Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Światowy Dzień Świadomości Autyzmu. Niewiele wiemy o autyzmie, ale staramy się go zrozumieć

Gabriela Bogaczyk
Małgorzata Genca/archiwum
W Polsce żyje co najmniej 30 tys. osób z autyzmem. Brak wiedzy na ten temat przyczynia się do utrwalania stereotypów. W najbliższych dniach w Lublinie będzie szansa na lepsze poznanie i zrozumienie tych osób.

Światowy Dzień Świadomości Autyzmu obchodziliśmy w poniedziałek. W tym tygodniu w przedszkolu nr 12 w Lublinie odbędą się specjalne warsztaty dla dorosłych i dzieci ze wsparcia i integracji społecznej osób z niepełnosprawnościami.

- W przedszkolu mamy sześć grup integracyjnych, w których bawią się i uczą razem dzieci w pełni sprawne i o specjalnych potrzebach edukacyjnych. Jest pięcioro dzieci z autyzmem. Są maluchy niepełnosprawne ruchowo, z dziecięcym porażeniem mózgowym czy z afazją – tłumaczy Agnieszka Korneluk z przedszkola z oddziałami integracyjnymi nr 12 w Lublinie.

Już po raz trzeci w przedszkolu odbędą się „Obchody Wiedzy o Autyzmie 2018”. W środę dla dorosłych przewidziane są warsztaty dotyczące wybranych form wszechstronnego wsparcia rozwoju dzieci.

W czwartek wychowankowie przedszkola będą uczestniczyć w zajęciach z budowania relacji oraz integracji społecznej osób z niepełnosprawnością.

- Chcemy w ten sposób popularyzować wiedzę na temat autyzmu i przede wszystkim zachęcać do integracji. Współczesne stereotypy na temat autyzmu biorą się z braku informacji i fałszywych wyobrażeń. Dlatego zależy nam na tym, aby uczyć otwartości i wrażliwości na odmienność, słabość oraz pozwolić zrozumieć społeczeństwu problemy osób z autyzmem – dodaje Korneluk.

Brak wiedzy rodzi strach

Szacuje się, że w Polsce jest co najmniej 30 tys. osób z autyzmem. Wczesnymi objawami autyzmu u dzieci mogą być m.in. brak reakcji na własne imię, ignorowanie ludzi, nieinteresowanie się dziećmi, preferowanie samotności, niewyciąganie rąk do ludzi, brak kontaktu wzrokowego, niewyrażanie emocji.

Od 25 lat w Lublinie działa Krajowe Towarzystwo Autyzmu, które organizuje rocznie 6 tys. godzin wsparcia dla dzieci, młodzieży i dorosłych z autyzmem.

- W Lublinie mamy już więcej miejsc, gdzie udzielana jest pomoc, ale to wciąż kropla w morzu potrzeb. Szczególnie jeśli chodzi o osoby dorosłe, które zakończyły edukację i nie potrafią upomnieć się o swoje prawa. Należą do ludzi najbardziej zależnych od pomocy innych ze względu na ograniczone możliwości porozumiewania się i nawiązywania relacji społecznych czy podejmowania decyzji dotyczących kierowania własnym życiem – wyjaśnia Iwona Mróz, prezes Krajowego Towarzystwa Autyzmu w Lublinie.

I dodaje, że strach przed osobami z zaburzeniami autystycznymi bierze się przede wszystkim z niewiedzy.

- Osoby te mają problemy z komunikacją. Inaczej odbierają wiele bodźców z otoczenia, które działają na nich stresująco, powodując u nich różne dziwne zachowania. Te z kolei nie są rozumiane przez innych ludzi, a wręcz oceniane np. jako niegrzeczne – zaznacza Iwona Mróz.

POLECAMY PAŃSTWA UWADZE:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski