Skalne miasto, czyli dwie wyjątkowe atrakcje Kotliny Kłodzkiej. Co oferują Błędne Skały i Szczeliniec Wielki? Najważniejsze informacje

Patrycja Seklecka
Patrycja Seklecka
Błędne SkałyCC BY 3.0
Błędne SkałyCC BY 3.0 Wikipedia.org / Tomasz Przywecki / CC BY 3.0
Udostępnij:
Kłodzko skrywa wiele tajemnic i niezwykłości. Czym jest skalne miasto w Kotlinie Kłodzkiej? To dwie nietypowe atrakcje Gór Stołowych, przywodzące na myśl baśniowe krajobrazy za sprawą widowiskowych formacji skalnych. Szczeliniec Wielki i Błędne Skały warto odwiedzić w weekend i zachwycić się przyrodą okolic Kłodzka. Przygotowaliśmy dla Was zbiór najważniejszych informacji, m.in. o cenach biletów, parkingach i godzinach otwarcia skalnych miast w okolicach Błędnych Skał i Szczelińca Wielkiego.

Spis treści

Czym jest skalne miasto?

Skalne miasto to nic innego jak zespół form skalnych, powstałych w wyniku erozji terenu. Co ciekawe, w okolicach Kotliny Kłodzkiej znajdują się dwa takie obiekty - oba usytuowane w Górach Stołowych - Błędne Skały i Szczeliniec Wielki.

Błędne Skały, czyli skalne miasto w sercu Parku Narodowego Gór Stołowych

Błędne SkałyCC BY 3.0
Błędne Skały

CC BY 3.0Wikipedia.org / Tomasz Przywecki / CC BY 3.0

Błędne Skały są miejscem wyjątkowym na terenie całej Polski. Usytuowane w Górach Stołowych, 853 metry n.p.m., tworzą zjawiskowe labirynty. Okolica, w której się znajdują, jest równie malownicza - skały znajdziemy na terenie Parku Narodowego Gór Stołowych, prawdopodobnie jednego z najpiękniejszych w kraju.

Co ciekawe, po II wojnie światowej te skalne formy nosiły zupełnie inną nazwę - Wilcze Doły. Terminem tym posługiwali się np. dziennikarze, autorzy przewodników, a nawet żołnierze Wojsk Ochrony Pogranicza. Bajkowy klimat skalnego miasta Błędnych Skał docenili producenci filmowego hitu „Opowieści z Narnii”, kręcąc tam sceny do kultowego już dzieła.

Błędne skały - trasy turystyczne w okolicach. Jak zwiedzać skalne miasto?

Pomiędzy tymi nietuzinkowymi formami skalnymi wyznaczono trasę, która prowadzi turystów obok najbardziej znanych obiektów, które mają nawet własne nazwy. Są to m.in. Kurza Stopka, Tunel, Kuchnia czy Stołowy Głaz. Dostanie się do niektórych z nich to nie lada wyzwanie - czasem zwiedzający muszą zmieścić się w wąskiej szczelinie, jednak widoki są warte zachodu.

Oprócz głównego szlaku Błędnych Skał, obok nich przebiegają także dwa inne:

 • z Polanicy-Zdroju do Karłowa (żółty),
 • z Dusznik-Zdroju do Karłowa (zielony).

Gdzie zlokalizowane są Błędne Skały? Mapa do skalnego miasta

Błędne Skały zlokalizowane są między Kudową-Zdrojem a Karłowem, na terenie Parku Narodowego Gór Stołowych. Niedaleko atrakcji przebiega granica polsko-czeska, a najbliższym polskim miastem jest Bukowina Kłodzka.

Błędne Skały są jedną z najchętniej odwiedzanych przez turystów atrakcji Sudetów Środkowych - co roku pojawiają się tam setki tysięcy osób! Jeżeli planujecie na własne oczy zobaczyć tę wyjątkową atrakcję, skorzystajcie z praktycznych informacji, które zebraliśmy dla was w jednym miejscu.

Przewidujecie dłuższy pobyt w Kotlinie Kłodzkiej i okolicach? Odwiedźcie też:

Przygotuj się na wyprawę w góry

miejsce #2

adidas

Adidas Terrex Ax2r K

269,99 zł183,99 zł-32%
miejsce #3

Salomon

Salomon Fury 3 394671 Czarny

389,00 zł291,90 zł-25%
miejsce #5

Helikon-Tex

Helikon Polar Classic Army Olive Green Czarna

199,00 zł189,00 zł
miejsce #11

Hannah

HANNAH RICARD- KURTKA SOFTSHELL MĘSKA

319,99 zł
miejsce #12

Viking

Viking Trekkingowe Alaska Lady

149,90 zł
miejsce #15

Hi-Tec

Hi Tec Rango 54376 Blk Red

149,00 zł148,99 zł
miejsce #17

Outdoor

Outdoor Damskie Spodnie Turystyczne

129,00 zł
miejsce #20

SALEWA

Salewa Męska Puez Aqua 3 Ptx Czarna

379,90 zł
Materiały promocyjne partnera

Błędne Skały - informacje praktyczne. Bilety, parking, godziny otwarcia

CC BY-SA 3.0
CC BY-SA 3.0Wikipedia.org / Grisza / CC BY-SA 3.0

Wstęp na teren Parku Narodowego Gór Stołowych jest bezpłatny, jednak za możliwość odwiedzenia Błędnych Skał trzeba zapłacić niewielką kwotę. Bilety należy kupić przez internet, na stronie PNGS - tutaj.

 • Bilet normalny - 12 zł
 • Bilet ulgowy - 6 zł

Do zakupu ulgowych biletów uprawnieni są studenci i uczniowie szkół, żołnierze służby czynnej, osoby niepełnosprawne oraz emeryci i renciści.

Park Narodowy Gór Stołowych umożliwia turystom zwiedzanie Błędnych Skał od wiosny do jesieni (z uwagi na występujące w górach oblodzenie, zimą niektóre szlaki są nieczynne).

 • Do 14 czerwca 2022 - codziennie w godz. 9:00-19:00.
 • Od 15 czerwca do 31 lipca - codziennie w godz. 8:00-20:00.
 • Od 1 do 31 sierpnia - codziennie w godz. 8:00-19:00.
 • Od 1 do 30 września - codziennie w godz. 9:00-18:00.
 • Od 1 października do 13 listopada - codziennie w godz. 9:00-16:00.

Godziny otwarcia parkingu - tutaj

Błędne Skały: parking

 • Jednorazowy wjazd samochodem - 30 zł
 • Jednorazowy wjazd motocyklem - 20 zł
 • Jednorazowy wjazd autokarem - 70 zł
 • Jednorazowy wjazd samochodem osobowym, przewożącym osoby niepełnosprawne - 15 zł

Na parkingu obowiązuje ruch wahadłowy - wjazdy na górne parkingi odbywają się do 15 minut po wybiciu pełnej godziny, natomiast zjazdy - od 30 do 45 minut po pełnej godzinie.

Czas zwiedzania
Zwiedzanie Błędnych Skał zajmuje zazwyczaj ok. godziny, choć wszystko zależy od indywidualnego tempa. My zachęcamy do wczucia się w niepowtarzalny klimat tego miejsca i poświęcenia Błędnym Skałom, chociaż kilka chwil więcej, niż standardowo.

Skalne miasto na sudeckim szczycie, czyli Szczeliniec Wielki

Szczeliniec Wielki - skała „Małpolud"Domena publiczna
Szczeliniec Wielki - skała „Małpolud"

Domena publicznaWikipedia.org / Wisniowy / Domena publiczna

Szczeliniec Wielki to najwyższy szczyt Gór Stołowych - wznosi się na wysokość 922 metrów n.p.m. i jest jedną z największych atrakcji Sudetów. W przeszłości odwiedzili go nawet wybitny poeta Johann Wolfgang von Goethe, pruski król Fryderyk Wilhelm II czy John Quincy Adams, prezydent Stanów Zjednoczonych w latach 1825–1829.

Dlaczego Szczeliniec Wielki określa się mianem „skalnego miasta”? Wszystko przez nietypową rzeźbę terenu - zwietrzały i popękany piaskowiec przybiera tam niesamowite formy, które kształtem przypominają… ludzi i zwierzęta! Turyści mogą dopatrzyć się tam skał podobnych do m.in. wielbłąda, małpy, psa, żółwia czy sowy. Niektóre z nich można nawet poruszyć - z tego powodu nazywa się je „chybotkami”. Najwyższym punktem, usytuowanym na samym szczycie jest „Fotel Pradziada”, który mierzy 12 metrów wysokości. Skalne korytarze tworzą labirynt, dzięki któremu można poczuć się tam jak w prawdziwej bajce.

Szczeliniec Wielki - szlaki i trasy turystyczne do skalnego miasta

By dostać się na szczyt, trzeba udać się okrężną trasą wyznaczoną przez pierwszego przewodnika i dawnego sołtysa Karłowa, czyli Franza Pabla. Ścieżka składa się z 665 schodów i jest dość kręta, dlatego podczas wspinaczki należy zachować ostrożność. Na trasie znajduje się także schronisko „Na Szczelińcu”.

Gdzie leży Szczeliniec Wielki? Mapa

Szczeliniec Wielki to szczyt zlokalizowany na terenie Parku Narodowego Gór Stołowych. Z Kudowy-Zdrój można dotrzeć tam w ok. 20-30 minut.

Szczeliniec Wielki to jeden z najpopularniejszych szczytów Gór Stołowych. Jeżeli planujecie na własne oczy zobaczyć niezwykłe skalne miasto, skorzystajcie z praktycznych informacji, które zebraliśmy dla was w jednym miejscu.

Szczeliniec Wielki: cennik, parking, godziny otwarcia. Informacje praktyczne.

CC BY-SA 4.0
CC BY-SA 4.0Wikipedia.org / Pudelek / CC BY-SA 4.0

Wstęp na teren Parku Narodowego Gór Stołowych jest bezpłatny, jednak za możliwość odwiedzenia niektórych obszarów Szczelińca Wielkiego trzeba zapłacić niewielką kwotę. Bilety należy kupić przez internet, na stronie PNGS - tutaj.

 • Bilet normalny - 12 zł
 • Bilet ulgowy - 6 zł

Do zakupu ulgowych biletów uprawnieni są studenci i uczniowie szkół, żołnierze służby czynnej, osoby niepełnosprawne oraz emeryci i renciści.

Park Narodowy Gór Stołowych umożliwia turystom zobaczenie skalnego miasta na Szczelińcu Wielkim od wiosny do jesieni (z uwagi na występujące w górach oblodzenie, zimą niektóre szlaki są nieczynne).

 • Do 14 czerwca 2022 - codziennie w godz. 9:00-19:00.
 • Od 15 czerwca do 31 lipca - codziennie w godz. 8:00-20:00.
 • Od 1 do 31 sierpnia - codziennie w godz. 8:00-19:00.
 • Od 1 do 30 września - codziennie w godz. 9:00-18:00.
 • Od 1 października do 13 listopada - codziennie w godz. 9:00-16:00.

Szczeliniec Wielki: parking
Jeżeli w Góry Stołowe wybieracie się z zamiarem wejścia na Szczeliniec Wielki, samochód możecie zaparkować np. w Karłowie lub w pobliżu miejscowości Pasterka. Parkingi są w większości płatne, a ich koszt to ok. 10-15 zł.

Czas wejścia
Na Szczeliniec Wielki można wejść w ok. 2-3 godziny. Oczywiście, wszystko zależy od możliwości czasowych i kondycyjnych, jednak jest to trasa raczej łatwa i przyjazna tym, którzy nie są szczególnie aktywni na co dzień lub zmagają się z otyłością.

Przekonaj się, jak piękne są Błędne Skały i Szczeliniec Wielki. Zdjęcia skalnego miasta obejrzysz w galerii:

Błędne SkałyCC BY 3.0

Skalne miasto, czyli dwie wyjątkowe atrakcje Kotliny Kłodzki...

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Więcej informacji na stronie głównej Kurier Lubelski
Dodaj ogłoszenie