MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Skarb Państwa oferuje prawie miliard złotych za kopalnię Bogdanka

Marcin Jaszak
LW Bogdanka
Skarb Państwa, reprezentowany przez ministra aktywów państwowych, złożył ofertę odkupu pakietu akcji spółki Lubelski Węgiel Bogdanka od spółki Enea, jednej z kluczowych firm energetycznych w Polsce.

Oferta obejmuje nabycie 21 962 189 akcji po cenie 45 zł za akcję, co w sumie przekłada się na kwotę ponad 988 mln zł. Cena za pakiet akcji zostanie uregulowana w formie skarbowych papierów wartościowych. Ta decyzja jest częścią długoterminowej strategii rozwoju energetyki w kraju i ma na celu wzmocnienie udziału państwa w sektorze energetycznym. Tuż po ogłoszeniu informacji o ofercie przejęcia kopalni, akcje Bogdanki zareagowały pozytywnie, co odzwierciedliło się we wzroście ich kursu na giełdzie.

– Skarb Państwa wykazuje zaangażowanie w rozwój kluczowych branż, co przyczynia się do budowania stabilnego fundamentu dla polskiej gospodarki. To ważny krok w kierunku zwiększenia niezależności energetycznej kraju i umocnienia pozycji na europejskim rynku. A dla nas i dla załogi – przejęcie przez Skarb Państwa to pewność dalszych inwestycji i stabilność zatrudnienia – mówi Kasjan Wyligała, prezes zarządu LW Bogdanka.

– Bogdanka w tym procesie jest przedmiotem, a nie podmiotem transakcji, więc nie do nas należy ocena lub decyzja w sprawie przejęcia akcji. Warto jednak podkreślić, że Bogdanka znajduje się dziś w bardzo dobrej sytuacji finansowej. Wstępne wyniki za I półrocze 2023 r. wskazują zysk netto Spółki na poziomie 225,8 mln złotych, co jest jednym z najwyższych półrocznych wyników w naszej całej 40-letniej historii – zaznacza Artur Wasilewski, z-ca prezesa zarządu ds. ekonomiczno-finansowych LW Bogdanka.

Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów, potwierdził, że zgoda tego urzędu na przeprowadzenie tej transakcji nie jest wymagana – podał minister aktywów państwowych w treści oferty. Komisja Nadzoru Finansowego potwierdziła też stanowisko resortu, że transakcja jest zgodna z prawem dotyczącym ofert publicznych. To, czy Enea będzie mogła zaakceptować ofertę, zależy od pozyskania przez spółkę niezbędnych zgód korporacyjnych – podała firma.

Nabycie akcji Bogdanki przez Skarb Państwa jest istotne dla Polski z punktu widzenia bezpieczeństwa energetycznego - wskazywał resort aktywów państwowych. Szczególnie w okresie zawirowań wojennych na Ukrainie, kluczowe jest zabezpieczenie kontroli nad strategicznym surowcem, jakim jest wciąż dla polskiej energetyki węgiel. Pamiętać należy, że jeszcze niedawno w Polsce właśnie na węglu opiera się blisko trzy czwartych produkcji prądu i znaczna część produkcji energii cieplnej.

– Polska energetyka znajduje się w bardzo ważnym momencie. Przez kontrolowanie strategicznych aktywów wypracowujemy najlepszą, bezpieczną ścieżkę transformacji. Bogdanka to perspektywiczna spółka o kluczowym znaczeniu dla bezpieczeństwa energetycznego państwa, a jej nabycie przez Skarb Państwa zabezpieczy interes Polski – mówił podczas uroczystości podpisania listu intencyjnego Jacek Sasin, minister aktywów państwowych.

– Proces przejęcia Bogdanki wiąże się też z negocjacjami ze związkami zawodowymi. Stronie społecznej chodzi głównie o zabezpieczenia socjalne, tj. pakiet pracowniczy oraz o zabezpieczenia dla załogi w przypadku ewentualnej prywatyzacji kopalni w przyszłości. Rozmowy ze związkowcami przebiegają w dobrej atmosferze. Najbliższe negocjacje zaplanowano na 30 sierpnia w Warszawie – dodaje Adam Partyka, z-ca prezesa zarządu ds. pracowniczych i społecznych.

Na kilka tygodni przed rozpoczęciem sezonu grzewczego, Bogdanka jest także spokojna o sprzedaż węgla.

– Nasze kontrakty z odbiorcami są stabilne i długoterminowe. Przyszłe zmiany właścicielskie, związane z przejęciem przez Skarb Państwa, czy utworzeniem NABE, nie będą mieć wpływu na te kontrakty. A co dalej? Z uwagi na najwyższą efektywność naszej kopalni oraz jej potencjał geologiczny, będzie ona zamykana (zgodnie z zapisami umowy społecznej) w 2049 roku jako ostatnia w kraju. Stopniowe ograniczanie produkcji w pozostałych polskich kopalniach będzie powodować automatycznie wzrost procentowego udziału węgla z Bogdanki na rynku krajowym, co gwarantować nam będzie pewność zbytu – tłumaczy Dariusz Dumkiewicz, z-ca prezesa zarządu ds. handlu i inwestycji LW Bogdanka.

Materiały LW Bogdanka

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Grosicki kończy karierę, Polacy przed Francją czyli STUDIO EURO odc.5

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski