Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Sukces lubelskich śledczych i ABW. Rosyjska siatka szpiegowska rozbita

Tomasz Nieśpiał
Tomasz Nieśpiał
Krzysztof Kapica/ Polska Press
Do Sądu Okręgowego w Lublinie trafił akt oskarżenia przeciwko kilkunastu obcokrajowcom, którzy prowadzili działania wywiadowcze i propagandowe przeciwko Polsce.

Lubelski Wydział Zamiejscowy Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Lublinie skierował do Sądu Okręgowego w Lublinie akt oskarżenia przeciwko 16 osobom wchodzącym w skład siatki szpiegowskiej działającej na terenie Polski na rzecz Rosji. Śledztwo było prowadzone z Agencją Bezpieczeństwa Wewnętrznego.
Z ustaleń śledztwa wynika, że grupa działała od stycznia 2023 roku do marca 2023 roku m.in. w Białej Podlaskiej, Chełmie, Medyce, Przemyślu, Rzeszowie, w Warszawie oraz innych miejscowościach na terenie kraju.

- Oskarżeni zidentyfikowani jako cudzoziemcy zza wschodniej granicy, prowadzili działania wywiadowcze, ale również propagandowe przeciwko Polsce oraz przygotowywali akty dywersji na zlecenie rosyjskiego wywiadu. Przeprowadzali czynności polegające m.in. na rozpoznawaniu infrastruktury krytycznej w tym obiektów militarnych i portów morskich. Na bieżąco informowali zleceniodawców o wynikach prowadzonego rozpoznania, za które otrzymywali wynagrodzenie – informuje dział prasowy Prokuratury Krajowej.

Po zatrzymaniu 15 osób zostało aresztowanych.

- Ta sprawa jest dobrze rozpoznana i udokumentowana, o czym świadczy przyznanie się oskarżonych do winy i ich wnioski o dobrowolne poddanie się karze - zauważa w rozmowie z „Kurierem Lubelskim” Stanisław Żaryn, zastępca ministra koordynatora służb specjalnych i pełnomocnik rządu ds. bezpieczeństwa przestrzeni informacyjnej RP.

Według ministra Żaryna, działania polskich służb w tej sprawie dowodzą, że Rosja od pewnego czasu szukała możliwości fizycznego destabilizowania infrastruktury kolejowej w naszym kraju.

– Polska jest coraz bardziej atrakcyjnym miejscem, w którym służby specjalne Federacji Rosyjskiej i Białorusi próbują działać. Rozpracowana grupa miała zlecane coraz poważniejsze zadania, a działania oskarżonych były wymierzone w konkretne transporty kolejowe – wyjaśnia minister Stanisław Żaryn.

Jego zdaniem jednoznaczna odpowiedź polskiego kontrwywiadu nie kończy sprawy.

- Nadal musimy być przygotowani do aktywnego i ofensywnego zwalczania obcych wywiadów na naszym terenie, bo Rosja, Białoruś i inne państwa, często nam nieprzyjazne, będą prowadziły takie działania wywiadowcze w sposób ciągły – podkreśla Stanisław Żaryn. I dodaje, że sprawa wywołała duże zainteresowanie u naszych zagranicznych sojuszników, którzy nie tylko z szacunkiem podchodzą do sukcesu polskiego kontrwywiadu, ale też są zainteresowani nowymi metodami działania, które zostały zidentyfikowane podczas jej rozpracowywania.

– Dostajemy od nich sygnały, że bazując na naszych doświadczeniach chcą lepiej chronić się przed podobnymi próbami wymierzonymi w kraje Europy Zachodniej – mówi zastępca ministra koordynatora służb specjalnych.

Od 2016 r. w Polsce zidentyfikowano i aresztowano 46 osób, które działały na rzecz rosyjskich lub białoruskich służb specjalnych.

od 7 lat
Wideo

Tadeusz Płużański - Dlaczego warto pielęgnować pamięć o wyklętych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski