Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Strażnik musi nam pomagać

Łukasz Chomicki
Straż Miejska ma nie tylko wypisywać kierowcom mandaty.
Straż Miejska ma nie tylko wypisywać kierowcom mandaty. Fot. Małgorzata Genca
Jeśli napadli cię na ulicy i nie możesz skontaktować się z policją, bo jej numer jest zajęty - dzwoń pod 986 do Straży Miejskiej: - Najwyższy czas, żeby naprawdę zaczęli pomagać ludziom - mówi pani Janina, która w piątek padła ofiarą brutalnego napadu.

Bandyta zaatakował mieszkankę ul. Rogowskiego w Lublinie w piątkowy wieczór: - Tuż obok bloku młody człowiek uderzył mnie w twarz i wyrwał torebkę. Na szczęście w porę zareagowali sąsiedzi. Po napadzie przez dziesięć minut nie mogłam się dodzwonić na policję. Kiedy funkcjonariusze pojawili się na miejscu, bandyty już nie było - opowiada pani Janina.

Telefon policji był zajęty, bo jak twierdzi podkom. Renata Laszczka-Rusek z KWP w Lublinie, w tym czasie dyżurni przyjmowali inne zgłoszenia. Ale gdyby pani Janina zadzwoniła do Straży Miejskiej, może udałoby się ująć bandytę.

Robert Gogola ze Straży Miejskiej zapewnia, że w razie potrzeby każdy może się skontaktować z miejskimi funkcjonariuszami. Kiedy numer policji będzie zajęty, wystarczy wykręcić 986. - Telefon czynny jest całą dobę. Przyjedziemy na każde wezwanie. W tym czasie nasz dyżurny o wszystkim poinformuje oficera dyżurnego policji - twierdzi Gogola.

Straż Miejska powinna dbać o porządek w mieście. Może też jednak łapać przestępców. Co prawda nie ma uprawnień do zatrzymywania podejrzanych, ale może stosować środki przymusu bezpośredniego, jak np. pałka i ująć sprawcę na gorącym uczynku lub w pościgu. Musi go potem przekazać policji. - Tylko dlaczego nie ma jej na osiedlach? Kojarzy się tylko z zakładaniem blokad na kołach. Może wreszcie strażnicy zaczną coś robić dla ludzi! - mówi pani Janina.

Gogola twierdzi, że SM nie tylko wypisuje mandaty, ale także pracuje na osiedlach: - Tam najczęściej reagujemy na sygnały mieszkańców i wystawiamy najwięcej mandatów za spożywanie alkoholu w miejscu publicznym.

W Lublinie na każdej zmianie pracuje ok. 50 strażników. Tylko 20 patroluje osiedla. Pozostali zajmują się centrum.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski