Spis treści
Większość żyjących w Polsce ślimaków to zwierzęta pożyteczne, oczyszczające środowisko z martwych i gnijących resztek roślinnych. Są też pokarmem dla wielu innych stworzeń, pełnią więc ważną funkcję w ekosystemie. Kiedy jednak w ogrodzie pojawiają się zbyt licznie, potrafią mocno uprzykrzyć nam życie. Dotyczy to szczególnie gatunków inwazyjnych, takich jak popularne ślimaki nagie, w szczególności śliniki i pomrowy.
Ślimaki w ogrodzie
Ślimaki, które pojawią się w ogrodzie, mają do dyspozycji duży wybór roślinności, więc nie ograniczają się jedynie do martwych resztek. Chętnie korzystają z dostępności ulubionego pokarmu i z upodobaniem żerują zarówno na roślinach ozdobnych (m.in. funkiach, języczkach, aksamitkach), jak i użytkowych (np. sałacie, truskawkach).
Ślimaki zwykle są aktywne nocą, dlatego trudno złapać je na gorącym uczynku. W dzień natomiast łatwo dostrzec ślady ich niszczycielskiej działalności w postaci wygryzionych na liściach dziur, często pokrytych resztkami śluzu. Kiedy wyrządzone przez nie szkody stają się zbyt duże, musimy zacząć działać, inaczej ślimaki przejmą kontrolę nad naszym ogrodem.
Polecamy: Ślimaki pustoszą twój ogród? Tych roślin nie lubią. Zobacz, co posadzić i ciesz się kwiatami
Chemiczne środki na ślimaki
W takiej sytuacji najczęściej sięgamy po środki chemiczne, które są łatwo dostępne i skuteczne. Musimy jednak pamiętać, że są też bardzo toksyczne i mogą zaszkodzić nie tylko ślimakom, ale też organizmom pożytecznym i wodnym oraz nam samym, gdyż kumulują się w jadalnych częściach roślin. Dlatego też walkę ze ślimakami warto rozpocząć od bezpieczniejszych metod naturalnych. Rodzi się pytanie, które z nich są skuteczne.
Bariery przeciw ślimakom
Najprostszym sposobem na powstrzymanie ślimaków przed żerowaniem na naszych roślinach jest zastosowanie barier ochronnych. Można wykonać je z szorstkiego materiału (np. ostrego żwirku, gruboziarnistego piasku), z którego tworzy się szczelny pas wokół najchętniej zjadanych przez ślimaki roślin. Ślimaki nie lubią szorstkich powierzchni, wiec będą od takiej bariery trzymały się z daleka. Ważne jednak, aby pas ochronny był szczelny (bez przerw), a liście roślin nie wyrastały poza jego obręb, gdyż ślimaki bardzo szybko odkryją lukę w barierze i skwapliwie z niej skorzystają.
Miedź jako bariera przeciw ślimakom
Rolę bariery ochronnej przed ślimakami, mogą pełnić też paski miedzianej folii samoprzylepnej (dostępne są też miedziane płotki i pierścienie). Wprawdzie nie jest to rozwiązanie najtańsze, ale ekologiczne, trwałe i skuteczne, gdyż ślimaki unikają miedzi, która wchodzi w reakcję z ich śluzem. Miedziane bariery mogą być szczególnie użyteczne, w przypadku ochrony wartościowych okazów roślin, uprawianych w donicy lub na rabacie.
Mączka bazaltowa na ślimaki
Kolejnym pomysłem na barierę przeciw ślimakom jest rozsypanie wokół roślin mączki bazaltowej. Ten sypki, naturalny materiał oblepia ciała mięczaków, utrudniając im poruszanie się, a do tego zawiera nieco miedzi, co dodatkowo trzyma ślimaki na dystans. Oczywiście taka bariera zadziała tylko w dni suche, gdyż po pierwszym deszczu mączka znika. Nie zmarnuje się jednak, gdyż trafia do gleby jako nawóz dla roślin (nie nadaje się tylko dla roślin kwasolubnych, gdyż posiada lekko zasadowy odczyn pH).
Dowiedz się więcej: Jak stosować mączkę bazaltową na ślimaki i do czego jeszcze się przyda? Sprawdź!
Rośliny odstraszające ślimaki
W pobliżu roślin zagrożonych atakiem ślimaków warto też sadzić gatunki, których zapach odstrasza nieproszonych gości (np. majeranek, lawenda, szałwia, tymianek).
Pułapki na ślimaki
Kolejnym sposobem na ślimaki są pułapki, które można wykonać na kilka sposobów. Jedną z możliwości jest zakopanie w ziemi szklanego słoika wypełnionego do połowy piwem lub octem jabłkowym. Zapach płynu zwabia ślimaki, które wchodzą do słoika i nie mogą się z niego już wydostać. Pułapki możemy też przygotować z ceramicznych doniczek, w których umieszczamy smakowite kąski (np. liść sałaty, kapusty, marchewkę). Pułapki co jakiś czas sprawdzamy, wybieramy z nich ślimaki i wynosimy na oddaloną od naszego ogrodu łąkę.
Dowiedz się więcej: Jak przygotować pułapki na ślimaki? Polecamy różne metody
Sól na ślimaki w ogrodzie
Nie wszystkie ekologiczne metody na ślimaki, jakie możemy znaleźć w internecie, są jednak warte uwagi. Przykładowo polecana do niszczenia mięczaków sól nie sprawdzi się z dwóch powodów. Niektóre ślimaki potrafią się przed nią bronić, wydzielając dużo ochronnego śluzu, a jeśli nawet od niej zginą, sól będzie miała zgubny wpływ także na rośliny. Może zniszczyć je skuteczniej niż ślimaki.
Ekologiczne środki na ślimaki
Na rynku są natomiast dostępne ekologiczne i biologiczne preparaty na ślimaki (np. Target – Ferramol, Sumin – bio Pełzakol, Substral – Ślimakol), dzięki którym pozbędziemy się szkodników, nie szkodząc roślinom i środowisku.