MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Tak oszuści odbierają ludziom mieszkania. Polują na osoby starsze, zdesperowane, naiwne. Poznaj pułapki stosowane przez przestępców

Wideo
od 16 lat
Mieszkanie też można człowiekowi ukraść, wystarczy wzbudzać zaufanie i być sprytnym. Specjalizują się w tym oszuści, którzy doskonale wiedzą, jak zastawić pułapkę i sprawić, żeby ofiara sama wpadła w ich ręce w kilka chwil. Zobacz, jakie metody stosują przestępcy, a trzeba przyznać, że są one często zaskakujące. Sprawdź, na co trzeba uważać – i przed czym ostrzec ciocię, stryja czy babcię.

Spis treści

Tak oszuści przejmują mieszkania. Uważaj na ich sprytne metody

Przejęcie nieruchomości jest trudniejsze niż kradzież telewizora czy samochodu, ale jak najbardziej wykonalne. Można to zrobić na wiele sposobów, które chętnie wykorzystują przestępcy. Ich ofiarami najczęściej padają osoby starsze bądź chore psychicznie, które łatwo jest wprowadzić w błąd. Oszuści chętnie polują też jednak na osoby zadłużone, wykorzystując ich trudną sytuację finansową. Co gorsza, w popełnianiu tego typu przestępstw pomagają czasami zaprzyjaźnieni notariusze.

Triki oszustów na nieuczciwe przejęcie mieszkania
Oszuści przejmują mieszkania seniorów. Nie daj się złapać w pułapkę! konstantynov/123RF.com

Przejęcie mieszkania w majestacie prawa. Zobacz, jakie triki wykorzystują oszuści

Co ciekawe, nie zawsze trzeba uciekać się do łamania prawa, by przejąć cudzą nieruchomość. Czasem wystarczy bowiem dobrze prawo znać i wykorzystać pewne mechanizmy, by zdobyć czyjeś mieszkanie całkowicie legalnie.

Najprostszym sposobem jest zasiedzenie nieruchomości, do którego dochodzi, jeśli osoba niebędąca właścicielem przez określony czas włada nieruchomością jak właściciel. Głośnym przykładem takiego zasiedzenia była sytuacja sprzed kilku lat, kiedy to pewna osoba tak długo uprawiała rabarbar na działce należącej do Politechniki Krakowskiej, że w końcu przejęła ją na własność i sprzedała z ogromnym zyskiem.

Polskie prawo wyróżnia dwie sytuacje:

  • zasiedzenie w dobrej wierze – ma miejsce, gdy korzystający z nieruchomości naprawdę myśli, że jest właścicielem (wówczas zasiedzenie następuje po 20 latach użytkowania),
  • zasiedzenie w złej wierze – to sytuacja, gdy ktoś dobrze wie, że nie ma praw do nieruchomości, ale i tak włada nią jak właściciel (wówczas zasiedzenie następuje po 30 latach).

Ta druga metoda jest w pełni legalna i oznacza, że każdy, kto przez 30 lat używa nieruchomości jak właściciel, w końcu faktycznie staje się jej właścicielem (o ile zostało spełnionych kilka dodatkowych warunków).

Drugi sposób legalnego przejęcia mieszkania czy domu to wykorzystanie renty dożywotniej. Chodzi o sytuację, gdy właściciel mieszkania podpisuje z kimś umowę dożywocia, w której w zamian za lokal uzyskuje prawo dożywotniego zamieszkiwania w nim oraz wypłacaną co miesiąc kwotę na bieżące wydatki. Z opcji tej korzystają zwykle osoby starsze, które chcą w spokoju przeżyć resztę swoich dni, mając dach nad głową i nie martwiąc się o utrzymanie.

Dlaczego w tym przypadku można mówić o przejęciu nieruchomości? Ponieważ w praktyce senior często pozbywa się mieszkania za bardzo niską kwotę. Jak wyliczał kilka lat temu Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów, najczęściej druga strona umowy płaci za nieruchomość zaledwie 30-40 proc. jej wartości. W wielu wypadkach seniorowi bardziej opłaciłoby się zatem sprzedać mieszkanie i za uzyskaną kwotę kupić lub wynająć mniejsze lokum. Wiele zależy tu jednak od konkretnej umowy renty dożywotniej. Czasem kwota comiesięcznej renty jest niska, ale senior uzyskuje dodatkowe bonusy, np. stałą opiekę.

Polecjaka Google News - RegioDom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski