Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Targi Lubdom 2018. Marcin Cebulski Michalski pokazał jak się robi pizzę na medal (ZDJĘCIA, WIDEO)

Adrian Tomczyk
Podczas targów LUBDOM, na jednym ze stanowisk można spotkać było poznańskiego szefa kuchni Marcina Cebulskiego Michalskiego, złotego medalistę z 2016 roku w International Pizza Championship Master Show Team pizzy klasycznej oraz zdobywcę srebrnego medalu w kategorii pizzy klasycznej i deserowej w 2018. Mistrz przybył do Lublina na zaproszenie Cechu Zdunów Polskich, aby promować ekologiczne piece opalane drewnem.

Ile pizz przygotował pan w swoim życiu?
Nigdy nie liczyłem. 120 placków przez 20 dni pracy przez 15 lat... to prawie pół miliona, można przyjąć taką liczbę w zaokrągleniu (śmiech)

Zobacz także:
Targi budowlane Lubdom 2018. Od dekoracji i cegły po całe domy (ZDJĘCIA i WIDEO)

I zapewne żadna nie była z ananasem?
W restauracji gdzie pracuję, nie mamy nawet tego składnika. Rozumiem owoce na pizzy dolce, która pełni rolę deseru. Sam przygotowywałem pizze np. z kumkwatem. Ale wytrawna z ananasem mi nie pasuje, jednak jeżeli ktoś bardzo chcę położyć ananasa na pizzy to lepiej, żeby był on świeży niż z puszki.

Co jest najważniejsze w dobrej pizzy?
Dla mnie najważniejsze jest ciasto, sos i ser. Składniki to rzecz drugorzędna. Ciasto i sos przygotowuję sam natomiast ser to koniecznie mozzarella, ale nie z mleka krowiego tylko z mleka bawolic.

A czy można przygotować prawdziwą pizzę w domowych warunkach?
Skłamałbym, gdybym powiedział, że nie. Nie będzie tak dobra, jak z pieca opalanego drewnem, ale wykorzystując pewne techniki jest możliwe przyrządzenie niezłej pizzy. Problem jest to, że pizza potrzebuje wysokiej temperatury, rzędu 360 stopni. Na pewno nie jest możliwe przygotowanie pizzy neapolitańskiej.

Czyli jakiej?
Mamy dwa podstawowe typy pizzy: klasyczną i neapolitanę. Ta pierwsza jest chrupka, na cienkim spodzie natomiast druga jest bardziej gumowata niż chrupiąca. Różnią się składem ciasta i temperaturą wypieku. W Polsce neapolitana nie jest zbyt popularna, bo jedząc ją od środka, może wręcz wydawać się surowa, co wynika z dużej ilości sosu i wodnistości sera mozzarella.

Jakie są preferencje w Polsce względem pizzy?
Obecnie podzieliłbym ludzi jedzących pizze na dwie kategorie: świadomych konsumentów szukających dobrego produktu z małą ilością składników, tak aby dało się wyczuć każdy z osobna i na studentów gdzie liczy się jak największa ilość za jak najmniejszą cenę. Takie "pasibrzuszki". Cieszy mnie, że z roku na rok rośnie liczba osób w tej pierwszej grupie.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski