Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Stancja dla spóźnialskich

Kamil Nadolski
Wybiegane miejsce już jest, można zacząć się urządzać.
Wybiegane miejsce już jest, można zacząć się urządzać. Fot. Małgorzata Genca
Co prawda większość studentów kwestię mieszkania załatwiło już jakiś czas temu, nie brakuje jednak spóźnialskich, których czeka nie lada wyzwanie. Powód? Najlepsze oferty już dawno zniknęły.

Aneta Idzik, studentka III roku pedagogiki, należy do tej grupy osób, które dopiero szukają. Mieszkając pod Lublinem, dotychczas dojeżdżała na studia, w tym roku postanowiła to zmienić.

- Niestety, jeśli stancja jest tania, to warunki są fatalne. Trzeba mieć dużo szczęścia, by trafić na dobre i niedrogie miejsce. Moi znajomi mają ten sam problem - stwierdza.

Kryteria, jakimi kierują się studenci przy wyborze stancji, są różne. - Głównym jest cena, mówi Daniel Bąk, redaktor lubelskich portali stancjalublin.pl i miastostudentów.pl. - Musimy mieć świadomość, że o tej porze roku statystyki obrotów z wynajmu rosną o 50%, a studenci szukają zawsze tanich rozwiązań - komentuje. Nie sposób się z tym nie zgodzić. Jednak dla niektórych ważniejsza jest lokalizacja. Warto czasami zapłacić więcej, by nie dojeżdżać na uczelnię i oszczędzić na biletach. Tak właśnie zrobiła Joasia, studentka polonistyki KUL. - Wynajmując mieszkanie bliżej uczelni zyskuję przede wszystkim czas i pieniądze - stwierdza - Poza tym mogę wyskoczyć do domu między zajęciami.

Każdy, kto wynajmował stancję w Lublinie wie, że październik nie jest najlepszym miesiącem na szukanie mieszkania. Co zaradniejsi zrobili to podczas wakacji. Warto zostać dłużej po sesji, by później uniknąć rozczarowań. Ci, którzy nie muszą zmieniać lokum, najczęściej ponoszą opłaty za miesiące wakacyjne. - Są to na pewno dodatkowe koszty, ale przynajmniej mam święty spokój - komentuje Artur, student V roku historii. Bardzo wiele osób robi podobnie, choć studenci, którzy całe studia spędzili na jednej stancji to mniejszość.

Spóźnialscy muszą się teraz nieźle nabiegać, żeby znaleźć coś odpowiedniego. Na ok. 85 tys. studentów przypada łącznie 25 akademików, co daje ponad 8200 miejsc. Dodatkowo, do czerwca 2011 jeden z akademików UMCS został zamknięty. Kolejne 500 osób, które go zamieszkiwały muszą przenieść się na stancje. A czas leci...

Ile za pokój i stancję

* Średnia cena pokoju do wynajęcia:
Śródmieście: 450-700 zł
LSM: 350-600 zł
Sławinek: 370-550 zł
Czuby: 250-450 zł
Kalinowszczyzna: 300-450 zł

* Średnia cena stancji:
Śródmieście: 550-1600 zł
LSM: 350-1000 zł
Sławinek: 400-700 zł
Czuby: 350-800 zł
Kalinowszczyzna: 350-750 zł
Węglin: 400-700 zł

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski