"Tata ma kota", czyli seksmisja na wspak

  "Tata ma kota", czyli seksmisja na wspak

  Sylwia Hejno

  Kurier Lubelski

  Aktualizacja:

  Kurier Lubelski

  Porzuceni ojcowie. Symbolicznym polem bitwy staje się piaskownica.
  1/2
  przejdź do galerii

  Porzuceni ojcowie. Symbolicznym polem bitwy staje się piaskownica. ©Maciej Rukasz/ Materiały Centrum Kultury

  "Tata ma kota" Szymona Bogacza w reżyserii Łukasza Witt-Michałowskiego bawi przez łzy. Nie ma niczego bardziej zabawnego, niż czyjś tragikomiczny los, na przykład pokonanego w domu i sądzie ojca.
  Pięciu facetów rozmawia o życiu, o ojcostwie i o dzieciach, które utracili. Akcja toczy się w piaskownicy, a oni noszą krótkie spodenki i podkolanówki. Nad nimi góruje wyrzeźbiona z piasku Ona, w eleganckim kostiumie, wyzywająco podparta pod boki, milcząca, ale wciąż obecna. Panowie sprowadzeni do parteru, sami stają się jak dzieci.

  "Tata ma kota" w reż. Łukasza Witt-Michałowskiego portretuje współczesnych mężczyzn pogrążonych w kryzysie - tęsknią za dziećmi, które polskie sądy im odbierają w 96 procentach, tęsknią za kobietami, a jednocześnie kombinują jak zdobyć punkty we wszystkich poziomach gry o wspólne życie, tak jak się kombinuje, żeby tylko zdać klasówkę.
  Przegrywają i zostają na polu bitwy sami, pokonani, wyczekujący tych dwóch godzin w tygodniu, gdy dziecko zostanie im wydane. Są idealnymi, żałosno-śmiesznymi bohaterami komediodramatu, w którym im jest smutniej, tym zabawniej.

  W 1936 roku włoski pisarz Virgilio Martini napisał książkę "Świat bez kobiet". W kosmicznie odległych latach dwutysięcznych tajemniczy wirus miał zdziesiątkować wszystkie samice rodzaju ludzkiego zdolne do rozrodu. Mężczyźni zostali zatem na ziemi sami - sytuacja wysoce nieprzyzwoita jak na tamte czasy - i zaczęli się oddawać swoim ulubionym czynnościom, czyli wojnom i rzeziom. Z czasem przyszło jednak niesamowite odkrycie, że wszystko, co wynaleźli, bądź wypracowali w imię postępu ludzkości służyło delektowaniu się towarzystwem kobiet, kobiet, których już nie było.

  Taka odwrócona seksmisja ma także miejsce w spektaklu. "Widziałem wczoraj kobietę" - wyznaje jeden z aktorów, a na twarzach pozostałych maluje się takie niedowierzanie mieszane z nadzieją, jakby chodziło o Mesjasza, z którego nie nadejściem wszyscy się już pogodzili, ale po cichu liczą na jego przybycie.

  Spektakl "Tata ma kota" jest głęboko zanurzony w publicystyce, krytykuje polskie orzecznictwo, które w miażdżącej większości pomija ojców przy przyznawaniu praw rodzicielskich, pokazuje absurdalne utrudnienia w kontaktach z dziećmi ("bo dzisiaj ma katarek"), krytykuje wreszcie liczne społeczne obwarowania związane z ojcostwem, od których macierzyństwo jest wolne (przykładowo, tacie nie wolno kąpać się z dzieckiem, mamie tak). Pokazuje depresję ojców, gdy po latach słyszą, że się nie sprawdzili.

  Lista poruszanych problemów jest długa. Z częścią można się naturalnie nie zgadzać, albo dyskutować ze sposobem ich prezentacji ( pewnej "obrony kobiet" podejmuje się w końcowej części Jan Nowicki) . Jednak walorem "Tata ma kota" jest z pewnością to, że poddaje w wątpliwość pewne sprawy uważane za oczywistości, jest także rozpaczliwym głosem tych, którzy nie potrafią się odnaleźć w roli "tatów dochodzących", czują się zwyczajnie i nie po męsku bezradni - jak dzieci, za które są poprzebierani.

  Śmiejemy się z nieudaczników, frustratów, kombinatorów, pechowców, śmiejemy się bo ich losy są tak absurdalne, że śmieszne. Piątka aktorów Arkadiusz Cyran, Dariusz Jeż, Przemysław Sadowski, Jarosław Tomica i Karol Wróblewski to chór mężczyzn po przejściach, ojców tragikomicznych i zrozpaczonych. Prawdziwych facetów XXI wieku.

  "Tata ma kota" (albo "Poczytaj mi Tato"), reż. Łukasz Witt-Michałowski, scenariusz Szymon Bogacz, premiera 27 marca 2015r.

  Czytaj treści premium w Kurierze Lubelskim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  O tym się mówi

  Wideo