Świdnicki beniaminek zakończy sezon na zapleczu PlusLigi. Zobacz zdjecia

W pierwszym meczu o piąte miejsce Polski Cukier MKS Avia Świdnik, przegrał u siebie z częstochowianami 1:3 Wojciech Szubartowski
Polski Cukier MKS Avia Świdnik zagra w czwartek, 22 kwietnia na wyjeździe z zespołem Exact Systems Norwid Częstochowa, rewanżowy mecz o piąte miejsce na koniec kampanii 2020/21 w Tauron 1. Lidze. Pierwsze starcie w Świdniku wygrali częstochowianie 3:1.

Siatkarze Exact Systems Norwida Częstochowa zrobili więc już pierwszy krok, aby uplasować się na piątej pozycji na koniec sezonu. W pierwszym starciu o tę lokatę, pokonali bowiem na wyjeździe Avię, oddając tylko świdniczanom drugiego seta.

– Był to mecz walki. W pierwszym secie skrzydła podcięła nam trochę kontuzja Wiktora Nowaka. To przykre, że na koniec sezonu skręcił staw skokowy. To nas wybiło z rytmu – mówi Witold Chwastyniak, szkoleniowiec Polskiego Cukru MKS Avia Świdnik.

– Norwid zbudował w tym czasie bezpieczną przewagę i nie byliśmy w stanie ich dogonić. W drugiej partii przejęliśmy inicjatywę, ale w trzeciej znów coś się popsuło. Mieliśmy słabe, rwane przyjęcia i było mało skutecznego grania na skrzydłach. Praktycznie nie istniała współpraca blok-obrona. Ogólnie zdecydowanie zbyt wiele było tych nieporozumień, za dużo błędów, by wygrać to spotkanie. Znów przegrywamy końcówki – dodaje trener świdnickiego beniaminka,

Każdy triumf w rewanżu, zapewni drużynie Exact Systems Norwida Częstochowa piąte miejsce na koniec sezonu w Tauron 1. Lidze. Jeśli natomiast czwartkowy pojedynek zakończy się zwycięstwem świdniczan, wówczas drużyny rozegrają złotego seta do 15. Avia nie będzie jednak faworytem tej potyczki, bowiem bilans ich spotkań w tym sezonie z częstochowianami wynosi 0-3. Podopieczni trenera Witolda Chwastyniaka przegrali dwukrotnie z fazie zasadniczej i raz we wspomnianym meczu o piąte miejsce. – Szkoda, że nie udało nam się zakończyć sezonu zwycięstwem u siebie. Grając o miejsca 5-8 niektórym ciężko się zmotywować, ale sezon trwa jeszcze tydzień i trzeba walczyć do końca – podkreśla Witold Chywastyniak.

Z kolei na przełomie kwietnia i maja poznamy drużyny, które awansują do Tauron 1. Ligi. Finałowy turniej odbędzie się w Warszawie, a dwa najlepsze zespoły w kampanii 2021/21 zagrają na zapleczu PlusLigi. Sześć najlepszych ekip zostało podzielonych na dwie grupy – po trzy drużyny w każdej. W grupie A znalazły się SPS Chrobry Głogów, WKS Sobieski Arena Żagań i SMS PZPS Spała, natomiast w grupie B: Eco-Team AZS 2020 Stolzle Częstochowa 1, Karpaty Krosno Glass-KPU w Krośnie oraz Legia Warszawa.