreira 9, Brand 11, Schulz 18, Hudzik 4, Hoss (libero) oraz Krysiak 1, Malinowski, Wachnik 2. Trener: Massimo Botti

GKS: Waliński 11, Jarosz 15, Saitta, Vasina 10, Krulicki, Usowicz 6, Mariański (libero) oraz Mielczarek, Fenoszyn, Kvalen 2, Domagała, Adamczyk 8. Trener: Grzegorz Słaby