Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Stulecie objawień fatimskich. Moc kościelnych uroczystości

Grażyna Starzak
Matka Boska objawiła się trojgu portugalskich dzieci
Matka Boska objawiła się trojgu portugalskich dzieci Archiwum
Religia. W sobotę setna rocznica objawień fatimskich z uroczystościami we wszystkich polskich diecezjach. Będą to głównie Msze święte z całonocnym czuwaniem i procesje.

Wierni będą też mogli wziąć udział w pielgrzymkach rowerowych, konferencjach i zbiorowym czytaniu orędzia fatimskiego, a nawet konkursie fotograficznym o kulcie maryjnym. 100 lecie objawień w Fatimie uczci papież, który dzisiaj leci z dwudniową pielgrzymką do Portugalii. Patriarcha Lizbony kard. Manuel Clemente podkreśla, że przybędzie on tam, jako „pielgrzym nadziei” na „wzbudzonej globalnymi problemami scenie świata”.

Tłumy pielgrzymów w czasie nadchodzącego weekendu będą zapewne nie tylko w Portugalii. Polacy mają przecież swoją własną „Fatimę”. To sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej na Krzeptówkach w Zakopanem. Dzisiaj o godz. 19.15 uroczystej Mszy św. przewodniczyć tam będzie prymas Polski abp Wojciech Polak. Wcześniej odbędzie się konferencja, w trakcie której wystąpi m.in. ks. dr hab. Janusz Królikowski z UPJPII, który zastanowi się nad misją i wyzwaniami dla Kościoła.

Uroczystości z okazji okrągłej rocznicy objawień w Fatimie zaplanowano w całej archidiecezji krakowskiej. W kościele św. Piotra Apostoła w Wadowicach, który został wybudowany jako wotum za ocalenie życia Jana Pawła II po zamachu, uroczystej Mszy świętej o godz. 10 przewodniczyć będzie kard. Stanisław Dziwisz. Na krakowskim Rynku Głównym w kościółku św. Wojciecha o godz. 19.15 rozpocznie się modlitwa różańcowa, a o godz. 21 z tej świątyni wyruszy procesja maryjna wokół Rynku.

W ramach obchodów, w sześciu sanktuariach maryjnych archidiecezji krakowskiej od maja do października odbywać się będą nabożeństwa fatimskie z udziałem biskupów. Pierwsze z nich zaplanowano w sobotę w Sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej w Trzebini.

W historii Kościoła było wiele tzw. prywatnych objawień. Jako pierwsze odnotowano objawienie przypisywane Grzegorzowi Cudotwórcy z 271 roku.W samym tylko XX wieku odnotowano ponad czterysta objawień, ale za wiarygodne uznano tylko cztery, czyli jeden procent. To objawienia w Fatimie, w Betania-Cua (Wenezuela), w Beauraing i Banneux (oba miejsca są w Belgii).

Katolik nie ma obowiązku wierzyć w prywatne objawienia. - Nawet, gdy objawienia zostały uznane za autentyczne. Nikt nie musi się do nich stosować, z jednym wyjątkiem: osób, które ich doświadczyły.One muszą stosować sie do poleceń wynikających z przesłania. Z cudzych objawień można korzystać, jeśli służą rozwojowi duchowemu i czynią nas lepszymi chrześcijanami - mówi ks. prof. Wojciech Życiński, kierownik Katedry Mariologii UPJPII.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Stulecie objawień fatimskich. Moc kościelnych uroczystości - Dziennik Polski

Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski