Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

"Solidarni razem" w Lublinie - 2. rocznica rosyjskiej agresji na Ukrainę

Anna Paszkowska
"Solidarni razem" w Lublinie - 2. rocznica rosyjskiej agresji na Ukrainę. W Lublinie odbędą się obchody 2. rocznicy wybuchu wojny w Ukrainie. Zaplanowano odsłonięcie tablicy upamiętniającej przyznanie miastu odznaczenia „Miasto Ratownik”, spotkania, wystawy i pokazy filmowe.
"Solidarni razem" w Lublinie - 2. rocznica rosyjskiej agresji na Ukrainę. W Lublinie odbędą się obchody 2. rocznicy wybuchu wojny w Ukrainie. Zaplanowano odsłonięcie tablicy upamiętniającej przyznanie miastu odznaczenia „Miasto Ratownik”, spotkania, wystawy i pokazy filmowe. Łukasz Kaczanowski/ archiwum
W Lublinie odbędą się obchody 2. rocznicy wybuchu wojny w Ukrainie. Zaplanowano odsłonięcie tablicy upamiętniającej przyznanie miastu odznaczenia „Miasto Ratownik”, spotkania, wystawy i pokazy filmowe.

– W dwa lata od wybuchu wojny wspólnie obchodzimy rocznicę tych smutnych wydarzeń. To ważne, żebyśmy byli w tym momencie razem. Ten czas w sposób szczególny pokazał znaczenie solidarności i dobrosąsiedztwa. Miasto Lublin oraz cała lubelska społeczność, razem z międzynarodowymi partnerami, od początku agresji na Ukrainę nieustannie angażuje się w różne formy pomocy dla obywatelek i obywateli tego kraju. Jestem niezwykle wdzięczny, że z mieszkankami i mieszkańcami nieprzerwanie pokazujemy wsparcie potrzebującym – mówi Krzysztof Żuk, prezydent Lublina.

Uroczystości upamiętniające 2. rocznicę rosyjskiej agresji na Ukrainę rozpoczną się w sobotę (24 lutego) o godz. 11.00 pod lubelskim ratuszem od odsłonięcia tablicy upamiętniającej przyznanie miastu odznaczenia „Miasto Ratownik”.

- Medal ten w 2023 roku wręczył Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski Prezydentowi Miasta Lublin Krzysztofowi Żukowi, w podziękowaniu za wszechstronną pomoc i solidarność okazywaną narodowi ukraińskiemu oraz wspieranie Ukrainy w obronie jej niepodległości i suwerenności - wyjaśnia Monika Głazik z biura prasowego ratusza.

Następne wydarzenia odbędą się pod siedzibę Konsulatu Generalnego Ukrainy (ul. Spokojna 2), gdzie zostanie podniesiona flaga Ukrainy. W holu budynku „Orion” o godz. 12:15 zostanie pokazana wystawa „Lublin pomaga Ukrainie”. W programie obchodów znalazła się również wystawa „Niewydane Dyplomy”, przedstawiająca losy 40 ukraińskich studentek i studentów, którzy zginęli w Ukrainie, projekcja filmu „20 dni w Mariupolu”. Zaplanowano także spotkanie o godz. 16:30 na Placu Litewskim „Solidarni Razem” - polsko-ukraińskie i koncert Julii Romanyuk.

W niedzielę (25 stycznia) odbędzie się o godz. 9:00 Liturgia i Panachida za ofiary wojny w Ukrainie - Parafia Prawosławna Św. metr. Piotra. (Mohyły) w Lublinie, a o 10:00 liturgia w intencji wytrwałości dla narodu w Cerkwii św. Jozafata.

- W dniach 24 i 25 lutego w godzinach 9.00-19.00 zapraszamy do „Baobabu” – przestrzeni spotkań i integracji - zachęca Głazik.

Wydarzenia organizowane są przez Konsulat Generalny Ukrainy w Lublinie we współpracy z Prezydentem Miasta Lublin, Wojewodą Lubelskim, Marszałkiem Województwa Lubelskiego oraz Dowódcą Litewsko-Polsko-Ukraińskiej Brygady im. Wielkiego Hetmana Konstantego Ostrogskiego. W obchodach weźmie udział także Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Spraw Zagranicznych RP.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski