Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Śliwki, gruszki i inne owoce gniją na drzewie? To przez tę chorobę! Zobacz, jak sobie radzić z brunatną zgnilizną

Katarzyna Laszczak
Katarzyna Laszczak
Jeśli śliwki tak wyglądają, to znaczy, że drzewo zaatakowała choroba grzybowa – brunatna zgnilizna drzew pestkowych (monilioza).
Jeśli śliwki tak wyglądają, to znaczy, że drzewo zaatakowała choroba grzybowa – brunatna zgnilizna drzew pestkowych (monilioza). Katarzyna Laszczak
Bywa, że śliwki i inne owoce, zamiast dojrzeć, gniją na drzewie. Powodem jest choroba grzybowa – brunatna zgnilizna (monilioza). Jest ona dość podstępna, bo atakuje drzewa już wiosną, ale długo rozwija się w sposób mało widoczny. W pełni objawia się, gdy owoce gniją, zamiast dojrzewać. Podpowiadamy, jakie są jej objawy i co robić, żeby śliwy inne drzewa owocowe nie chorowały na nią.

Spis treści

Śliwki to wyjątkowo smaczne i zdrowe owoce, które świetnie nadają się na przetwory i do bezpośredniego spożycia. Przeważnie czekamy na nie dość długo, bo do lipca/sierpnia, a nawet września. Jednak czasem się okazuje, że zamiast smacznych, dojrzałych owoców, mamy śliwki gnijące, pokryte szarobeżowymi drobnymi wypryskami. To skutek choroby grzybowej – brunatnej zgnilizny drzew pestkowych, zwanej też moniliozą.

Sprawdź: Jakie śliwki najlepiej nadają się na przetwory

Brunatna zgnilizna drzew pestkowych i ziarnkowych – co to za choroba?

Brunatna zgnilizna drzew pestkowych to choroba grzybowa, którą wywołują dwa gatunki grzybów – paciornica pestkowcowa (Monilinia laxa) i paciornica owocowa (Monilinia fructigena). Ta choroba atakuje także inne drzewa, przede wszystkim czereśnie, wiśnie, morele i brzoskwinie (za to odpowiada paciornica pestkowcowa) oraz jabłonie i grusze (paciornica owocowa wywołująca brunatną zgniliznę drzew ziarnkowych).

Polecamy też:

Objawy brunatnej zgnilizny (moniliozy)

Choroba atakuje śliwy i inne drzewa owocowe już wiosną, w okresie kwitnienia. Wtedy kwiaty porażone przez grzyby mogą zamierać, choć najczęściej straty nie są duże. Jednak przy tej okazji zakażone zostają też inne części drzewa (pędy, kora), a chorobotwórcze zarodniki grzybów czekają na okazję do ataku. Sprzyja im w szczególności deszczowa pogoda. W takich warunkach owoce pękają, przez co jeszcze szybciej ulegają zakażeniu. Ale nawet jeśli owoce nie mają uszkodzonej skórki i tak mogą zostać zainfekowane przez brunatną zgniliznę.

Na owocach, w miarę ich dojrzewania, pojawia się plama gnilna, a gnije też cały miąższ. Na powierzchni skórki pojawiają się jasne wypryski. Są one drobne, ale coraz liczniejsze. Owoce absolutnie nie nadają się do jedzenia ani przetworów. Większość chorych śliwek itd. opada, ale część kurczy się, zasycha i w pozostaje na pędach, tworząc tak zwane mumie. W takiej postaci mogą przetrwać do wiosny – a wraz z nimi grzyby, które spowodują zakażenie w kolejnym sezonie.

Jak chronić drzewa owocowe przed zgnilizną

Jeśli chcemy cieszyć się zdrowymi owocami, w pierwszej kolejności powinniśmy zapobiegać chorobie i jej rozwojowi. Kiedy tylko zauważymy pierwsze oznaki choroby, zarażone części trzeba usunąć. Wiosną mogą to być kwiaty i pędy. Kwiaty zasychają i nie opadają z pędów, zasychają też wierzchołki pędów. Trzeba je wyciąć do pierwszych zdrowych liści.

Następnie trzeba zwrócić uwagę na owoce i te, na których zaczynają się pojawiać oznaki choroby, również usuwamy. To powinno spowolnić rozwój choroby i uratować choć część zbiorów, szczególnie jeśli pogoda będzie sprzyjać (nie będzie mokro).

Bardzo ważne jest to, żeby nie pozostawiać chorych, opadłych owoców pod drzewem, a szczególnie tzw. mumii na gałęziach, bo w kolejnym sezonie śliwa znów będzie chorować.

Uwaga: wszystkie porażone pędy i owoce trzeba zutylizować! Nie wolno dawać ich na kompost!

Oprysk z krwawnika pospolitego przeciw brunatnej zgniliźnie drzew (moniliozie)

Do walki z brunatną zgnilizną wykorzystuje się także opryski. Można sięgnąć po naturalne preparaty, na przykład wyciąg z krwawnika pospolitego.

Uwaga: ponieważ ten oprysk trzeba zacząć stosować wiosną, kiedy nie ma jeszcze świeżego ziela krwawnika (jest nim kwitnąca roślina, razem z łodygą i liśćmi), zapas krwawnika warto ususzyć w poprzednim sezonie. Zioło można też kupić w postaci suszu.

Jak i kiedy zrobić wyciąg z krwawnika do oprysku?

Potrzebne będzie 100 g suszu (lub 1 kg świeżego) krwawnika, które należy zalać 10 litrami wody i zostawić na dobę. Po tym czasie wyciąg odcedzamy, rozcieńczamy w proporcji 1:10 i wykonujemy oprysk.

Oprysk z krwawnika przeciw brunatnej zgniliźnie drzew trzeba zrobić już czasie kwitnienia śliw (i innych drzew), a potem powtarzać, kiedy zauważymy jakiekolwiek objawy choroby. Od czerwca/lipca do września jest już dostęp do świeżego krwawnika (rośnie on często dziko).

Oprysk z chrzanu przeciw brunatnej zgniliźnie drzew

Do zapobiegania rozwojowi tej choroby można także stosować oprysk z chrzanu. Do tego celu wykorzystuje się napar z liści i korzeni lub wywar z kwiatów i korzeni. Jak przygotować preparaty z chrzanu i jak je stosować, dowiesz się stąd.

Inne opryski przeciw brunatnej zgniliźnie drzew

W uprawach amatorskich można stosować także gotowe preparaty, takie jak m.in. Miedzian 50WP oraz Miedzian Extra 350SC (to środki dopuszczone również w uprawach ekologicznych).

Tych środków zawsze należy używać zgodnie z zaleceniami producenta, przestrzegając dawek i terminów. Przeciw brunatnej zgniliźnie pierwszy oprysk należy wykonać wiosną, na początku kwitnienia. Oprysk należy powtórzyć zgodnie z zaleceniami. Niektóre preparaty (Switch 62.5 WG) można stosować również później, po zauważeniu objawów choroby i przestrzegając okresu karencji. Jednak kluczowe jest niedopuszczenie do rozwoju infekcji wiosną.

Warto wiedzieć, że popularny fungicyd, skuteczny również przeciw moniliozie, czyli Topsin M 500 SC jest już wycofany z użytku i sprzedaży (ze względu na zawartość substancji czynnej tiofanatu metylu).

Polecjaka Google News - RegioDom

Zadbaj o swój ogród przy pomocy niezbędnych narzędzi!

Materiały promocyjne partnera
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Pomorskie Targi Mieszkaniowe "Dom Mieszkanie Wnętrze" w Gdyni

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Śliwki, gruszki i inne owoce gniją na drzewie? To przez tę chorobę! Zobacz, jak sobie radzić z brunatną zgnilizną - RegioDom.pl

Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski