Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Sztuka z metką made in Lublin

Sylwia Hejno
"Było. Będzie"  Waldemara Tatarczuka. Popiół, miód, złoto
"Było. Będzie" Waldemara Tatarczuka. Popiół, miód, złoto Jacek Babicz
BWA kontynuuje cykl "Lubelskich refleksji", poświęcony twórczości artystów z Lublina. Wystawa prezentuje po raz pierwszy prace Krzysztofa Franaszka i Jolanty Studzińskiej oraz Waldemara Tatarczuka, artysty performera, kierownika Ośrodka Sztuki Performance.

Krzysztof Franaszek pokazuje ten sam asfalt, który obficie zakrywa powierzchnię dróg. Przy pierwszym "Asfalcie" potraktował konstrukcję wiaduktu jako rzeźbę, która nawiązywała do międzyludzkiej komunikacji (praca była pokazywana w warszawskiej Galerii Studio). "Asfalt 2" artysta przyniósł w formie płyt do lubelskiego BWA.

Przykrywanie naturalnego (ziemi) sztucznym (asfaltem) ma dla Franaszka wymiar globalny - dlatego też mówi o "asfaltowaniu świata". Asfalt, którego wciąż przybywa z naszej, miejskiej perspektywy, zaprowadza porządek, obiektywnie jednak sieje chaos. Zamiana pospolitej formy w eksponat to znany chwyt. Trudno jednak o coś równie mało wyszukanego, jak kawałek jezdni czy chodnika - to elementy podstawowe dla każdej infrastruktury. Bez swojego kontekstu, zawieszone na ścianie, siłą rzeczy się estetyzują, ale i powodują poczucie absurdu.

Przy "Było. Będzie" Waldemara Tatarczuka trudno uciec od skojarzenia ze słynną "Klepsydrą (było, jest, będzie)" Stanisława Dróżdża. W przeciwieństwie do "pojęciokształtów" Tatarczuk operuje bardziej fizycznymi środkami - miodem, popiołem, złocistym tworzywem, rozrzuconymi przedmiotami. A pierwsze pytanie, które się ciśnie przy skojarzeniu z Dróżdżem, brzmi: gdzie się podziało "jest"? Pozostaje nienazwane i zapełnia je śmietnikowa kupka schowana w kącie galerii. "Jest" rozpina się pomiędzy zakurzonym "było" a złotem i miodem utkanym "będzie".

Zbudowane z warstw obrazy Jolanty Studzińskiej otwierają różne wymiary barwy, przestrzeni, światła. Jej prace wpisują się w zagadnienia poruszane przez BWA przy okazji problemowych wystaw, np. "Energia koloru".

"Lubelskie refleksje cd.", BWA, ul. Grodzka 5a, wystawa czynna do 21 lutego, bilety 2/3 zł

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski