Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Szukasz ogródka działkowego? To nie działkowcy blokują do nich dostęp. Na rynku coraz więcej spekulantów

Redakcja Strefy Biznesu
Redakcja Strefy Biznesu
Działalność spekulantów podnosi ceny ROD w całej Polsce.
Działalność spekulantów podnosi ceny ROD w całej Polsce. Andrzej Banaś / Polska Press
Kupują ogródki działkowe, nie zajmują się ich pielęgnacją, a po latach sprzedają z zyskiem. To coraz częstszy proceder, który dotyczy wielu ROD-ów w Polsce. Wzrost cen nie tylko ogranicza dostępność ogródków działkowych, ale także wpływa na ich wygląd i estetykę. A działkowcy obawiają się skutków wejścia w życie ustawy walczącej z patodeweloperką.

Spis treści

Ogródki działkowe poszukiwane

Zamknięcie w domach z powodu pandemii spowodowało, że Polacy tym chętniej zaczęli poszukiwania zacisznych miejsc poza miejskim zgiełkiem, gdzie spokojnie można spędzić czas na świeżym powietrzu. I choć ogródki działkowe nie podlegają faktycznej sprzedaży, ich użytkownicy sprzedają prawa do korzystania z działki, jeśli wcześniej poczynili oni konkretne inwestycje, np. w domek czy ogrodzenie. Coraz częściej ogródki działkowe to tak naprawdę domki letniskowe z dostępem do wody, prądu i kanalizacji.

A jakie są obecnie ceny ogródków działkowych? Wiele zależy od wyposażenia ROD, jednak mogą to być kwoty od 15 do nawet 200 tys. zł. Średnio mówi się o cenach rzędu 40 tys. zł, a przypomnijmy, że jeszcze przed pandemią ogródek działkowy można było otrzymać za kilkaset złotych. Sprzedaż ogródka działkowego wymaga zgody zarządcy ROD. Działki sprzedawane są na zasadzie odstąpienia prawa do dzierżawy.

Spekulanci skupują ogródki działkowe

Tak wyraźne podwyżki sprawiły, że na działkach pojawili się także inni klienci. Gazeta Wyborcza tłumaczy, że to spekulanci, którzy nie uprawiają zakupionej ziemi, a jedynie oczekują, aż wartość ogródka ponownie wzroście, aby sprzedać go z zyskiem. Ma to być inwestycja w kapitał.

To może jednak okazać się działaniem na krótką metę, bo ogródki działkowe zgodnie z regulaminem przeznaczone są jako obiekty wypoczynkowe i rekreacyjne. Marcin Matyszkiewicz z Polskiego Związku Działkowców cytowany przez GW tłumaczy, że w takich sytuacjach zarządca ma prawo do odebrania ogródka dzierżawcy. Sam jednak z góry założony zamiar odsprzedaży ROD z zyskiem nie jest podstawą do jego odebrania, trzeba jednak dbać o estetyczny wygląd ogródka.

Działkowcy zaniepokojeni przyszłością ROD

Działkowców martwią także uchwalone niedawno przepisy mające walczyć z patodeweloperką. PZD obawia się, że nowa ustawa będzie prostą drogą do zabudowania ROD domami mieszkalnymi. Zdaniem Związku konieczna jest zmiana statusu ogródków działkowych. Ministerstwo Rozwoju i Technologii dementuje te doniesienia i wskazuje, że sama ustawa podkreśla konieczność dbania o dalszy rozwój ogródków działkowych.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Szukasz ogródka działkowego? To nie działkowcy blokują do nich dostęp. Na rynku coraz więcej spekulantów - Strefa Biznesu

Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski