Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Studenci lubelskich uniwersytetów wspierają medyków

Patrycja Pakuła
Patrycja Pakuła
"Przyłbica jest częściowo drukowana, natomiast szyba wykonana jest ze specjalnej foli PCV o gr. 1 mm. Druk wykonywany jest w technologii FDM (Fused Deposition Modeling) polegającej na rozgrzaniu polimeru (np. PLA, ABS i inne) do temperatury, w której polimer uplastycznia się do postaci prawie ciekłej i jest przepychany przez głowicę z otworem 0,4 mm. Przyłbice są drukowane na drukarce 3D z filamentu PLA. To tworzywo z grupy poliestrów, które jest w pełni biodegradowalne i uzyskiwane z surowców naturalnych"
"Przyłbica jest częściowo drukowana, natomiast szyba wykonana jest ze specjalnej foli PCV o gr. 1 mm. Druk wykonywany jest w technologii FDM (Fused Deposition Modeling) polegającej na rozgrzaniu polimeru (np. PLA, ABS i inne) do temperatury, w której polimer uplastycznia się do postaci prawie ciekłej i jest przepychany przez głowicę z otworem 0,4 mm. Przyłbice są drukowane na drukarce 3D z filamentu PLA. To tworzywo z grupy poliestrów, które jest w pełni biodegradowalne i uzyskiwane z surowców naturalnych" Politechnika Lubelska
Produkcja przyłbic ochronnych dla personelu medycznego ruszyła na Wydziale Mechanicznym Politechniki Lubelskiej. Zaangażowani są w nią studenci Politechniki i Uniwersytetu Medycznego w Lublinie

Przyłbice produkowane na lubelskiej politechnice przez studentów Koła Naukowego Inżynierii Biomedycznej Politechniki Lubelskiej i studentów Uniwersytetu Medycznego tylko częściowo drukowane są przy użyciu drukarki 3D. Co ciekawe tworzywo wykorzystywane przy druku jest w pełni biodegradowalne i uzyskiwane z surowców naturalnych. Szyba w przyłbicy wykonana jest za to ze specjalnej folii PCV o grubości 1 mm.

– Konstrukcja części drukowanych jest tak zaprojektowana, aby mogły jej używać także osoby noszące okulary. Atutem przyłbicy jest również to, że w przypadku uszkodzenia np. szyby w łatwy i szybki sposób można ją wymienić - zwraca uwagę dr inż. Jarosław Zubrzycki z Katedry Informatyzacji i Robotyzacji Produkcji, koordynator akcji.

Przyłbice wykonane przez studentów Politechniki Lubelskiej i Uniwersytetu Medycznego trafią do Dziecięcego Szpitala Klinicznego w Lublinie. Jak wiele ich będzie? – Produkcja jednej przyłbicy trwa ok. 2,5 godziny. Do tej pory wyprodukowaliśmy ich około 20 i pracujemy nad kolejnymi. - mówi Zubrzycki zachęcają wszystkich posiadaczy drukarek 3D do przyłączenia się do akcji.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski