MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Składka rentowa: Szef płaci za nas więcej

mag
Przedsiębiorcy, którzy do rozliczeń z ZUS wykorzystują program „Płatnik”, powinni pamiętać o jego aktualizacji
Przedsiębiorcy, którzy do rozliczeń z ZUS wykorzystują program „Płatnik”, powinni pamiętać o jego aktualizacji
Od lutego składka rentowa wynosi nie 6 ale 8 procent. Pracownik będzie płacił, jak dotychczas, 1,5 proc. pensji brutto, natomiast pracodawca 6,5 proc., zamiast 4,5 proc. Dla pracowników nie oznacza to niższych pensji – podwyżkę składki sfinansują bowiem pracodawcy.

1 lutego weszła w życie zmiana ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych dotycząca podwyższenia stawki procentowej składki na ubezpieczenie rentowe. Jeszcze w styczniu wynosiła ona 6 proc. podstawy wymiaru. Z tego 1,5 proc. było finansowane przez ubezpieczonych z ich wynagrodzeń. Pozostałą część, czyli 4,5 proc., pokrywali z własnych środków płatnicy składek, a więc m.in. pracodawcy i zleceniodawcy.

– Od lutego składka rentowa po stronie płatników jest wyższa i wynosi 6,5 proc. – wyjaśnia Małgorzata Korba, rzecznik lubelskiego oddziału ZUS. – Nie zmieniła się natomiast część składki finansowana przez ubezpieczonych, dlatego ich wynagrodzenia nie spadną.

W związku z tym, że w lutym płatnicy składają w ZUS dokumenty rozliczeniowe jeszcze za styczeń, to w tych dokumentach powinna być uwzględniona jeszcze niższa składka rentowa (łącznie 6 proc.). – Dopiero w rozliczeniach za miesiąc luty, które przedsiębiorcy zwykle realizują dopiero w marcu, uwzględnią 8-procentową składkę – dodaje Korba.

Przedsiębiorcy, którzy do rozliczeń z ZUS wykorzystują program „Płatnik”, powinni pamiętać o jego aktualizacji. Pakiet aktualizacyjny trzeba będzie zainstalować po rozliczeniu składek za styczeń, a przed rozliczeniem składek za luty. Aktualizacja programu będzie dostępna w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych w połowie lutego. Będzie ją można pobrać ze stron internetowych ZUS.

Pozostałe składki na ubezpieczenia społeczne nie zmieniają się. – Składka emerytalna nadal wynosi w sumie 19,52 proc. podstawy wymiaru. Połowę z tego finansuje pracodawca, połowę ubezpieczony – wylicza Małgorzata Korba. – Stawka składki chorobowej to 2,45 proc. Jest ona w całości finansowana ze środków ubezpieczonego – w przypadku pracownika jest odliczana od jego wynagrodzenia.

Wysokość składki wypadkowej jest natomiast uzależniona od rodzaju prowadzonej przez przedsiębiorcę działalności. Do końca marca najniższa wynosi 0,67 proc., a najwyższa 3,33 proc. podstawy wymiaru. Finansuje ją w całości płatnik. Firma, która w poprzednim roku zgłaszała do ubezpieczenia wypadkowego nie więcej niż 9 osób, płaci składkę wypadkową w wysokości 1,67 proc.

ZADZWOŃ DO EKSPERTA ZUS Masz pytania związane ze składkami odprowadzanymi do ZUS? Zadzwoń we wtorek w godz. 13-14. Eksperci z lubelskiego oddziału czekają na telefony od naszych Czytelników.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Inflacja będzie rosnąć, nawet do 6 proc.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski