Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Szopki w lubelskich kościołach. W oczekiwaniu na Dzieciątko [ZDJĘCIA]

Piotr Nowak
W środę w szopce w archikatedrze lubelskiej jeszcze nie było figurki nowo narodzonego Jezusa. Zgodnie z tradycją, zostanie ona wprowadzona przez księdza podczas mszy pasterskiej.
W środę w szopce w archikatedrze lubelskiej jeszcze nie było figurki nowo narodzonego Jezusa. Zgodnie z tradycją, zostanie ona wprowadzona przez księdza podczas mszy pasterskiej. Anna Kurkiewicz
Maryja i Józef w otoczeniu trzech mędrców, pasterzy i ich trzody są obowiązkowo. Reszta, czyli wystrój szopki, zależy już od inwencji twórców. Sprawdziliśmy, jak wyglądają szopki w lubelskich kościołach.

Jaskinia w lesie, a w niej żłóbek, słoma, siano, owce, wół i osioł. Tak wyglądała pierwsza szopka, która powstała w Wigilię Bożego Narodzenia 1223 r. Jej twórcą był św. Franciszek z Asyżu, który później odprawił przy niej mszę świętą. W ten sposób chciał przybliżyć mieszkańcom włoskiej miejscowości Greccio historię narodzenia Jezusa Chrystusa.

Stajenki betlejemskie stały się popularne w całym świecie chrześcijańskim. Ich szczególną odmianą są bogato zdobione, wyposażone w ruchome figurki, szopki krakowskie, które zyskały swój kształt w XIX wieku. W innych częściach Polski, w tym w Lublinie, popularne są drewniane szopki wypełnione słomą. Jedną z takich stajenek znaleźliśmy w kościele św. Maksymiliana Marii Kolbe przy Drodze Męczenników Majdanka.

- Szopka jest w całości zbudowana ze słomy i siana. To dzieło parafian. Budowa zajęła parę dni - przyznaje ks. Marek Sapryga, proboszcz parafii. Słoma i siano to symbole niezbędne w szopce i na wigilijnym stole. Oznaczają prostotę, skromność oraz ubóstwo. Wigilijnemu sianku przypisuje się także magiczną moc, która ma zapewnić domostwu dobrobyt. Reszta elementów szopki jest umowna.

- Byłem w Ziemi Świętej i wiem, że pasterze na Bliskim Wschodzie odpoczywali w jaskiniach, gdzie temperatura w nocy utrzymywała się na jednym poziomie. Nasza stajenka bardziej przypomina polskie szopki niż te bliskowschodnie - dodaje ks. Marek Sapryga.

Żłóbek tradycyjnie pozostaje pusty aż do północy w Wigilię. Dzieciątko wprowadza ksiądz podczas pasterki. W przypadku parafii św. Maksymiliana Kolbe będzie to abp Stanisław Budzik.

Mimo że szopka bożonarodzeniowa jest elementem chrześcijańskiej tradycji, to nie brakuje pomysłów, żeby ją „unowocześnić”. Na przykład przed jednym z domów w amerykańskim stanie Ohio w tym roku pojawiła się stajenka, w której miejsce świętych postaci zajmują demony i zombie. Scena spotkała się z protestami okolicznych środowisk religijnych. Ważny problem społeczny poruszają za to autorzy szopki w kościele św. Antoniego w Madrycie. U stóp Jezusa Chrystusa przedstawiono scenę z małym uchodźcą, który zginął w trakcie ucieczki z Syrii. Podobnych motywów próżno szukać w lubelskich świątyniach.

Która najładniejsza?

W Wigilię Bożego Narodzenia i kolejne dni świąt wielu lublinian wyjdzie z domów, żeby oglądać stajenki w kościołach. W której lubelskiej parafii jest najładniejsza szopka? Możecie ocenić to sami. Stajenki z siedmiu świątyń będzie można zobaczyć w internecie. W tym tygodniu odwiedziliśmy archikatedrę lubelską, kościoły św. Michała Archanioła, Wniebowzięcia NMP, Nawrócenia św. Pawła, św. Mikołaja, św. Maksymiliana Kolbe i bazylikę oo. Dominikanów.

Macie zdjęcia szopek z lubelskich kościołów? Wysyłajcie je na [email protected]. Wasze zdjęcia dodamy do galerii.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski